(تصاویر) فهرست بازیگران محبوب، ولی روی اعصاب قرن21

به گزارش تور هند ارزان، اتحادیه بازیگران نامزد های بهترین بازی های سال 2020 را اعلام نمود. در میان نامزد های مختلف اسم کری مولیگان هم به چشم می آید که برای فیلم زن جوان نویددهنده امرالد فنل نامزد دریافت جایزه انجمن بازیگران شده است. نامزد های جوایز انجمن بازیگران از آن جهت اهمیت دارد که سال های گذشته نشان داده بسیار به فهرست بازیگران نامزد اسکار شباهت دارد و حتی تا نود درصد برنده های انجمن بازیگران هم با برندگان اسکار یکی است.

(تصاویر) فهرست بازیگران محبوب، ولی روی اعصاب قرن21

به گزارش روزنامه هفت صبح، پیش از این هم بازی کری مولیگان برای همین فیلم نامزد جایزه گلدن گلوب هم شده بود. اما آن هایی که فیلم را دیده اند شاید به این نتیجه برسند که نه کری مولیگان بازی خاصی در آن دارد و نه خود فیلم در حد و اندازه ای که تحسین شده مهم است. در حقیقت بیشتر تحت تاثیر جو اجتماعی و جنبش های ضد تبعیض جنسیتی و سیاست های سال های اخیر هالیوود فیلم را عظیم نموده اند.

به بهانه نامزدی کری مولیگان که اتفاقا بازیگری است که توسط منتقدان زیاد تحسین شده تصمیم گرفتیم فهرستی از بازیگرانی درست کنیم که در قرن بیست و یکم منتقدان به آن ها خیلی توجه نموده اند و هوادار هم زیاد دارند، اما واقعیت این است که شاید بیش از اندازه تحویل گرفته شده اند. انتخاب ها شخصی است و اگر هوادار این بازیگران هستید زیاد به دل نگیرید.

کری مولیگان / فیلم های مهم: تحصیلات، زن جوان نویددهنده

کری مولیگان بازیگر 35ساله متولد انگلستان است. از کودکی عاشق بازیگری بود و 16ساله بود که در نمایشی که کنت برانا در آن حضور داشت بازی کرد. مولیگان در مدارس هنر های نمایشی ثبت نام کرد. سال 2004 برای اولین بار به صورت حرفه ای روی صحنه تئاتر رفت. سال 2005 توانست با بازی در نقش کیتی برنت خواهر کوچکتر خانواده برنت در فیلم غرور و تعصب جو رایت سینما را هم تجربه کند. نقش فرعی که چندان اهمیتی هم نداشت، اما در فیلمی خوب.

بعد از بازی در چند سریال تلویزیونی و یکی دو فیلم نه چندان مهم ناگهان سال 2009 با بازی در فیلم تحصیلات لون شرفیگ مورد توجه نهاده شد. خود فیلم هم خیلی تحسین شد، اما اگر الان آن را نگاه کنید اثر چندان درخشانی هم به نظر نمی رسد. فیلم در بخش فیلمنامه و فیلم نامزد اسکار شد و یک نامزدی هم برای کری مولیگان به همراه آورد. بعد از آن مولیگان به عنوان بازیگر نقش های جدی شناخته شد و بیشتر اوقات هم سعی نموده در فیلم هایی بازی کند که کاراکترهایش در آن ها نقش جدی محوری داشته باشند، ولی حقیقت این جاست که تا به حال شاهد هیچ بازی تکان دهنده ای از او نبوده ایم و بیشتر اوقات سوژه فیلم هایش بیشتر از بازی او تکان دهنده بوده اند.

بن افلک / فیلم های مهم: راه بازگشت، تا شب زنده بمان

بازیگر 48ساله آمریکایی البته حضور جدی اش در سینما از دهه نود شروع شد. البته در دهه هشتاد هم در چند سریال تلویزیونی بازی کرد. البته بعدتر به عنوان فیلمنامه نویس، تهیه کننده و حتی کارگردان هم در سینما شروع به فعالیت کرد. خانواده هنرمندی هم داشت و مادرش هم در تئاتر فعال بود. در دهه 90 بیشتر در فیلم های سینمای بدنه بازی می کرد. مهم ترین فیلمی که با آن شناخته شد آرماگدون بود که سال 1998 روی پرده رفت و افلک را به عنوان بازیگر نقش های اول بیان کرد.

افلک فرایند بازی در فیلم های عامه پسند را با شروع هزاره سوم هم ادامه داد. سال 2001 با بازی در فیلم پرل هاربر خیلی گل کرد. افلک از آن بازیگرانی است که همواره بیش از حد جدی گرفته شده اند. او را برای بازی در نقش بتمن انتخاب کردند که البته هواداران بتمن خیلی از این قضیه راضی نشدند. سال گذشته هم بازی اش در فیلم راه بازگشت در نقش یک مربی بسکتبال که زندگی اش دستخوش بحران شده مورد توجه نهاده شد.

مربی که نمی تواند بحران هایش را مدیریت کند، اما برای مدیریت یک تیم بسکتبال انتخاب می شود. از آن کاراکتر های همدلی برانگیز است، اما خود بازی افلک مثل بیشتر بازی هایش سرد و دافعه دار بود. اسکار هایی هم که گرفته برای تهیه فیلم آرگو و نوشتن فیلمنامه ویل هانتینگ نابغه بوده است. برای بازیگری حتی نامزد اسکار هم نشده. برادرش کیسی افلک به مراتب بازیگر بهتری است.

رایان گاسلینگ (به جز فیلم های شزل) / فیلم های معروف: بران، ولنتاین غمگین

حضور رایان گاسلینگ در این فهرست البته با تردید هایی صورت گرفت. واقعیت این جاست که او گاهی بازی های دوست داشتنی از خودش ارائه داده است. حتی در لالالند که زیر سایه گرمای بازی، اما استون قرار می گیرد، اما به لحاظ لحن و بازی کارش را درست انجام می دهد. در فیلم ولنتاین غمگین درک سیانفرانس که اصلا درخشان است در نقش مردی عاشق، اما الکلی که می خواهد با چنگ و دندان یک رابطه از دست رفته را حفظ کند.

اما جالب این جاست که گاسلینگ برای فیلم بران محصول 2011 ساخته نیکلاس وندینگ رفن به شدت تحسین شد. در حالی که بازی اش در آن فیلم چندان چشمگیر هم نبود و بیشتر کاراکترش بود که احتمالا باعث ایجاد جذابیت می شد. جایی که رایان گاسلینگ درست ایستاده در فیلم نخستین انسان شزل است در نقش لویی آرمسترانگ. مردی که قدم روی کره ماه گذاشت، اما به لحاظ روحی و عاطفی آدم شکست خورده و منزوی و گوشه گیری است. سکوت فیلم نخستین انسان و شیوه شخصیت پردازی کاراکتر آرمسترانگ جوری است که سرمای بازی رایان گاسلینگ این بار به نفعش تمام شده. گاسلینگ دو بار تا به حال نامزد اسکار شده است.

شارلیز ترون / فیلم های مهم: هیولا، بمب شل

هر چند کارش را از نیمه دهه 90 شروع کرد، اما این بازیگر 45ساله همه شهرتش را مدیون فیلم هایی است که در قرن بیست و یکم بازی نموده است. سال 2003 برای بازی در فیلم هیولا برای اولین بار نامزد جایزه اسکار شد و جایزه را هم به خانه برد. فیلمی که چندان مهم نبود، ولی اعضای آموزشگاه عاشق نقش هایی هستند که در آن صورت ها به هم می ریزند و شخصیت ها بیمار و روان پریش هستند. هم بازی در فیلم های جدی تر و هم تجاری را تجربه کرد. همین سال گذشته فیلم بمب شل را داشت. یکی از آن فیلم هایی که مربوط به جریانات ضدتبعیض جنسیتی است و بیشتر به خاطر مضمون فیلم بازی اش هم دوباره نامزد جایزه اسکار شد در حالی که واقعا بازیگر شگفت انگیزی نیست و بازی های متفاوتش بیشتر مدیون فضا و گریم فیلم هاست.

تام هاردی / فیلم های مهم: لاک، مکس دیوانه: جاده خشم

تام هاردی اصلا بازیگر قرن بیست و یکم است. سال 2001 با بازی در فیلم های کوتاه کارش را شروع کرد. این بازیگر 43ساله اهل انگلستان است. خیلی ها می گویند بعد از دنیل کریگ او می تواند جیمز باند بعدی باشد. اولین حضورش در سینما در فیلم سقوط شاهین سیاه ریدلی اسکات محصول 2001 بود. از آن بازیگر هایی است که نقش های چالش برانگیز را دوست دارد و همین کمکش نموده که بیشتر به چشم بیاید. در نقش بین در فیلم شوالیه تاریکی برمی خیزد ظاهر می شود و در فیلم جاسوسی بندزن خیاط سرباز جاسوس جلوی دوربین می رود و با نولان در اینسپشن به ذهن دیگران سفر می نماید.

یعنی گستره نقش هایی که بازی نموده متفاوت است. سال 2015 برای بازی در فیلم از گور برگشته الخاندرو گونزالس ایناریتو نامزد دریافت اسکار شد. فیلمی که در شرایط سخت محیطی ساخته شده بود و همین باعث شد که هم بازی هاردی و هم دی کاپریو به چشم بیاید. اما به عقیده بسیار بهترین بازی اش در فیلم لاک استیون نایت است. در حالی که نود درصد فیلم دوربین فقط روی صورت اوست که پشت ماشین نشسته و برای بیان احساساتش فقط باید از صورتش استفاده کند. اما همان جا هم بازیگر سردی است.

جنیفر لارنس / فیلم های مهم امیدبخش، بازی گرسنگان

سال 2006 با بازی در یک سریال تلویزیونی بازیگری را شروع کرد. خیلی زود به موفقیت رسید. سال 2010 در فیلم استخوان زمستانی دبرا گرانیک نقش دختر نوجوانی را داشت که در کوهستان دنبال پدرش می شود و برای همین فیلم هم نامزد دریافت جایزه اسکار شد. از سال 2012 با بازی در فیلم های نوجوان پسند بازی گرسنگان در نقش کتنیس تبدیل به بازیگری محبوب برای جوانان و نوجوانان شد. استعداد بازیگری اش را بیشتر از همه در فیلم های دیوید.

او. راسل مثل کتابچه امیدبخش و کلاهبرداری آمریکایی و لذت (جوی) نشان داده است و برای هر سه آن ها نامزد جایزه اسکار شده و برای کتابچه امیدبخش توانست اسکار را به خانه ببرد. به جز فیلم ها راسل واقعا بازی اش چندان تعریفی ندارد که سال 2015 تبدیل به گران قیمت ترین بازیگر هالیوود شود! یکی از آخرین بازی های مهمش در مادر! دارن آرنوفسکی بود.

آنجلینا جولی / فیلم های مهم: بچه جایگزین، لارا کرافت

آنجلینا جولی با بازی در نقش لارا کرافت در اقتباس سینمایی از بازی مهاجمان مقبره به شهرت رسید هر چند از اول دهه نود با بازی در فیلم های کوتاه ویدئویی کارنامه حرفه ای اش شروع شده بود. به عنوان همسر برد پیت و یک انسان دوست و سفیر سازمان ملل در کار های بشردوستانه احتمالا شهرت بیشتری از بازیگری دارد. به هر حال بازی ها و فیلم های مهمش آن هایی هستند که احتمالا به یاد نمی آورید. جولی دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. یک بار سال 1999 برای فیلم دختر، مزاحمت و بار دیگر سال 2008 برای فیلم بچه جایگزین. فیلم های تجاری او مثل ملفیسنت و گردشگر و آقا و خانم اسمیت بیشتر در خاطر مانده اند. همین ها نشان می دهد واقعا بازیگر ویژه ای نیست.

ساندرا بولاک / فیلم های مهم: جاذبه، نقطه کور

ساندرا بولاک از دهه 80 بازیگری را شروع نموده است، اما دو باری که نامزد جایزه اسکار شده یکی در سال 2009 برای فیلم نقطه کور و دیگری در سال 2013 برای فیلم جاذبه ساخته آلفونسو کوارون بوده است. در فیلم جاذبه البته بخش زیادی از بار فیلم بر دوش اوست. چون دو سوم فیلم او را می بینیم که تنها در فضاست. با این حال کمتر پیش می آید که شما فیلمی را فقط به خاطر بازی ساندرا بولاک ببینید. او هم از آن هایی است که به نظر می رسد بیشتر از استحقاقش تحویلش گرفته اند.

مارک والبرگ / فیلم های مهم: مبارز، مرحوم

ویژگی والبرگ انتخاب نقش های خوب و همکاری با کارگردانان مهم است از مارتین اسکورسیزی تا دیوید او. راسل. از قضا برای همکاری با همین دو کارگردان هم در هزاره سوم برای فیلم های مرحوم و مبارز نامزد دریافت جایزه اسکار شد. اما در کارنامه اش 72 فیلم کوتاه و بلند به چشم می خورد که بقیه آن ها را کمتر کسی به یاد دارد. بیشتر در فیلم های اکشن بازی می نماید و البته در فیلم های کمدی تد هم شاید به یادش بیاورید. از آن بازیگر هایی است که می شود گفت آن ندارد. هر قدر هم خوب بازی کند آن کیفیتی که بازی اش شما را مسحور کند کمتر در او دیده می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1579

به "(تصاویر) فهرست بازیگران محبوب، ولی روی اعصاب قرن21" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) فهرست بازیگران محبوب، ولی روی اعصاب قرن21"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید