کامرانی فر: تا 2 روز آینده خبرهای خوشی درباره حضور طرفداران در استادیوم خواهید شنید، اگر بدون تأیید فیفا از VAR استفاده کنیم، تعلیق می شویم

به گزارش تور هند ارزان، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال گفت تا یکی دو روز آینده خبرهای خوشی برای حضور طرفداران در استادیوم آزادی اعلام خواهد شد.

کامرانی فر: تا 2 روز آینده خبرهای خوشی درباره حضور طرفداران در استادیوم خواهید شنید، اگر بدون تأیید فیفا از VAR استفاده کنیم، تعلیق می شویم

به گزارش خبرنگاران، حسن کامرانی فر در حاشیه سمینار دانش افزایی داوران فوتبال ایران، گفت: خیلی کوشش می کنیم شرایط به سمتی برود که تماشاگران در ورزشگاه ها حضور داشته باشند. حضور آنها چند حُسن دارد. یکی از آنها این است که ما به جهان اعلام می کنیم جامعه ما ایمن و واکسینه شده اند. کادر درمان و دولت تازه خیلی کوشش نموده اند تا تعداد زیادی از مردم واکسینه شده اند. روزی یک میلیون نفر در ایران واکسن می زنند و این موضوع را ما باید به جهان بگوییم که یکی از راه های آن فوتبال است. ضمن اینکه ما باید در جامعه نشاط و شادابی را هم به وجود بیاوریم.

وی درباره حضور تماشاگران در بازی ایران و کره جنوبی، خاطر نشان کرد: این موضوع جزو اختیارات فدراسیون فوتبال نبوده است و باید ارکان دیگر هم تصمیم گیری می کردند. چندین جلسه برگزار کردیم و در حال آنالیز شرایط ورزشگاه هستیم و باید تماشاگران دو دوز واکسن را زده باشند. همه چیز در حال آنالیز است و به نتایج خوبی رسیده ایم و ان شاءالله به زودی درباره موضوع ورود تماشاگر در بازی مقابل کره در یکی دو روز آینده اعلام نظر نهایی خواهد شد. ما کوشش مان را انجام داده ایم و دولت و وزارت ورزش خیلی خوب یاری می نمایند. ان شاءالله در یکی دو روز آینده خبر خیلی خوبی بیرون خواهد آمد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه هم گفت: در این خصوص هم صحبت هایی شده است، اما اجازه بدهید بعد از تصمیم گیری نهایی صحبت کنم، چون اظهارنظر در این مورد ممکن است زود باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد تماشاگر قرار است در بازی ایران و کره در ورزشگاه حضور داشته باشند، اشاره نمود: ورزشگاه آزادی بزرگ است و امیدوارم بتوانیم تعدادی را وارد ورزشگاه کنیم که نما داشته باشد.

برای حضور در ورزشگاه صحبت از 10 هزار نفر شده بود. آیا این تعداد درست است؟، کامرانی فر در پاسخ به این سؤال هم گفت: فکر می کنم بیشتر از اینها هم صندلی و ظرفیت وجود دارد که تماشاگر در ورزشگاه حضور داشته باشد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره اینکه عزیزی خادم اعلام نموده بود امشب قرار است VAR وارد ایران گردد، شرح داد: امشب یک سیستم کامل VAR وارد ورزشگاه آزادی می گردد و چند نفر متخصص از شرکت موردنظر ما به ایران می آیند. با توجه به اقداماتی که انجام شده است ما به AFC اعلام کردیم آمادگی این کار را داریم، چون شرایط داشت به سمتی می رفت که میزبانی بازی با کره تحت تأثیر قرار می گرفت و برای همین ما شرایط لازم را آماده کردیم. این سیستم اگر در ورزشگاه آزادی نصب گردد به حضورش در لیگ هم خیلی یاری می نماید.

کامرانی فر در خصوص اینکه آیا سیستم VAR در ملاقات ایران و کره به صورت آنلاین استفاده خواهد شد یا آفلاین، گفت: حالا اینکه در ملاقات با کره از سیستم VAR آنلاین استفاده کنیم یا آفلاین، در هر صورت اتفاق خیلی خوبی است. این سیستم در ایران خواهد ماند و ما احتیاج داشتیم تا داوران مان با سیستمی که مورد تأیید فیفاست، آموزش ببینند. فدراسیون با سرعت بسیار زیاد در این خصوص پیش می رود. مدنظر فدراسیون و سازمان لیگ این است که هرچه زودتر قدم های مربوط به VAR را برداریم تا بتوانیم از این سیستم استفاده کنیم.

وی در واکنش به این پرسش که چه زمانی از سیستم VAR در لیگ برتر استفاده خواهد شد، یادآور شد: تمام کوشش ما در کنار این مسابقات که سیستم VAR را به ورزشگاه آزادی آوردیم این است که از آن در لیگ استفاده کنیم. برای سال اول شاید نتوانیم در تمام 240 بازی لیگ از این سیستم استفاده کنیم و تعداد محدودی را به فیفا اعلام می کنیم تا از سیستم VAR در آن استفاده گردد. ما قدم به قدم جلو می رویم. الان از مرحله اول عبور کردیم و در مرحله دوم هستیم. اکنون بحث انتخاب داوران است که ما حدود 30 داور را انتخاب کردیم و قرار است آنها در کلاس ها شرکت نمایند و لایسنس بگیرند.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال ادامه داد: داورانی که در اتاق VAR قرار می گیرند باید این لایسنس را داشته باشد. این فرایند بین یک و نیم ماه تا سه ماه طول می کشد. ما خیلی کوشش می کنیم. ای کاش این کوشش ها را در گذشته انجام می دادند تا الان به نتیجه می رسیدیم. هر چند دوستان در گذشته هم خیلی کوشش کردند، اما شاید جهتی که طی شده است، درست نبود. الان یک تیم قوی کار را پیش می برد و ما خیلی خوش بین هستیم.

وی راجع به نام داورانی که برای اتاق VAR انتخاب شده اند، گفت: در این مورد یکسری از داوران در کلاس های AFC شرکت می نمایند و لایسنس می گیرند که تعدادشان از ایران کم است. ما 30 داور را برای کلاس ها انتخاب کردیم، ولی حقیقتاً باید داورانی را برای VAR انتخاب کنیم که کمتر در زمین بازی حضور داشته باشند. ما نمی توانیم داوران تاپ را برای VAR استفاده کنیم، چون در زمین به آنها احتیاج داریم.

کامرانی فر درباره رقم دقیق افزایش دستمزد داوران هم شرح داد: شما اگر رقم سال گذشته را در نظر بگیرید به رقم سال جاری هم خواهید رسید. وقعیت این است که در لیگ های مختلف رقم فرق دارد. ما الان به سمتی پیش می رویم که درباره دستمزدها هم همسان سازی صورت بگیرد.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره افزایش دستمزد داوران افزود: هر چند سال یک بار 20 درصد دستمزدها اضافه می شد، ولی الان با شروع لیگ تازه که با شروع کار فدراسیون تازه همراه شده است، قدم خیلی بزرگی برداشته شده است. از آن طرف برگزاری این کلاس که شاید تا به حال چنین چیزی با این شرایط نداشته ایم اتفاق خیلی خوب برای داوری است. تمامی اعضای هیئت رئیسه برای شروع این کلاس آمدند و همانطور که آقای عزیزی خادم گفت انتظار این است که داوران هم همه کوشش شان را با تمرکز بالا در زمین بگذارند. قطعاً داورانی که دچار مشکل و اشتباه باشند صندلی شان را از دست می دهند. ما باید به موازات فوتبال در بحث داوری هم برنامه ریزی و کوشش کنیم. داوران ما به لحاظ هوشی و توانایی خیلی بالا هستند و همواره برترین بازی های بین المللی را قضاوت نموده اند، این نشان می دهد ما داوران خوبی داریم، ولی شرایط برای آنها فراهم نبوده است. با این شرایطی که فراهم شده است فکر می کنم فصل خوبی را از لحاظ داوری ببینیم.

کامرانی فر راجع به اینکه چند روز دیگر دوره سرپرستی اش تمام می گردد، اعلام کرد: اجازه بدهید در این باره اظهارنظر نکنم. اعتقادم بر این است که جهت توسعه را پیش ببریم و کوشش می کنم که اهداف فدراسیون فوتبال را به نتیجه برسانیم. به این مسائل فکر نمی کنم و اجازه بدهید در این مورد من ورود نکنم.

وی درباره اینکه آیا با تجهیز ورزشگاه آزادی به VAR در لیگ هم از این سیستم استفاده می گردد یا بناست که ابتدا همه ورزشگاه تجهیز شوند، تا زمانی که نتوانیم فرایند VAR را با فیفا پیش ببریم، اجازه استفاده از این سیستم را نداریم. اگر از فیفا تأییدیه نگیریم و یک بازی را با VAR انجام دهیم، فدراسیون فوتبال تعلیق خواهد شد. این نیست که فقط یک سیستم را وارد کنیم. ما باید همه شرایط و مقدمات را فراهم آوریم تا لایسنس اصلی را از فیفا دریافت و بعد از آن استفاده کنیم. VAR فرایند دارد و خودش آیین نامه می خواهد. ما باید بدانیم اگر اتفاقی در بازی افتاد آیین نامه درباره آن چه می گوید. هنوز خیلی باید درباره این سیستم حرف بزنیم و خیلی چیزها باید تغییر کند. همه باید کوشش کنیم یک فوتبال زیبا داشته باشیم که VAR هم یکی از آنهاست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1912

به "کامرانی فر: تا 2 روز آینده خبرهای خوشی درباره حضور طرفداران در استادیوم خواهید شنید، اگر بدون تأیید فیفا از VAR استفاده کنیم، تعلیق می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کامرانی فر: تا 2 روز آینده خبرهای خوشی درباره حضور طرفداران در استادیوم خواهید شنید، اگر بدون تأیید فیفا از VAR استفاده کنیم، تعلیق می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید