نحوه تشخیص قارچ سمی از قارچ غیر سمی

به گزارش تور هند ارزان، برخی از قارچ های سمی مانند آمانیتا کشنده هستند و تشخیص دادن قارچ سمی از غیر سمی کار دشواری است. تنها راه تشخیص سمی نبودن قارچ ها آزمایش است.

نحوه تشخیص قارچ سمی از قارچ غیر سمی

سرویس سلامت - قارچ از جمله خوراکی هایی است که ارزش غذایی بالایی دارد اما نکته ای که باید به آن توجه داشت اطمینان از سمی نبودن آن است. زیرا بعضی از قارچ های سمی بسیار خطرناک و کشنده هستند و با توجه به ظاهر یکسانی که با قارچ های خوراکی دارند تشخیص آن ها از قارچ های سالم و خوراکی مشکل است. در ادامه این مقاله نحوه تشخیص قارچ های خوراکی را از نوع سمی آن ذکر خواهیم کرد.

کندن قارچ هایی که در جنگل می رویند خطرناک است؛ چون تشخیص سمی یا خوراکی بودن قارچ کار ساده ای نیست و تنها افراد با تجربه و متخصص قادرند که قارچ سمی را از خوراکی تشخیص دهند. چنین افرادی را شکارچیان قارچ می نامند. شغل این افراد بسیار سخت و حساس بوده و گاهی یک بی دقتی در تشخیص نوع قارچ، منجر به مرگ آن ها می گردد.

اگر سلامتی خود را دوست دارید، نه تنها باید از خوردن قارچ های وحشی ناآشنا خودداری کنید، بلکه به آنها دست هم نزنید، زیرا خطر مسمومیت از طریق پوست نیز در بعضی گونه قارچ ها وجود دارد. برای تشخیص خوراکی بودن قارچ هایی که در مناطق صحرایی پیدا می کنید از افراد بومی منطقه کمک بگیرید. گفتنی است، قارچ های سمی در مقایسه با قارچ های خوراکی به سختی قابل تشخیص هستند، لذا بد نیست بدانید قارچ های سمی در طبیعت و بیشتر در جنگل ها و در بیخ و انتهای درختانی مثل زیتون، گردو و انجیر می رویند. در فضله گاو، مردارها و نزدیک لانه حیوانات سمی نیز رشد می کنند و بسیار خطرناک هستند.

توجه داشته باشید که برای بازشناختن قارچ های سمی از قارچ های خوراکی به هیچ وجه نباید آن را در زیر زبان آزمایش کنیم. هر مطلبی را که برای آزمایش این قارچ ها تا به حال شنیده اید، همه را فراموش کنید. علاوه بر این، راه هایی را که برای آزمایش کردن چنین قارچ هایی تا به حال امتحان می کرده اید، همه را کنار بگذارید. زیرا شما به هیچ وجه نباید قارچی را که در جایی سبز شده است و آن را نمی شناسید بخورید و یا حتی آن را مزه مزه کنید. تنها قارچ هایی قابل اطمینان هستند که در مغازه های معتبر برای فروش در دسترس مشتری ها قرار گرفته اند. قارچ های خوراکی در بسته بندی های مطمئن، در مغازه ها و سوپرمارکت ها به فروش می رسند.

ویژگی های قارچ های سمی

قارچ های سمی اغلب به رنگ سیاه، سرخ و سفید و کمی لزج و بدبو هستند. وجود زائده کیسه مانند در پایه بعضی قارچ ها معمولا نشان از سمی بودن آن ها است. می توان گفت مرغوب ترین قارچ های خوراکی قارچ هایی هستند که کلاهک آن ها بسته باشد یعنی شکاف ها و تیغه های زیر کلاهک دیده نگردد و ظاهری خوب و تازه و بدون لک داشته باشد.

نحوه تشخیص قارچ سمی از قارچ غیر سمی

برای شناسایی قارچ های سمی از خوراکی فقط یک راه دقیق و مطمئن وجود دارد و آن هم آزمایشگاه است و فقط شناسایی جنس و گونه کافی نیست زیرا در بین قارچ های خوراکی، قارچ سمی و در بین قارچ های سمی، قارچ های خوراکی وجود دارد. گاهی گفته می گردد قارچ های سمی در اثر قطعه قطعه شدن تغییر رنگ می دهند و هنگام طبخ اگر سکه نقره در مجاورت آنها قرار گیرد سکه سیاه می گردد. این قضاوت های عجولانه در تفکیک گونه های سمی و خوراکی نه تنها هیچ ارزشی ندارد بلکه گاهی سبب ایجاد مسمومیت های خطرناکی نیز می گردد. قارچ های سمی یا خوراکی تازه سکه نقره یا پیاز را سیاه نمی کند بلکه قارچ های فاسد یا در حال فساد مواد گوگرددار از خود تولید می کند که موجب سیاه شدن بعضی از اجسام می گردد. بنابراین این گونه شواهد هیچ سندیت علمی نداشته و تنها از طریق آزمایش قارچ است که می توان به سمی بودن آن پی برد.

توجه: 90 درصد مسمومیت هایی که با قارچ های سمی ایجاد می گردد ناشی از گونه آمانیتا موسکاریا است.

مصرف قارچ سمی با بدن چه می کند؟

قارچ های سمی به دلیل داشتن سم آماتوکسین باعث بروز علائم مسمومیت می شوند. علائم مسمومیت معمولا شش تا 24 ساعت پس از مصرف قارچ شدت می گیرد. در مرحله اول علائم شبیه مسمویت های گوارشی است اما پیچش عضلانی، کاهش ضربان قلب، هذیان و کما و غیره نیز از جمله بعضی علائم احتمالی هستند. همچنین در موارد مسمویت شدیدتر در روزهای دوم تا چهارم، مسمویت های کبدی، کلیوی و قلبی ایجاد می گردد که حتما نیاز به داروهای خاص و مراجعه به مراکز درمانی دارد. بنابراین باز هم تاکید می گردد تنها قارچ هایی را که در فروشگاه ها عرضه می شوند مصرف کنند و در صورت مصرف قارچ خودرو و مشاهده علائمی شبیه به مسمویت گوارشی به مراکز درمانی مراجعه کنند.منبع: setare.com
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1388

به "نحوه تشخیص قارچ سمی از قارچ غیر سمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تشخیص قارچ سمی از قارچ غیر سمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید