فردوسی پور: دو قطبی آزاردهنده ای در فوتبالمان شکل گرفته است

به گزارش تور هند ارزان، به گزارش خبرنگاران، عادل فردوسی پور درباره هفته کتاب خوانی و فرهنگ مطالعه در کشور ایران گفت: کمبود سرانه مطالعه مسئله ای است که کل جامعه با آن گریبان گیر است و با یک هفته کتاب خوانی یا یکی دو برنامه این معضل حل نمی گردد. این معضل فرهنگی جامعه است. میانگین 12 تا 18 دقیقه مطالعه در ایران تازه خوشبینانه در نظر گرفته شده است و به سمت صفر می رود.

فردوسی پور: دو قطبی آزاردهنده ای در فوتبالمان شکل گرفته است

وی که با رادیو تهران مصاحبه می کرد، اضافه نمود: خارج از ایران هرکسی را که ببینید دارد کتاب می خواند ولی مردم ما یا با گوشی خود بازی می نمایند یا دنبال لایک کردن و لایک دریافت هستند. کتاب واقعا فوق العاده است. کسانی که وارد عرصه کتابخوانی می شوند، خودشان با یک دنیای دیگر آشنا می شوند. افسوس و حسرت می خورم کتاب کم خوانده می گردد و می گویند کتاب گران است. قیمت یک پیتزا از یک کتاب گرانتر است. نمی توانم درک کنم چرا به این سمت می رویم و بدتر هم می گردد. تیراژ کتاب حتی به 150 و 200 نسخه رسیده است که این فاجعه است.

تهیه نماینده و مجری برنامه نود یادآور شد: کتابهایی که من ترجمه نموده ام مثل هنر شفاف اندیشیدن چاپ هفتاد و پنجم است. هنر خوب زندگی کردن چاپ پانزدهم و فوتبال علیه دشمن چاپ دوازدهم. اگر همین فوتبال علیه دشمن را حساب کنیم و جمع بزنیم می گردد 30 هزار تیراژ. این خیلی کم است. چرا باید کتاب اینقدر کم خوانده گردد و چرا باید تیراژ کتاب در ایران 150 تا 200 باشد؟

فردوسی پور ادامه داد: صنعت کتاب و چاپ دارد به یک صنعت ورشکسته تبدیل می گردد. خیلی از انتشارات خوب ما ورشکسته شده اند. همین تسری پیدا می نماید در جامعه که پرخاشگری می کنیم. یکی از دلایلش همین کتاب نخواندن و نرفتن سمت فرهنگ است. عاجزانه از مردم تمنا می کنم کتاب خواندن را امتحان نمایند.

وی در پاسخ به این سئوال که مسائل اقتصادی چقدر در کتاب نخواندن مردم تاثیر دارد؟ گفت: مسائل اقتصادی تاثیر گذار است ولی نه به اینصورت که برای خرید کتاب 25 هزار تومانی مشکل ایجاد کند. اینکه مسائل اقتصادی دل و دماغ رفتن به سمت کتاب را نمی گذارد قبول دارم. کسی که دغدغه نان شب را داشته باشد شاید حالِ اینکه سمت کتاب برود را نداشته باشد. ولی من از این منظر نگاه می کنم که یک کتاب خوب می تواند حال بد آدم را خوب کند. وقتی قیمت یک کتاب را با پیتزا مقایسه می کنید می بیند که خیلی هم گران نیست.

فردوسی پور در پاسخ به این سئوال که کدام یک از کتاب هایی که ترجمه نموده است را دوست دارید؟ توضیح داد: مثل بچه های یک خانواده که پدر و مادر یکسان دوستشان دارند، من هم چنین حسی به کتابهایم دارم. فکر می کنم کتاب فوتبال علیه دشمن مظلوم واقع شده است. این خیلی کتاب خوبی است حتی بهتر از کتابهای دیگر. همه کتابهایم را دوست دارم ولی فوتبال علیه دشمن را بیشتر دوست دارم چون صرفا کتاب فوتبالی نیست. ابتدای کتاب نوشته شده است که اگر فوتبال را دوست دارید حتما کتاب را بخوانید. اگر فوتبال را هم دوست ندارید این کتاب را بخوانید. این کتاب نگاه سیاسی و اجتماعی به فوتبال دارد و به آن فراتر از مقوله ورزش نگاه می نماید. خود سایمون کوپر نویسنده کتاب به کشورهای مختلف رفته است و همه چیز را تجربه نموده است.

وی در خصوص اینکه آیا باتوجه به تجربه ای که دارد امکان نگارش یک کتاب یا یک اتوبیوگرافی را دارد؟ با خنده گفت: آنقدر گفتید باتجربه که مرا پیر کردید. هنوز 44 سالم تمام نشده است. آنقدر لجم می گیرد به عنوان باتجربه از من یاد می نمایند. الان زود است ولی به آن فکر می کنم.

تهیه نماینده و مجری برنامه نود در خصوص وضعیت تیم ملی فوتبال در آستانه جام ملت های آسیا، اظهار کرد: تیم ما خیلی تیم خوبی است و در آن تردید نیست ولی اینکه آیا فضای جامعه و رسانه و اطراف تیم ملی واقعا آماده است یا خیر، به نظر من نه. حس می کنم آن اقبالی که باید به تیم ملی داشته باشیم را نداریم. یک دو قطبی آزاردهنده در فوتبالمان شکل گرفته است. در مدت باقیمانده باید خیلی کوشش کنیم فضا را به سمت همدلی و اتحاد ببریم. به این تیم امیدوارم. اگر قرار باشد یک دوره قهرمان جام ملت ها شویم، همین دوره است.

فردوسی پور در انتها گفت: حریفان سرسختی داریم. روز گذشته کره جنوبی در بازی دوستانه به ازبکستان 4 گل زد. کره احیا شده است. این تیم همیشه نزدیک جام ملتها خوب می گردد و ما را می برد. آنها یک مربی پرتغالی هم آورده اند و کارلوس کی روش هم همیشه با هموطنانش کُری دارد. البته مسیر ما طوری است که تا فینال به کره نمی خوریم و احتمالا در نیمه نهایی به ژاپن یا استرالیا می خوریم. ما در هر پست دو سه بازیکن طراز اول داریم و به این تیم امیدوارم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 109

به "فردوسی پور: دو قطبی آزاردهنده ای در فوتبالمان شکل گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردوسی پور: دو قطبی آزاردهنده ای در فوتبالمان شکل گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید