بر پایه یک تحقیق نو: داروی محبوب لاغری یعنی سماگلوتاید، ضد سرطان هم است!

به گزارش تور هند ارزان، یک داروی محبوب چاقی برای بازیابی عملکرد سلول های ایمنی که با سرطان مبارزه می نمایند، موثر است. جالب اینجاست که حتی اگر کسانی که آن را می خورند ، کاهش وزنی هم تجربه نکرده باشند، باز هم از این اثر خوب بهره منده خواهند شد.

بر پایه یک تحقیق نو: داروی محبوب لاغری یعنی سماگلوتاید، ضد سرطان هم است!

سماگلوتاید، دارویی است که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می گردد و ضمناً می تواند به کاهش مسائل سوخت و ساز سلولی در افراد مبتلا به چاقی یاری کند.

اما هدف از یک کارآزمایی کوچک به رهبری تیمی از محققان ایرلندی این بود که آیا سماگلوتاید semaglutide ممکن است روی سرطان و عفونت هم اثر خوب داشته باشد یا نه.

در واقع کاهش وزن تنها یک عارضه جانبی غیرمنتظره این دارو بیماران دیابتی بود. اما این عارضه جانبیِ تبدیل به مورد خواستنی آدم های چاق شد!

این هورمون با تقلید از یک هورمون روده به نام GLP1 عمل می نماید که باعث می گردد کاربران برای مدت طولانی تری احساس سیری نمایند و اشتها را کاهش دهد.

عمل اسلیو معده
رزرو هتل
خرید ساک پارچه ای

اما اکنون به نظر می رسد که سماگلوتید یک اثر بالقوه مفید دیگر در افراد مبتلا به چاقی دارد: بازیابی عملکرد سلول های ایمنی به نام سلول های کشنده طبیعی Natural killer cell که مسئول مقابله با سرطان و عفونت هستند.

یافته های کنونی خبر بسیار خوبی برای افراد مبتلا به چاقی تحت درمان با این داروی مقلد GLP-1 است و نشان می دهد که مزایای این این دارو بیشتر از چیزی است که قبلا تصور می شد.

مطالعه کوچک روی تنها 20 نفر بود اما نشان داد که استفاده از این دارو عملکرد سلول های کشنده طبیعی را بازمی گرداند که می تواند به کاهش خطر سرطان یاری کند.

سلول های کشنده طبیعی بخشی از سیستم ایمنی ذاتی بدن هستند و اولین خط دفاعی ما در برابر سلول های سرطانی و عفونت ها هستند.

اما افراد چاق اختلال عملکرد مشخصی را در سیستم ایمنی خود دارند. همین کاهش سطح ایمنی است که آن ها را مستعد ابتلا به سایر بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی عروقی و بسیاری از انواع سرطان می نماید. آن ها بعلاوه در صورت ابتلا به عفونت هایی مانند آنفولانزا و COVID-19 ممکن است بیماری شدیدتری را تجربه نمایند.

در این مطالعه 20 فرد چاق بدون دیابت که قرار بود یک بار در هفته درمان سماگلوتاید را برای کنترل وزن خود آغاز نمایند، انتخاب شدند و نمونه هایی از سلول های ایمنی در گردش آن ها را پس از شش ماه درمان آنالیز شد.

در یک سری از آزمایش ها، محققان دریافتند سلول های کشنده طبیعی شرکت نمایندگان دیگر ضعیف نیست و آغاز به فراوری مولکول های سیگنال دهنده ای به نام سیتوکین ها نموده اند. تعداد کلی سلول های کشنده طبیعی در نمونه های خون بیماران نسبت به سطح اولیه تغییر ننموده بود، اما عملکرد آن ها بازسازی شد.

البته هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام گردد و از یک گروه کنترل هم که سماگلوتاید استفاده نمی نمایند و به جای آن دارونما می گیرند برای اثبات این امیدواری تازه استفاده کرد.

شاید بهتر شدن فرایندهای متابولیک روی عملکرد این سلول ها اثر می گذارند و باعث این اثر مثبت می شوند.

نکته جالب دیگر این است که تنها نیمی از شرکت نمایندگان در مطالعه با مصرف سماگلوتاید وزن کم نموده بودند، اما همه بهبود عملکرد سلول های ایمنی را نشان می دادند. این یافته ممکن است ما را به شک بیندازد که تاثیر دارو مستقیم است و ربطی به بهبود متابولیسم ندارد.

با این حال، هنوز کاهش وزن چیزی است که سماگلوتاید عمدتاً به خاطر آن مشهور شده. در اوایل امسال، افزایش محبوبیت این دارو میان افراد مشهور باعث کمبود جهانی سماگلوتاید شد که در ایالات متحده با نام اوزمپیک به بازار عرضه می گردد. به همین دلیل، بیماران دیابتی به زحمت افتادند تا دارو های هفتگی خود را بیابند تا قند خون خود را از بالا رفتن به سطوح خطرناک حفظ نمایند.

نتایج این تحقیق در نشریه Obesity منتشر شده است.

منبع: یک پزشک
انتشار: 25 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1402 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2329

به "بر پایه یک تحقیق نو: داروی محبوب لاغری یعنی سماگلوتاید، ضد سرطان هم است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بر پایه یک تحقیق نو: داروی محبوب لاغری یعنی سماگلوتاید، ضد سرطان هم است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید