آیا نویسنده و مترجم باید هویت همگون داشته باشند؟

به گزارش تور هند ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیویورک ریویو - چقدر باید به هویت یک مترجم اهمیت بدهیم؟ سال هاست که محققان مطالعات ترجمه خواستار بیشتر دیده شدن مترجمان هستند. کتاب مهم لارنس وِنوتی، نامرئی بودن مترجم (1995) استدلال می کند روال نادیده دریافت هویت مترجم، تا حدی که منکر آن شویم که یک کار اصلا ترجمه بوده، بخشی از ذهنیت سلسله مراتبی بی فایده ای است که به اشتباه اثر اصلی را شایسته ارزش مطلق می داند و این حقیقت را نادیده می گیرد که هر ترجمه خود یک اثر هنری جدید است. وِنوتی حرفه مترجم را رسالتی سیاسی و پیشرو می پندارد که با دریافت زبان هدف از سلسله مراتب فرهنگی و اجتماعی که مورد حمایت آن زبان است، از ترجمه برای قلمروزدایی آن استفاده می کند. این رویکرد می تواند در پیوند با متن اصلی یا مقاومت در برابر آن انجام شود. در این فرضیه، گریز از سلسله مراتب فرهنگی و اجتماعی و قلمروزدایی از زبان خوب است، حتا اگر سلسله مراتب و زبان مترجمان کاملا متفاوت از کسانی باشد که کتاب را پدید آورده اند.

آیا نویسنده و مترجم باید هویت همگون داشته باشند؟

تعدادی از محققان که قرائت فمینیستی از آثار ادبی را پیشنهاد کرده اند مفهوم ترجمه مقاوم را مطرح می کنند. امیلی ویلسون ترجمه خود از ادیسه در سال 2017 را که اولین ترجمه کامل شعر به انگلیسی توسط یک زن است، درخشش نوری آشکار بر اشکال خاصی از جنسیت گرایی و مردسالاری موجود در متن توصیف کرد. در مواردی از این دست که مترجم در مقدمه یا پاورقی به دنبال ارائه نقد بر یک متن ادبی است و آگاهانه تلاش در اشاره به جنبه های غیرجذاب آن دارد، خواننده ممکن است احساس کند خوب است بدانم مترجم کیست و از کجا آمده است.

ویلسون در نقدی که در آن به سه ترجمه از اورستیا آیسخلوس پرداخت، اشاره کرد که شناخت هویت مترجم چقدر برایش مهم بود و اذعان کرد: وقتی فهمیدم دو مورد از این ترجمه ها توسط مردان سفیدپوست مسن اجرا شده که هر دو اساتید برجسته ای هستند و آن یکی را یک مرد سفیدپوست جوان تر که دانشگاهی نیست، ترجمه کرده، در اندوه فرو رفتم. ویلسون اعتراف کرد که تکرار نسخه قدیمی و فرسوده از متون قدیمی برای هر کسی با هر پس زمینه اجتماعی یا هویتی بسیار آسان است. و از نظر تئوری ارائه ایده های بدیع و چشم اندازهای نو از سوی مردان سفیدپوست مسن کاملا امکان پذیر است. شباهت های میان آنها، به ویژه در موارد پیرامتنی، نشان از وجود ارتباطی نسبی میان موقعیت اجتماعی مترجمان و خوانش آنها از اورستیا دارد.

به طور خلاصه، همان طور که ویلسون می پندارد، پیشینه مترجم بر اثری که ترجمه می کند تاثیرگذار است. ویلسون آماری ارائه می دهد که نشان دهنده سلطه مردان سفیدپوست بر حوزه ترجمه آثار کلاسیک است. دو نتیجه مهم از این امر به دست می آید: اول، شناخت هویت مترجم مفید است؛ و دوم، حوزه ترجمه مجدد آثار کلاسیک از مترجمان زن و غیرسفیدپوست بهره خواهد برد.

شواهد نشان می دهد طی سال های اخیر داستان های خارجی بیشتری در حال چاپ هستند و مترجمان بیشتر دیده می شوند. جایزه بین المللی بوکر برای بهترین اثر داستانی ترجمه شده حالا مبلغ 25 هزار پوند را به طور مساوی به نویسنده و مترجم اختصاص می دهد. جوایز ویژه مترجمین چندین برابر شده اند. جوایزی برای مترجمان جوان و زنان مترجم نیز در نظر گرفته شده است. مورد خارق عادت النا فرانته (نام مستعار نویسنده ناشناس ایتالیایی) که رمان های بسیار موفقش در رویدادهای تبلیغاتی توسط ان گلدشتاین، مترجم انگلیسی زبان اجرا شده، باعث آگاه سازی جامعه خوانندگان درباره شخص مترجم شد. به همین ترتیب، بحث پیرامون ترجمه دبورا اسمیت از رمان برنده جایزه هان کانگ با عنوان گیاه خوار به تشدید جدال ها پیرامون انواع آزادی هایی که مترجمان ممکن است هنگام ترجمه اختیار کنند، منجر شد. جالب اینجاست که رویکرد گلداشتاین و اسمیت نسبت به کارشان کاملا در تضاد با یکدیگر قرار گرفته است. گلداشتاین پایبندی دقیقی به کلمات متن اصلی دارد و اسمیت با جسارت تمام اعلام می کند که وفاداری در ترجمه مفهومی منسوخ، گمراه کننده و غیرمفید است. امروزه هیچ رویداد و جشنواره ادبی بدون بحث پیرامون ترجمه کامل نخواهد بود.

در این صحنه هیجان انگیز و گاه آشفته است که خبر می رسد دو مترجم اروپایی مامور ترجمه آثار آماندا گورمن، شاعر جوان و سیاه پوست امریکایی -که در مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن شعر خواند- متعاقبا به خاطر مسائل هویتی از این کار انصراف داده اند. این دو مترجم به رغم اینکه هردو سفیدپوست هستند، به سختی می توانند به یکدیگر شبیه باشند. یکی از این دو ماریکه لوکاس رینولد، نویسنده و مترجم آینده هلندی است که با اولین رمانش ناراحتی شب سال گذشته در 29 سالگی به عنوان جوان ترین برنده تاریخ بوکر بین المللی شناخته شد و خود را فردی نان باینری می داند که ضمیرهای مردانه و زنانه را نمی پذیرد. او شخصیتی کاملا چشم گیر برای صف آرایی کنار گورمن بود؛ اما این دو به دنبال انتقاد جنیس دوئل روزنامه نگار که ادعا کرد با این کار فرصت برای یک هنرمند زن جوان، کنشگر و سیاه پوست از دست رفت، تصمیم گرفتند از این پروژه کناره گیری کنند.

مترجم دیگر، ویکتور اوبیولز، شاعر دیرینه کاتالان با شصت سال سن بود که ترجمه های تحسین شده اش شامل آثاری از شکسپیر، اسکار وایلد و والتر دولامر است و همچنین مجموعه ای از کتاب ها در زمینه موسیقی بلوز، جاز و راک، رمان مصور، رمان کودک و موارد دیگر دارد. او از کار ترجمه اشعار گورمن برکنار شد زیرا به گفته او ناشران یا شاید کننده این نویسنده به دنبال شخص دیگری بودند که زن، جوان، کنشگر و ترجیحا سیاه پوست باشد. او نوشت:

اگر من نتوانم اثر یک شاعر را ترجمه کنم، به این خاطر که او زن، جوان، سیاه پوست و یک امریکایی قرن بیست ویکی است، پس هومر را هم نمی توانم ترجمه کنم؛ چون یک یونانی قرن هشتم قبل از میلاد نیستم. شکسپیر را هم نمی توانم ترجمه کنم؛ چون یک انگلیسی قرن شانزدهمی نیستم.

بحث درباره این سوالِ پیچیده بدون کشیده شدن به مباحثه ای شدیدا دوقطبی آسان نیست. واضح است که رسالت ترجمه فائق آمدن بر موانع است. آن طور که پل استر می گوید: مترجمان ابزارهایی اغلب فراموش شده اند که امکان گفت وگو میان فرهنگ های مختلف را فراهم می آورند و موجب می شوند بفهمیم از هرکجای دنیا که باشیم، همگی در یک دنیا زندگی می کنیم. موانع از هر نوعی که باشند با چنین آرمان هایی ناسازگارند.

با مشاهده دوباره اجرای آماندا گورمن در مراسم تحلیف جو بایدن تحت تاثیر اقبال عمومی به شعر او قرار خواهید گرفت. کلماتی که او به کار می برد، لااقل در این شعر، خط فکری غالب و لفاظی در سنت امریکایی است. عنوان آن، تپه ای که می نوردیم بلافاصله به عنوان تمثیل شناخته می شود. در عین حال ریتم کوبنده شعر، با امواج بالا و پایین رونده، با قافیه های داخلی پی درپی، تکرارها و بازی های هم آوایی، قوی، تاثیرگذار و غیرقابل تردید هستند. تجربه جالبی خواهد بود اگر گروهی از مثلا مترجمان ایتالیایی، همگی با تجربه نوشتن یا ترجمه شعر، اما از سنین، قومیت ها و جنسیت های مختلف دعوت به ترجمه شوند و بعد ناشر بدون شناخت از نویسنده، آنها را بخواند. احتمالا حدس اینکه چه کسی کدام ترجمه را انجام داده سخت خواهد بود. موفقیت هر نسخه به تجربه زندگی، زبان و ادبیات بستگی دارد که هر مترجم می تواند در کار خود به کار گیرد. و البته به ابتکار و خلاقیت او در زبان ایتالیایی. مطمئنا از این طریق می توان به نسخه ای قدرتمند دست پیدا کرد.

اما به نظر نمی رسد این چیزی باشد که ناشران یا کنندگان ادبی بخواهند یا نگرانش باشند. مترجمان به دنبال بیشتر دیده شدن هستند و حالا باید با آنچه آرزویش را داشته اند زندگی کنند. وقتی ناشران هلندی شخصیتی بسیار چشمگیر و غیر قابل چشم پوشی را به عنوان مترجم انتخاب کردند، بحث های متعاقب این انتخاب نشان داد که این نوع از دیده شدن نادرست است و شاید بهتر باشد کسی در این پروژه به کار گرفته شود که با پیشینه گورمن هماهنگ تر است. به این ترتیب شاعر و مترجم -هردو جوان، سیاه پوست و زن- می توانند کاری را با هم ارائه دهند و هیچ کس تصور نخواهد کرد که شعرها توسط مترجمی با سابقه ممتازتر ربوده یا تصاحب شده است. این تفکر، لااقل در سطح تبلیغاتی، منطقی اقناع کننده دارد، گرچه باید به این فکر کرد که این رویکرد تا چه ابعادی قابل بسط است. آیا برای ترجمه آثار ماریکه لوکاس رینولد هم باید به دنبال مترجمی نان باینری باشیم؟

شک دارم که هیچ گروه شغلی بیش از مترجمان ادبی آمادگی استقبال از ترکیب قومیتی گسترده ای را داشته باشند. اما سخت است که باور کنیم این نوع از هم ترازی هویت نویسنده-مترجم با تمام محدودیت هایی که ایجاد می کند، روشی مفید برای پیشرفت در این زمینه یا ارائه بهترین ترجمه به ما باشد و ماهیت کار را عمیقا منحرف خواهد کرد. من بشخصه وقتی کار نویسنده دیگری را ترجمه می کنم تمایلی ندارم جای او را پر کنم یا بخشی از داستان باشم؛ بلکه به سادگی تلاش می کنم آن را به زبان خودم بازسازی کنم؛ و وقتی رمان هایم، اغلب توسط زنان، ترجمه می شوند، هرگز به ذهنم خطور نمی کند که درباره پیشینه آن مترجم سوال کنم یا تصور کنم چیز مردانه تحلیل ناپذیری در نوشته ام وجود دارد که آنها قادر به ارائه اش نیستند. آنها حرفه ای اند و من به کارشان اعتماد دارم. این رابطه نویسنده-مترجم است که بهترین راه رو به جلو را برای همه فراهم می کند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1718

به "آیا نویسنده و مترجم باید هویت همگون داشته باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نویسنده و مترجم باید هویت همگون داشته باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید