کاوشگر خورشیدی ناسا تصویر غیرمنتظره ای از سیاره زهره فرستاد

به گزارش تور هند ارزان، کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا به تازگی یک تصویر از زهره فرستاده است که نه تنها نمایی تازه از این سیاره را به نمایش می گذارد، بلکه توانایی غیرمنظره یکی از ابزارهای فضاپیما را نشان می دهد.

کاوشگر خورشیدی ناسا تصویر غیرمنتظره ای از سیاره زهره فرستاد

مأموریت کاوش خورشید پارکر Parker که در سال 2018 آغاز شد، در اصل هیچ ارتباطی با سیاره زهره ندارد و تنها از گرانش این سیاره برای نزدیک شدن به هدف اصلی خود یعنی خورشید استفاده می کند. پایان پس از چندین گذر دیگر از کنار ناهید، کاوشگر پارکر در فاصله 6.9 میلیون کیلومتری خورشید قرار خواهد گرفت.

هدف اصلی مأموریت پارکر که انتظار می رود تا سال 2025 ادامه یابد، درک بهتر باد و تاج خورشیدی است. این تصویر تازه منتشر شده از ناهید، در جولای سال 2020 میلادی (تیر 1399) و زمانی گرفته شده که کاوشگر ناسا تنها 12 هزار و 380 کیلومتر از سطح این سیاره فاصله داشت. بدین ترتیب دوربین میدان باز پارکر (WISPR) توانست منظره ای قابل توجه از سیاره زهره را در زاویه دید خود داشته باشد.

  • انتشار اولین نتایج علمی مأموریت کاوشگر خورشیدی پارکر

WISPR از دو تلسکوپ اپتیکی تشکیل شده است که برای دریافت عکس هایی از تاج خورشیدی، منطقه پلاسمای اطراف ستاره، در طیف نور مرئی طراحی شده اند. در این تصویر تازه منتشر شده، لکه های تاریکی روی سطح ناهید دیده می شود که بزرگترین منطقه مرتفع در این سیاره است و آفرودیت ترا (Aphrodite Terra) نام دارد.

علت تاریک بودن این منطقه خنک تر بودن نسبت به مناطق اطراف است. اگرچه جو بسیار غلیظ ناهید مانع از دیدن سطح آن در نور مرئی می شود اما این تصویر نشان می دهد که WISPR علاوه بر نور مرئی، می تواند تابش های گرمایی را هم تشخیص دهد. در این تصویر همچنین رگه های روشن شامل ترکیبی از پرتوهای کیهانی، بازتاب نور خورشید توسط گردوغبار و ذرات مواد سطحی کاوشگر پس از برخورد ذرات گردوغبار دیده می شود که توسط دوربین ثبت شده و موضوعی عادی است.

آنجلو وورلیداس (Angelos Vourlidas) دانشمند آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز (Johns Hopkins) گفت: WISPR این کار را کاملا غیرمنتظره برای تیم پارکر انجام داد. این ابزار برای مشاهدات نور مرئی طراحی و آزمایش شده است و ما انتظار داشتیم که ابرهای ناهید را ببینیم اما دوربین به زمین نگاه کرد.

با این تصویر که برایان وود (Brian Wood) اخترفیزیکدان تیم پارکر آن را ثبت مؤثر تابش گرمایی سطح زهره می داند، به نظر می رسد که WISPR ظرفیت غیرمنتظره ای دارد و می تواند طول موج های نزدیک به فروسرخ را هم تشخیص دهد. به گفته ناسا، تأیید این موضوع می تواند دامنه مأموریت ها را تغییر دهد و بررسی گردوغبار در منظومه شمسی و اطراف خورشید را هم شامل شود.

  • ناسا با دو مأموریت جذاب دوباره خورشید را هدف می گیرد

عکس کاور: تصویر تازه منتشر شده از سطح سیاره زهره که توسط کاوشگر خورشیدی پارکر ناسا گرفته شده است.

Credit: NASA/Johns Hopkins APL/Naval Research Laboratory/Guillermo Stenborg and Brendan Gallagher

منبع: Gizmodo

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1629

به "کاوشگر خورشیدی ناسا تصویر غیرمنتظره ای از سیاره زهره فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشگر خورشیدی ناسا تصویر غیرمنتظره ای از سیاره زهره فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید