اختراع یک ساعت عجیب و غریب به وسیله روحانی این مسجد ، چرا شاه، شیخ علی را با ابوعلی سینا مقایسه کرد؟

به گزارش تور هند ارزان، مسجد شیخ علی در دل کوچه های محله دزاشیب، انبوهی از قصه ها را در خود جا داده است؛ از وجه تسمیه این مسجد کوچک تا نقش محوری آن در گردهمایی اهالی به وقت برگزاری آئین های مذهبی. نام این مسجد اما با نام یک روحانی متفاوت گره خورده است؛ کسی که در زمان ناصرالدین شاه با چند اختراع عجیب شهره شهر شده بود.

اختراع یک ساعت عجیب و غریب به وسیله روحانی این مسجد ، چرا شاه، شیخ علی را با ابوعلی سینا مقایسه کرد؟

خبرنگاران - حسن حسن زاده: شاید امروز کمتر کسی از جوانان محله دزاشیب از دلیل نامگذاری این مسجد 60 متر مربعی خبر داشته باشد. اما نام شیخ علی که بر سر در مسجد روی کاشی های آبی نقش بسته است انبوهی از قصه و داستان را به یاد موسفیدان دزاشیب می آورد. شیخ علی در دوره ناصرالدین شاه قاجار امام جماعت این مسجد بود.

قصه های خواندنی تهران را اینجا ببینید

روحانی متفاوت و منحصربه فرد که بیش از آنکه کتاب های دینی اش میان مردم مشهور باشد، با اختراعات عجیب و غریب خود شهره شهر شده بود. او در همین آبادی دزاشیب باغی داشت که آن را به یک ساعت عجیب مجهز کرد. نام اختراعش را ساعت شب کوک گذاشت چون در روزگاری که هنوز خبری از برق نبود، این اختراغ جالب، پس از ورود سارق به محوطه، زنگ می زد و صاحب باغ را خبردار می کرد. علیرضا زمانی تهران شناس می گوید:شیخ علی یک تفنگ ته پر هم ساخته بود که آوازه اش به ناصرالدین شاه رسید. شاه قاجار هم وقتی از نزدیک طرز کار تفنگ را دید در ستایش هوش شیخ علی او را با ابوعلی سینا قیاس کرد. شیخ علی ایده های جذابی چون ساخت کالسکه جنگی اتوماتیک و انتقال آب تهران به ارتفاعات توچال و سپس از انتقال یخ از توچال به تهران داشت که البته به مرحله اجرا نرسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1401 بروزرسانی: 1 بهمن 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2282

به "اختراع یک ساعت عجیب و غریب به وسیله روحانی این مسجد ، چرا شاه، شیخ علی را با ابوعلی سینا مقایسه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع یک ساعت عجیب و غریب به وسیله روحانی این مسجد ، چرا شاه، شیخ علی را با ابوعلی سینا مقایسه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید