غول پیکرترین حشرات دنیا، از چوبک 60 سانتی متری تا جیرجیرک 100 گرمی ، گزارش تصویری

به گزارش تور هند ارزان، گرچه در طول میلیون ها سال اخیر ابعاد حشرت به طرز چشمگیری کوچک تر شده است، ولی هنوز هم می توان حشراتی را یافت که ابعادی بزرگ و وحشتناک دارند.

غول پیکرترین حشرات دنیا، از چوبک 60 سانتی متری تا جیرجیرک 100 گرمی ، گزارش تصویری

غزال زیاری: صدها میلیون سال پیش، حشرات غول پیکری روی کره زمین پرسه می زدند؛ به طوری که هر سنجاقک معمولی حدود 20 سانتی متر طول داشت.

حالا سؤالی که مطرح می گردد، آن است که چرا در طول زمان، حشرات این قدر کوچک شده اند؟ اصلی ترین علت این موضوع، ابعاد محدود لوله های هوایی حشرات است. میلیون ها سال پیش، میزان اکسیژن هوا بیشتر بود و حشرات می توانستند تا ابعاد خیره نماینده ای رشد نمایند. ولی با کاهش سهم اکسیژن در هوا، گلوگاه این لوله های هوایی به عاملی محدودنماینده برای رشد حشرات تبدیل شد.

البته شاید کوچک شدن ابعاد حشرات اتفاق خوبی باشد؛ چراکه دیدن حشره ای غول پیکر، قطعاً لرزه به اندام خیلی از افراد می اندازد؛ اما این بدان معنا نیست که هیچ حشره بزرگی در دنیا وجود ندارد؛ هنوز چندین گونه حشره در سراسر دنیا زندگی می نمایند که در ابعاد حشره های چند میلیون سال پیش هستند؛ البته بیشتر این حشرات در جنگل های بارانی دورافتاده زندگی می نمایند و مردم به ندرت با آن ها روبرو می شوند.

دراین بین روش های مختلفی برای میزان گیری ابعاد حشرات وجود دارد: طول بدن و پا، وزن، حجم، طول بال ها و حتی میزان شاخک ها. طبق باورهای رایج، غول وتا، بزرگ ترین حشره دنیا است: جیرجیرک بزرگی که قادر به پرواز نیست، وزنش تا 85 گرم می رسد و حدود 10 سانتی متر طول دارد. یازده نوع وتا تا به امروز شناسایی شده که همگی بومی نیوزیلند هستند و برای دفاع از خودشان، پاهای تیز و خارداری دارند.

با ما همراه شوید تا غول پیکرترین حشرات دنیا را از فاصله امن و بدون هیچ خطری دیدن کنید.

10- سوسک هرکول

این گونه که به افتخار قهرمان معروف اساطیر یونان هرکول نام گذاری شده، در جنگل های بارانی آمریکای مرکزی، جنوبی و جزایر کارائیب زندگی می نماید و برجسته ترین ویژگی گونه نر این موجود، شاخ بزرگی است که از قفسه سینه اش بیرون زده و سوسک ماده فاقد آن است.

هرچند که هرکول بزرگ ترین حشره دنیا نیست ولی طول سوسک نر تا 17.5 سانتی متر می رسد که البته نصف آن را شاخ او تشکیل می دهد. مرحله لاروی این سوسک حدود 2 سال طول می کشد و دارای سه مرحله دگردیسی مختلف است.

9- سوسک تایتان

سوسک تایتان با طول 16.5 سانتی متر، بومی جنگل های بارانی آمازون است. این سوسک اگرچه از سوسک هرکول کوچک تر است ولی شاخ ندارد و در عوض بدن بسیار بزرگ تری دارد. وقتی این سوسک احساس خطر کند، برای دفاع از خود، صدای خش خش می دهد و می تواند با فک پایین بزرگ و قوی خود، گازهای قدرتمندی بگیرد، تا حدی که پوست انسان را سوراخ کند و حتی یک مداد را از وسط بشکند.

دانشمندان هنوز پیروز به مشاهده لارو این سوسک نشده اند؛ اما طبق برآوردها این لاروها می توانند تا 30 سانتی متر رشد نمایند و تا حدی انرژی ذخیره می نماید که تا دوره بزرگ سالی احتیاجی به تغذیه نداشته باشد. بزرگی تایتان تا حدی است که نمی تواند با بال هایش از روی زمین بلند گردد و برای پرواز، از روی درخت می پرد.

8- حشره چوبی

حشرات چوبی (Stick Insects) که به نام های دیگری مثل چوبک، عصا، حشرات برگ و حشرات شبح هم شناخته می شوند، شامل حدود 3000 گونه از حشرات هستند که تقریباً همه ظاهری دوکی، صاف و لوله مانند دارند.

این حشرات با قرار گرفتن در بین شاخ و برگ هایی که شبیه شان هستند، از دست شکارچیان پنهان می شوند و بعضی از گونه ها برای استتار در بین گل سنگ یا خزه ها پنهان می شوند. آن ها بزرگ ترین حشرات دنیا هستند که شباهت عجیبی به چوب دارند.

مکانیسم دفاعی آن ها جالب است و مثلاً برای فرار از شکارچی، یک پایشان را جدا می نمایند و می توانند بعدا آن را احیا نمایند. شیوه دیگر آن ها این است که خود را به مردن می زنند؛ یعنی به راحتی خودشان را از ارتفاع پرت می نمایند و کاملاً بی حرکت دراز می کشند تا شبیه چشم انداز اطراف به نظر برسند. درنتیجه شکارچی نمی تواند آن ها را پیدا کند یا وقتی تصور کند که جانور مرده است، تمایلی به خوردنش نخواهد داشت.

بیشتر گونه های حشرات چوبی حداقل 30 سانتی متر طول دارند که بزرگ ترین گونه آن ها که بزرگ ترین حشره روی زمین نیز هست، گونه ای به نام Phryganistria chinensis است که اولین بار در سال 2016 در چین کشف شد و طولش حدبیشتر تا 63 سانتی متر و به میزان یک سنجاقک باستانی می رسد؛ اما بدن صاف و لوله ای این حشره باعث می گردد که وزن چندانی نداشته باشند.

7- سوسک جالوت

سوسک جالوت در جنگل های بارانی استوایی آفریقا زندگی می نماید و برجسته ترین ویژگی فیزیکی اش، نقش و نشان های غیرمعمول پشتش است. گرچه این سوسک ها فقط 7 تا 11 سانتی متر طول دارند ولی حجم چشمگیرشان حسابی جلب توجه می نماید.

به نحوی که وزن این سوسک بیش از 56.5 گرم است که برای حشرات، خیلی زیاد است. البته وزن لارو آن 100 گرم و طولش حدود 25 سانتی متر است. اطلاعات کمی درباره لاروهای این گونه موجود است.

6- شب پره

شب پره ها به علت طول بزرگ بال هایشان در این فهرست قرار دارند. شب پره اطلس که در جنگل های استوایی و بوته زارهای آسیا زندگی می نماید، احتمالاً بزرگ ترین گونه این خانواده است که طول بال هایش آن تا 28 سانتی متر می رسد.

بعضی گونه های دیگر هم مثل ساحره سفید، آتاکوس سزار و شب پره هرکول، ابعاد مشابهی دارند و با توجه به شکل های مختلف بال ها، مقایسه مستقیم آن ها سخت است. جالب اینجاست که بدن شب پره اطلس در مقایسه با بال های نارنجی و سفیدش که شبیه جواهرات درخشانی هستند، به طور نامتناسبی کوچک است و احتمالاً از نظر طول بال ها، می توان آن را بزرگ ترین حشره دنیا نامید.

5- وتای غول پیکر

Weta که در زبان بومی مائوری به معنای ایزد چیزهای زشت است، بومی نیوزیلند و سواحل جزایر اطراف آن است. طول این جیرجیرک های بزرگ که قابلیت پرواز ندارند تا 10 سانتی متر می رسد و وزنشان حدود 70 تا 85 گرم است. یازده گونه وتای غول پیکر شناسایی شده که در درختان و درختچه ها زندگی می نمایند. این حشرات برای جفت گیری به روی زمین می آیند و زمانی که خطری حس نمایند، با پاهای تیز و خاردارشان از خود دفاع می نمایند.

قبل از ورود انسان ها به نیوزیلند، این منطقه تقریباً به طور کامل عاری از بسیاری از گونه های پستانداران بود. از همین رو دانشمندان براین باورند که تکامل وتا ها به این علت بوده تا جایگاهی مشابه با جوندگان داشته باشند و به همین دلیل در ابعاد جوندگان هستند.

4- پروانه ها

تعداد پروانه های بزرگ الجثه کم نیست؛ از جمله این پروانه ها می توان به گونه هایی مثل دم چلچله ای جامائیکایی (Jamaican swallowtail)، بال پرنده ای میرانادا (Miranada birdwing) و بال پرنده ای ریپون (Rippons birdwing) اشاره نمود؛ اما پروانه بال پرنده ای ملکه الکساندرا (Queen Alexandras birdwing) جایگاهی بالاتر از بقیه دارد.

این گونه که بزرگ ترین پروانه دنیاست، در گینه نو زندگی می نماید و ظاهر گونه نر و ماده آن کاملاً باهم فرق دارد. پروانه های بال پرنده ای ملکه الکساندرا، بزرگ ترند و طول بدنشان به 7.5 سانتی متر و طول بال هایشان به 28 سانتی متر می رسد و بال هایی به رنگ قهوه ای با خطوط سفید دارند.

بال های جنس نر این پروانه ها، نازک تر و زاویه دارترند که فاصله از نوک دو بال از هم به 15 تا 20 سانتی متر می رسد. بال ها با نوارهای مرکزی سیاه و قسمت های بیرونی سبز مایل به آبی هستند.

3- ملخ تروپیداکریس

Tropidacris دسته ای از ملخ هاست که شامل سه گونه مختلف می گردد. این ملخ ها که در آمریکای مرکزی و جنوبی پراکنده اند، با طولی در حدود 12 سانتی متر، بزرگ ترین ملخ های دنیا هستند.

گاهی شفیره این ملخ ها برای دفع شکارچیان، رنگ های هشداردهنده سیاه و زرد از خود نشان می دهند؛ اما ملخ های بزرگ سال بیشتر به رنگ های سبز، زرد و قهوه ای هستند تا بتوانند در پس زمینه پوشش گیاهی اطراف استتار نمایند. فاصله بین نوک دو بال های چندرنگ و درخشان آن ها حدود 23 سانتی متر از هم فاصله دارد و به نحوی شبیه برگ است.

2- زنبود شاهین رتیل خوار

شاهین رتیل خوار، به گروهی از چندین گونه زنبور تارتنک گیر (spider wasp) تعلق دارد. نام آن ها به علت تمایلشان به تغذیه از رتیل ها (تارانتولا)، گرفته شده که روند وحشتناکی دارد. این زنبورها، با نیش خود عنکبوت تارانتولا (که به اشتباه رتیل نامیده می گردد) را بی حرکت می نمایند و سپس آن را به خانه می کشانند و لاروهای این موجود، تارانتولا را به صورت کامل می خورند.

بزرگ ترین گونه شاهین تارانتولا پس از رسیدن بلوغ، حدود 7 سانتی متر طول دارد و طول بالش به 11.5 سانتی متر می رسد. نیش این زنبورها برای انسان ها هم بسیار دردناک است؛ اما تا زمانی که باعث واکنش آلرژیک نگردد، به مراقبت پزشکی جدی احتیاج نخواهد بود.

1- مگس میداس

میداس (Mydas Flies) خانواده بزرگی از مگس هاست که حدود 500 گونه مجزا دارد و بیشترشان بومی منطقه ها خشک یا نیمه خشک در سراسر دنیا هستند.

بعضی از گونه ها به عنوان ابزار دفاعی، به توانایی تقلید از زنبورهای گزنده خطرناک تر مسلح شده اند و بدین ترتیب، شکارچیان را فریب می دهند تا از آن ها دوری نمایند.

مگس های میداس به نوعی به عنوان روش طبیعی کنترل آفات در نظر گرفته می شوند. این مگس ها در نزدیکی مواد در حال پوسیدن تخم گذاری می نمایند و لاروهای از تخم بیرون آمده، از گیاهان دیگر تغذیه می نمایند و بدین ترتیب از تهدیدات موجود برای گیاهان زراعی، جلوگیری می نمایند. این حشرات باوجود جثه بزرگشان، در هنگام پرواز چابکند و علاوه بر تغذیه از مگس های دیگر، با نوشیدن شهد گل ها نیز از زندگی لذت می برند.

بزرگ ترین گونه این مگس با نام علمی Gauromydas heros، حدود 7 سانتی متر طول دارد و طول بال هایش به 9.9 سانتی متر می رسد و بدین ترتیب عنوان بزرگ ترین مگس کره زمین را در اختیار دارد.

منبع: msn

54321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 تیر 1403 بروزرسانی: 14 تیر 1403 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2399

به "غول پیکرترین حشرات دنیا، از چوبک 60 سانتی متری تا جیرجیرک 100 گرمی ، گزارش تصویری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول پیکرترین حشرات دنیا، از چوبک 60 سانتی متری تا جیرجیرک 100 گرمی ، گزارش تصویری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید