احراز هویت با سامانه امتا ریزش کاربران را در بردارد

به گزارش تور هند ارزان، به تازگی معاونت قضایی در امور فضای مجازی دادستانی کل کشور، کسب وکارهای اینترنتی فعال در حوزه نیازمندی، خودرو و مسکن را ملزم به احراز هویت کاربرانشان از طریق سامانه امتا (مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت)کرده است.

احراز هویت با سامانه امتا ریزش کاربران را در بردارد

اما گفته می شود در آینده باید تمام کسب و کارهای مجازی نیز از طریق سامانه امتا، کاربران خود را احراز هویت کنند و همین موضوع باعث نگرانی فعالان کسب و کارهای اینترنتی شده است به طوری که کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای (نصر) نیز به کنندگی از کسب وکارهای اینترنتی در این خصوص بیانیه ای صادر کرد. به همین دلیل، روزنامه ایران به سراغ فعالان کسب و کارهای اینترنتی رفت تا ببیند نگرانی های فعالان این حوزه درباره این ابلاغیه چیست.

سوق کاربران به فضاهای غیرشفاف

الزام احراز هویت کاربران سایت های اینترنتی از طریق سامانه امتا ناقض قوانین و مقررات بالادستی و مانع توسعه تجارت الکترونیکی در کشور است.

جعفر محمدی، رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نصر با بیان مطلب فوق به ایران گفت: برای اینکه کاربر از طریق سامانه امتا، احراز هویت شود، باید ابتدا در این سامانه ثبت نام کند و در صورت تأیید است که اجازه ورود به سایت کسب و کار اینترنتی موردنظر خود را پیدا می کند. این خروج از سایت مورد نظر به سامانه امتا و سپس بازگشت به سایت، باعث ریزش کاربران کسب وکارها می شود.

وی اعتقاد دارد کیفیت و پایداری این سامانه نسبت به پلتفرم های کسب وکارهای آنلاین قابل مقایسه نبوده و قطعی یا افت کیفیت سرویس می تواند ضرر و زیان های هنگفتی به کسب وکارها وارد کرده و نارضایتی کاربران آنها را به دنبال داشته باشد.

محمدی با اشاره به اینکه کسب وکارهای اینترنتی با احراز هویت مسئله ای ندارند، اضافه کرد: ولی معتقدند این کار باید به شیوه درستی صورت بگیرد. سامانه امتا، برای احراز هویت کاربران از سرویس های شاهکار و ثبت احوال استفاده می کند در حالی که کسب وکارها، مجاز نیستند خودشان احراز هویت را از طریق همین سرویس ها انجام دهند. اضافه کردن یک واسطه بین کسب وکارها و سرویس های شاهکار و ثبت احوال باعث کاهش پایداری فرآیند احراز شده و قطعاً روی کسب وکارهای فضای مجازی تأثیر منفی خواهد گذاشت. رئیس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نصر با بیان اینکه داده های کسب وکارهای فضای مجازی باارزش ترین دارایی آنهاست، گفت: در صورت اجرای این الزام، داده های مشتریان کسب وکارهای فضای مجازی در اختیار این سامانه قرار می گیرد و اگر به هر دلیلی این سامانه هک شده یا داده های آن افشا شود، اطلاعات بزرگی لو رفته و کسب وکارها با زیان های کلانی روبه رو خواهند شد.

محمدی به سند نظام هویت معتبر در فضای مجازی که شورای عالی فضای مجازی آن را تصویب کرده اشاره کرد و گفت: الزام احراز هویت کاربران از طریق سامانه امتا با این سند در تعارض است، چرا که این شورا برای احراز هویت یک سری شرایط و متولیانی را تعیین و موضوع انحصار را نفی کرده که در الزام کسب وکارهای فضای مجازی به استفاده از سامانه امتا نادیده گرفته شده است. اگر شورای عالی فضای مجازی این سند را تصویب کرده، چرا دادستانی که خود یکی از اعضای این شوراست، آن را رعایت نمی کند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر این الزام رویه ای جدید ایجاد کرده و طبق قوانین کشور، برای ایجاد فرآیندها و ساختارهای جدیدی که عمده کسب وکارها را تحت تأثیر قرار می دهد، باید به تأیید هیأت مقررات زدایی برسد، در حالی که باوجود عضویت کننده دادستانی در این هیأت، این الزام به تأیید هیأت مقررات زدایی نرسیده است.

محمدی معتقد است این الزام باعث فرصت سوزی و بی اعتمادی کاربران نیز می شود، چرا که کاربران را از بخشی از فضای مجازی که شفاف و قابل کنترل و اقتصادی است، به سمت فضایی که شفاف نبوده و غیرقابل کنترل است، سوق می دهد.

وی اضافه کرد: اگر با شیوه های جدید، کاربران سرویس خوبی دریافت نکنند، خود عامل بازدارنده ای خواهد بود و اگر هرگونه شائبه مانند دریافت اقتصادیات و... در بین کاربران به وجود آید آنها به جای اینکه در این فضای شفاف و قابل کنترل فعال باشند، به سمت شبکه های اجتماعی خارجی که غیرشفاف بوده و غیرقابل کنترل است می فرایند و دیگر همین میزان کنترل را هم نخواهیم داشت و جرایم افزایش خواهد یافت.

محمدی در ادامه گفت: احراز هویت باید به شیوه درستی صورت بگیرد، چرا که برای هر کسب وکاری یک سطحی از احراز هویت نیاز است و برخی از کسب وکارها اصلاً به احراز هویت نیاز ندارند. برخی از کسب وکارها باید با شماره تلفن همراه اعتبارسنجی شوند و برخی دیگر از طریق کد ملی و در موارد حساس تر بهتر است حتی به صورت حضوری و فیزیکی احراز هویت صورت بگیرد ولی باید کسب وکار هم در انتخاب شیوه و سطح مورد نظر مخیر باشد و اجبار شیوه درستی نیست.

نگرانی از اخلال در کسب و کار

فرشاد وکیل زاده، دبیر اتحادیه کسب و کارهای مجازی نیز معتقد است کسب و کارهای مجازی با بحث احراز هویت هیچ مسئله ای ندارند ولی از نحوه کارکرد این سامانه نگران هستند، چراکه در فرآیند کاری کسب و کارهای مجازی تا حدی اخلال ایجاد می کند.

وکیل زاده به ایران گفت: در هنگام استفاده از این سامانه کاربر مجبور به خروج از سامانه میزبان و ورود به سامانه امتا شده و پس از طی فرآیند احراز هویت لازم است که باردیگر وارد سایت میزبان شده و فرآیند لاگین را ادامه دهد. بر این اساس برخی از کسب و کارهای مجازی پیش بینی می کنند که این امر می تواند منجر به ریزش کاربران آنها شود.

دبیراتحادیه کسب و کارهای مجازی معتقد است مسئولان مربوطه عدم احراز هویت از سوی کسب و کارهای مجازی را یکی از انگیزه های متخلفان این فضا می دانند و می گویند این موضوع منجر به اخلال در فرایند رسیدگی قضایی و پیگرد مجرمان می شود به همین دلیل به تازگی کسب و کارهای مجازی را مجبور کرده اند تا کاربران خود را از طریق سامانه امتا احراز هویت کنند.

وی اضافه کرد: ما نیز موافقیم که در برخی از کسب و کارها مانند سایت های نیازمندی یا برخی از کالا ها و خدمات باید نظارت کاملی از طریق مدیران پلتفرم ها صورت بگیرد و با احراز هویت تا حد زیادی از جرایم جلوگیری شود ولی باید با همفکری معاونت فضای مجازی دادستانی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی و مدیران کسب و کارها دغدغه ها و نگرانی های فعالان این حوزه را نیز رفع کرد تا دچار ضرر و زیان نشوند.

علی مناجاتی فعال در حوزه کسب و کارهای مجازی نیز اعتقاد دارد که فعالان کسب و کارهای فضای مجازی با اصل احراز هویت هیچ مسئله ای ندارند و مانند قبل آماده هستند تا کاربران خود را احراز هویت کنند اما بزرگ ترین مسئله ای که این سامانه برای کسب وکارهای مجازی دارد، این است که به صورت درون برنامه ای نمی توان در درون یک پلتفرم کسب و کار اینترنتی از آن بهره برد. کاربر باید ابتدا در یک سامانه ای خارج از پلتفرم کسب و کار یعنی در امتا ثبت نام و لاگین کند و بعد در پلتفرم مورد نظر کسب و کار اینترنتی ورود کند و این موضوع بشدت می تواند ریزش کاربران را به همراه داشته باشد.

وی اضافه کرد: هنوز وزارت صمت نیز تعیین نکرده آیا این سامانه دارای تضمین کیفیت و پایداری لازم است یا خیر و برای خدماتی که می خواهد ارائه دهد اگر یک دقیقه هم سیستم سامانه قطع شود، می تواند جبران کند؟

این فعال کسب و کارهای مجازی معتقد است حاکمیت باید ابتدا احراز هویت در این سامانه را اختیاری کند و مدتی آزمایشی کسب و کارها و مشتریان به این شیوه احراز هویت شوند اگرنتیجه خوب و مثبتی در برداشت بعد آن را برای تمام کسب و کارهای مجازی اعمال کنند.

مناجاتی در ادامه گفت: نگرانی ما این است اگر استفاده از این سامانه را سایر کسب و کارهای فضای مجازی تعمیم دهند و کسب و کاری بخواهد درگیر سامانه امتا شود با روزی حداقل 100 سفارش، کسب و کار با مشکل روبرو خواهد شد.

این فعال حوزه کسب و کارهای اینترنتی اعتقاد دارد نباید تمام گرفتاری ها را به سمت کسب و کارها هل دهیم و آنها را مجبور کنیم از یکسری سرویس هایی استفاده کنند که هنوز نتیجه مثبت آن برای کسب و کارها تعیین نشده و امتحانش را پس نداده است.

مناجاتی از مرکز توسعه تجارت الکترونیک هم درخواست کرد بیش از اینکه بخواهد برای کسب و کارهای اینترنتی مانع ایجاد کند، به فکر توسعه آنها باشد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1305

به "احراز هویت با سامانه امتا ریزش کاربران را در بردارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احراز هویت با سامانه امتا ریزش کاربران را در بردارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید