حسگر زیستی با الهام از اختاپوس ساخته شد

به گزارش تور هند ارزان، گروهی از محققان با الهام از بادکش های اختاپوس، نوعی حسگر زیستی مبتنی بر گرافین ساختند که قادر است مجموعه ای از حرکات و فشار را در محیط های خشک و مرطوب حس کند.

حسگر زیستی با الهام از اختاپوس ساخته شد

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، برای این که حسگرهای زیستی به درستی عمل نمایند و موثر باشند، ضروری است قابلیت چسبیدن به سطح پوست خشک و مرطوب را داشته باشند و موجب ناراحتی کاربر نشوند. به همین علت بستری که مواد و ساختار حسگر روی آن قرار می گیرند، دارای اهمیت زیادی است. الیاف بافته شده معمولا یک گزینه محبوب است، اما به ویژه روی بخش هایی از پوست که دارای مو هستند، به درستی به سطح پوست نمی چسبد.

همچنین الیاف عادی نسبت به محیط های مرطوب آسیب پذیر هستند و چسب ها کارآیی خود را در مجاورت آب از دست می دهند. در محیط خشک نیز چسبندگی آن ها بیش از حد شده و هنگام جدا کردن حسگر از پوست موجب درد کاربر می شوند. برای حل این مسائل، محققان بستری از جنس الیاف مبتنی بر گرافین ساختند که با استفاده از ساختاری شبیه به بادکش های اختاپوس، به پوست می چسبد.

برای ساخت این حسگر، محققان پارچه ای از جنس پلی اورتان و پلی استر را با لایه ای از اکسید گرافین پوشانده و درون اسکوربیک اسید یا ویتامین ث قرار دادند تا رسانش الکتریکی آن افزایش یابد.

سپس لایه ای از گرافین و فیلم پلی دی متیل سیلوکسان روی آن ایجاد کردند تا یک راستا رسانا از حسگر به پوست کاربر ایجاد گردد. در مرحله پایانی نیز ساختاری شبیه به بادکش های اختاپوس روی فیلم ایجاد کردند. این حسگر قادر است مجموعه ای از حرکات و فشار را در محیط های خشک و مرطوب حس کند. همچنین قادر است مجموعه ای از فعالیت های انسان از جمله سیگنال های نوار قلب، ضربان و الگوی سخنرانی را تشخیص دهد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 224

به "حسگر زیستی با الهام از اختاپوس ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسگر زیستی با الهام از اختاپوس ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید