ترس بر سفر غلبه کرد؟

به گزارش تور هند ارزان، تعطیلات مناسبتی در کشور همواره یکی از زمان های مناسب برای گردشگران داخلی محسوب می گردد. از همین رو به محض پیوسته شدن تعطیلات مناسبتی به تعطیلی آخر هفته حجم مسافرت ها در کشور افزایش قابل توجهی پیدا می نماید. یکی از مقاصد پرطرفدار که اغلب گردشگر های داخلی به خصوص پایتخت نشینان آن را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند، مازندران یکی از استان های شمالی کشور است.

ترس بر سفر غلبه کرد؟

تمایل سفر به این استان به قدری میان گردشگران داخلی زیاد است که حتی شیوع موج اول کرونا نیز نتوانست گردشگران را از سفر به این استان که در اغلب مواقع از نظر شیوع ویروس کووید- 19 در شرایط قرمز قرار داشت منصرف کند. به همین دلیل در دو تعطیلات مناسبتی خرداد و با حذف محدودیت های جاده ای، مسافران بی شماری به استان مازندران سفر کردند که شاید همین امر موجب شد اغلب استان های کشور که در شرایط سفید از نظر شیوع ویروس کرونا قرار داشتند به شرایط زرد وارد شوند و همچنین استان هایی که در شرایط زرد جای گرفته بودند به شرایط قرمز کوچ نمایند که این امر موجب شد در نهایت کل کشور در شرایط نامطلوب کرونایی قرار گرفته و آمارهای مبتلایان به کووید- 19 افزایش چشمگیری پیدا کند و همچنین آمار فوتی ها بر اثر ابتلا به این ویروس نیز فرایند صعودی به خود بگیرد.

این سفرها درحالی رخ داد که وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا بارها اعلام نموده اند: افراد صرفا به سفرهای ضروری بفرایند و برای تفریح از استانی به استان دیگر سفر ننمایند اما گردشگر های داخلی که حدودا سه ماه در قرنطینه خانگی به سر برده اند و از قرنطینه خسته شده بودند، بی توجه به هشدارها به سفر رفتند و نتیجه آن افزایش شیوع ویروس کووید- 19 شد. تعطیلی عید غدیر که به تعطیلی آخر هفته (آدینه) و روزکاری نیمه وقت (پنج شنبه) گره خورده بود نیز مجددا موجب ایجاد حرکت موج جدیدی از مسافران به سمت استان مازندران شد.

اما گویا این بار اغلب گردشگر ها به دلایلی همچون جدی دریافت هشدارهای ارگان های مربوطه نسبت به شیوع ویروس کرونا، اشباع شدن گردشگران از سفر به علت سفر رفتن در دو ماه قبل یا اینکه شرایط مالی و معیشتی از سفر خودداری نموده اند. شاید هم بتوان گفت ترس ابتلا به کرونا سفر را از برنامه خانوار حذف کرد. زیرا آمارها نشان می دهد با وجود تعطیلات مناسبتی چند روزه حجم مسافران ورودی به استان مازندران نسبت به دو تعطیلات مناسبتی خرداد ماه کمتر بوده است.

به همین دلیل سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز گفت: حجم مسافرانی که در تعطیلات مناسبتی عید غدیر به این استان سفر نموده اند همانند تعطیلات دو ماه گذشته نیست. از سوی دیگر با حجم بالای سفر در تعطیلات مناسبتی حجم گردشگران ورودی به زمان قبل از شیوع ویروس کرونا باز نمی شود.

درحال حاضر به هتل ها و واحد های اقامتی استان اعلام شده است که مجاز هستند تنها 50 درصد ظرفیت خود را پذیرش مسافر داشته باشند با این حال همان 50 درصد نیز در این تعطیلات توسط گردشگران استفاده نشده است. در واقع با توجه به آمار مربوط به عدم استفاده گردشگران از اقامتگاه های مجاز می توان گفت تعداد کمی در این تعطیلات به استان مازندران سفر نموده اند که اغلب آنها نیز در ویلاها یا منزل اقوام خود سکونت داشته اند.

علت ترافیک کمی که در چالوس از عصر چهارشنبه ایجاد شده بود به علت جاده باریک آن بوده است نه به دلیل حجم بالای سفر؛ زیرا گویا در پیک دوم موج اول شیوع ویروس کرونا (شرایط فعلی) گردشگران هوشمندانه تر سعی در مقابله با شیوع این ویروس در کشور دارند. وی درباره جلوگیری از هجوم گردشگران داخلی به استان مازندران در تعطیلات مناسبتی بیان کرد: استان مازندران تابع نظر مجمع ستاد استانی کرونا است بنابراین مسوولان استانی نمی توانند به تنهایی برای ورود و خروج مسافر به استان مازندران تصمیم بگیرند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1259

به "ترس بر سفر غلبه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس بر سفر غلبه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید