قوانین و نحوه دریافت گواهینامه رانندگی خودرو در ترکیه ، جزئیات هزینه ها

به گزارش تور هند ارزان، قوانین و نحوه دریافت گواهینامه رانندگی در کشور ترکیه در مقایسه با کشورمان تقاوت هایی دارد. فرایند دریافت گواهینامه رانندگی در کشور ترکیه مشابه ایران است، اما هزینه های اخذ گواهینامه بسیار بالاتر از ایران است. اگر قرار است در تعطیلات تابستانی به ترکیه سفر نموده و آنجا خودرویی را جهت رفت و آمد خود اجاره کنید، این مطلب به پرسش های شما پاسخ می دهد.

قوانین و نحوه دریافت گواهینامه رانندگی خودرو در ترکیه ، جزئیات هزینه ها

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیبی ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

خبرنگاران - محمد فتح اللهی: همانطور که اسم شد، قوانین و نحوه دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه با ایران فرق دارد. اما این تقاوت به معنای آن نیست که قوانین رانندگی در ترکیه با ایران فرق دارد. قوانین رانندگی در تمام کشورهای دنیا یکسان است، اما نحوه اخذ گواهینامه در هر کشور جزئیات خاص خود را دارد.

کم کم به روزهای تطعیلات تابستانی مشاغل در کشورمان نزدیک می شویم. تصور کنید به یکی از فرودگاه های ترکیه رسیده اید و قرار است خودرویی را جهت رفت و آمد روزمره خود براساس مقدار اقامت خود در این کشور اجاره کنید. در این مرحله پرسش هایی مطرح می گردد که قرار است پاسخ درستی برای آنها ذکر کنیم.

من گواهینامه رانندگی ایرانی دارم، برای اجاره خودرو در ترکیه باید گواهینامه رانندگی ترک داشته باشم؟

سه پاسخ متفاوت برای این پرسش می توان اعلام کرد. در حقیقت شما برای رانندگی در کشور ترکیه سه راه دارید. اول، ترجمه گواهینامه رانندگی ایرانی خود در ترکیه (به وسیله NOTER). دوم اقدام برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی به وسیله کانون دنیاگردی و اتومبیلرانی و سوم دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه (به شرط داشتن اقامت).

اگر مدت زمان اقامت شما در ترکیه کمتر از 6 ماه است، می توانید پیش از سفر به این کشور به وسیله کانون دنیاگردی و اتومبیلرانی برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنید. این کار را می توان به دو روش حضوری یا غیر حضوری انجام داد. در روش حضوری شما می توانید به آدرس کانون دنیاگردی و اتومبیلرانی واقع در تهران خیابان آزادی،بین خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک 231 مراجعه نموده و گواهینامه بین المللی خود را در همان روز دریافت کنید.

در روش غیر حضوری با مراجعه به پایگاه اینترنتی کانون و ارائه مدارک بصورت آنلاین، ظرف 7 روز گواهینامه بین المللی خود را درب منزل به وسیله پست دریافت کنید. کافیست یک عکس و تصویر گواهینامه رانندگی ایرانی و تصویر پاسپورت خود را بصورت آنلاین در سایت کانون بارگذاری کنید.

اما اگر پیش از سفر فراموش نموده اید که گواهینامه رانندگی بین المللی بگیرید، می توانید با مراجعه به دفاتر NOTER گواهینامه ایرانی خود را ترجمه و ثبت کنید. دفاتر NOTER مانند دفاتر ثبت اسناد در ایران به کار ثبت رسمی، ترجمه و… مشغول هستند. با گواهینامه رانندگی ایرانی که در ترکیه ترجمه شده باشد می توان شش ماه رانندگی نمود. آخرین روش یعنی دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه مخصوص افرادی است که در این کشور سکونت و اقامت داشته باشند.

من در کشور ترکیه زندگی می کنم، قوانین و نحوه دریافت گواهینامه خودرو در این کشور چگونه است؟

اگر در کشور ترکیه زندگی می کنید حتماً اقدام به افتتاح حساب بانکی کنید. برای افتتاح حساب می بایست به بانک Ziraat مراجعه کنید. در حال حاضر تنها بانکی که به ایرانی های مقیم ترکیه اجازه افتتاح حساب می دهد، همین بانک است. برای افتتاح حساب براساس قوانین نو می بایست رقمی بیش از 30/000 لیر (حدود 90/000/000 تومان) در حساب شما وجود داشته باشد.

پس از افتتاح حساب با مراجعه به یکی از شعبه های Sürücü Kursu (آکادمی رانندگی) می بایست 1/500 لیر (حدود 4/500/000 تومان) برای ثبت نام هزینه کرد. به فرد ثبت نام کننده در آکادمی رانندگی اطلاع دهید که در آزمون آیین نامه به زبان فارسی شرکت خواهید کرد.

پس از واریز این مبلغ به حساب شعبه آکادمی رانندگی محل زندگی تان، آکادمی به شما کتاب آیین نامه را تحویل می دهد. این کتاب به زبان ترکی استانبولی، انگلیسی و عربی بوده و حدود 400 صفحه است.

پس از اینکه در آکادمی رانندگی ثبت نام کردم باید چه کارهایی انجام بدهم؟

اگر به زبان ترکی استانبولی مسلط نیستید، نگران نباشید. چرا که شما می توانید در آزمون رانندگی فارسی زبان شرکت کنید. برای ثبت نام در آزمون آیین نامه هم می بایست به وسیله عابر بانک، مبلغ 110 لیر (حدود 330/000 تومان) را به حساب دولتی واریز نموده و فیش واریزی خود را به آکادمی تحویل دهید.

سپس آکادمی رانندگی برای شما نوبت آزمون رانندگی مشخص می نماید. البته می توانید با توجه به محل زندگی خود، نزدیک ترین شعبه برای آزمون آیین نامه را انتخاب کنید.

آزمون فارسی آیین نامه در ترکیه چگونه است؟

سعی کنید یک ساعت زودتر در محل آزمون آیین نامه رانندگی حضور داشته باشید. پیش از آنکه به اتاق محل برگزاری آزمون وارد شوید می بایست کلیه وسایل خود را تحویل بدهید. تلفن همراه، ساعت، دست بند، گردن بند و… تماماً وسایل ممنوعه در جلسه آزمون هستند. برای ورود به جلسه آزمون فقط می بایست کارت آزمون (که آزموشگاه به شما تحویل می دهد) و کارت اقامت خود را به همراه داشته باشید.

آزمون بصورت آنلاین برگزار می گردد. رو به روی شما یک دوربین است که در هر دقیقه بیش از 50 تصویر از شما ثبت می نماید. این تصاویر بصورت مداوم با عکس آزمون شما مطابقت داده می شوند تا جلوی هرگونه تقلب گرفته گردد. پس اگر در فکر آن هستید که فرد دیگری به جای شما آزمون آیین نامه بدهد، باور داشته باشید که چنین امری امکان ندارد.

شما 45 دقیقه وقت دارید و باید به 50 سوال 2 نمره ای پاسخ بدهید. سوالات به زبان ترکی به شما نمایش داده می شوند. اما زیر هر سوال کلمه فارسی نوشته شده است که با لمس کردن آن، متن ترکی استانبولی سوال به فارسی تغییر پیدا می نماید.

البته انتظار نداشته باشید که با یک ترجمه روان و خوانا رو به رو هستید. بعضاً سوالات ترجمه شده دارای غلط های املایی هم هستند. اما در 99 درصد از مواقع هدف از سوال را می توان فهمید.

پس از آنکه امتحان آیین نامه تمام شد، نتیجه آزمون را می توانید از سایت مشخص شده بصورت آنلاین مشاهده کنید. نتایج آزمون 10 دقیقه پس اتمام آزمون آیین نامه شما در سایت قابل مشاهده است.

حداقل نمره قبولی در آزمون آیین نامه 70 است. اگر نمره ای که کسب نموده اید کمتر از این عدد باشد، می بایست مجدداً برای آزمون آیین نامه نوبت گرفته و فیش واریز کنید.

آزمون آیین نامه را قبول شدم، باید چه کارهای دیگری انجام بدهم؟

پس از قبولی در آزمون آیین نامه، باید مبلغ 130 لیر (حدود 400/000 تومان) برای آزمون رانندگی شهری به حساب دولتی واریز کنید. این واریزی مشابه مبلغ واریزی آزمون آیین نامه به وسیله دستگاه عابر بانک انجام خواهد شد.

آکادمی رانندگی براساس نیازتان به شما درس رانندگی می دهد و روز آزمون از سوی آکادمی مشخص خواهد شد. در روز آزمون می بایست مانند آزمون رانندگی در کشورمان پارک دوبل، پارک L و… را به خوبی انجام داده و با رعایت تمامی نکات ایمنی خود را در محل مشخص شده مجدداً پارک کنید.

چه هزینه های دیگری برای دریافت گواهینامه ترکیه وجود دارد؟

پس از اینکه تمامی آزمون های مشخص شده را با موفقیت پشت سر گذاشتید، می بایست به اداره نفوس مراجعه کنید. مراجعه به اداره نفوس (ثبت احوال) به این علت است که اول از همه آدرس شما در سامانه کشور ترکیه ثبت گردد. سپس شما به اسم فردی که در این کشور زندگی می کنید، در سرشماری مورد شمارش قرار بگیرید.

مراجعه به اداره نفوس و انجام مراحل اداری هیچ هزینه ای برای شما ندارد. تنها می بایست یک قبض آب، گاز یا برق که به نام شماست همراهتان باشد و سند اصلی منزل محل سکونت خود را به همراه داشته باشید. این مدارک از سوی مامور اداره نفوس احتمالاً چک خواهد شد.

پس از مراجعه به اداره نفوس آخرین مرحله واریز مبلغ 1050 لیر (حدود 3/150/000 تومان) به اسم مالیات گواهینامه به حساب دولتی است. این واریز هم بصورت غیر حضوری به بانک و به وسیله عابر بانک انجام خواهد شد.

هزینه دریافت گواهینامه ترک بصورت کلی چقدر است؟

همان طور که گفته شد؛ 1/500 لیر (4/500/000 تومان) برای ثبت نام در آکادمی، 110 لیر (حدود 330/000 تومان) برای آزمون آیین نامه، 130 لیر (حدود 400/000 تومان) برای آزمون رانندگی شهری، 1050 لیر (حدود 3/150/000 تومان) هم برای مالیات. یعنی بصورت کلی دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه برای شما حدود 8/400/000 تومان هزینه دربر خواهد داشت. این مبالغ براساس لیر 3 هزار تومانی محاسبه شده اند.

منبع: بیت ران
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1846

به "قوانین و نحوه دریافت گواهینامه رانندگی خودرو در ترکیه ، جزئیات هزینه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین و نحوه دریافت گواهینامه رانندگی خودرو در ترکیه ، جزئیات هزینه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید