موزه موسیقی اصفهان در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته است

به گزارش تور هند ارزان، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، موزه موسیقی اصفهان در آستانه تعطیلی کامل واقع شده است.

موزه موسیقی اصفهان در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته است

موزه موسیقی از آذر 1394 فعالیت خود را در شهر اصفهان آغاز کرده و از جمله موزه های خصوصی برتر کشور است که مورد پسند گردشگران خارجی نیز هست. در این موزه حدود 400 ساز ملی، محلی و خارجی به نمایش گذاشته شده که در جریان بازدید افراد، گوشه هایی از موسیقی را نیز به اجرا می گذارد. شهریار شکرانی، مدیر این موزه اما از آسیبی که ویروس کرونا، تعطیلی های مکرر و طولانی و نبود حمایت به موزه موسیقی وارد کرده و آن را در آستانه تعطیلی کامل قرار داده است، سخن گفت.

شکرانی پیرامون اینکه موزه موسیقی اصفهان در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته است، اظهار کرد: در یک سال و چند ماهی که موزه ها نیمه تعطیل بودند، شرایط این موزه فوق العاده وحشتناک بود. ما سه خانه برای موزه موسیقی اجاره کرده ایم، خسارتی که از محل اجاره در این مدت متحمل شده ایم بیش از 300 میلیون تومان شده است. علاوه بر این، هزینه های نیروهایی که تعدیل نکردیم و سایر امور جاری و نگهداری موزه را هم باید درنظر بگیریم. شرایط بسیار سختی را می گذرانیم، درحالی که کمک ها و حمایت ها صفر بوده است.

او افزود: موزه موسیقی اصفهان هیچ کمک اقتصادی را در دوران کرونا دریافت نکرده است. علاوه بر این، ناچار شدیم از بین 20 نیروی شاغل، فقط سه نفر را حفظ کنیم و باقی تعدیل شدند.

مدیر موزه موسیقی همچنین گفت: به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره ماهانه، دو مالک از سه مالک خانه های در اختیار موزه موسیقی، اظهارنامه تخلیه ملک داده اند و موزه در معرض تعطیلی کامل قرار گرفته است.

او در ادامه متذکر شد: کمکی به موزه ها در قالب بسته حمایتی کرونا اختصاص پیدا کرده؛ 15 میلیون تومان با نرخ سود 12 درصد و مهلت بازپرداخت دو سال است که شرایط سخت تأمین ضامن را هم دارد، درحالیکه فقط اجاره یک ماه موزه موسیقی 25 میلیون تومان است. شرایط این وام بقدری خجالت آور بود که از دریافت آن منصرف شدیم.

شکرانی اضافه کرد: کمک اقتصادی دیگری هم بود که وزارت میراث فرهنگی مصوب کرده و صرف هزینه های ساختمانی فضاهای تازه اضافه شده به موزه می شد، اما ذی حسابی اداره میراث اصفهان به دلیل دیر و زود شدن بازدید کارشناسان، مدارک را نپذیرفت و با پرداخت این وام هم موافقت نکرد. البته رقم این وام چندان زیاد نبود، 20 میلیون تومان می شد که به هر حال، ذی حسابی به بهانه این که مصالح قبلا خریداری شده و فرصت بازدید کارشناس نبوده، پرداخت همین مبلغ را هم تایید نکرد.

او درباره اینکه موزه موسیقی با وجود این خسارت اقتصادی و تعدیل نیرو آیا شرایط بازگشایی دارد، اظهار کرد: همین چند روز پیش میزبان رایزن فرهنگی سفارت اتریش در ایران بودیم. موزه سرپاست، اما باز کردن آن در وضع موجود صرفه اقتصادی ندارد. وقتی موزه باز شود، هزینه نیروی انسانی و نگهداری آن هم باید تأمین شود.

او با بیان اینکه از دست دادن بخش زیادی از فضای موزه، ادامه فعالیت آن را غیرممکن می کند، اضافه کرد: امکان نگهداری سازها در انبار وجود ندارد. البته شهرداری اصفهان قول هایی داده بود که در مکان دیگری این موزه برپا شود، اما جابه جایی مکان مستلزم هزینه سنگینی خواهد بود. ما برای آماده کردن این خانه های مسکونی و تبدیل آن ها به موزه موسیقی، میلیون ها میلیون هزینه کرده ایم و در وضع موجود انجام دوباره این کار سخت است.

شکرانی ادامه داد: قرار بود وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای موزه تسهیلاتی بدهد، حتی اداره میراث اصفهان، موزه موسیقی را به تهران معرفی کرده بود، چند ماه است که درخواست فرستاده ایم، اما تا به حال جوابی نگرفته ایم. از طرفی آیسسکو هم قرار بود به موزه های ایران کمک کند، اما از آن هم خبری نشده است. موزه های خصوصی تنهای تنها هستند.

او افزود: بعید است موجران از تخلیه خانه ها منصرف شوند، چون شرایط از سطحی گذشته که به سادگی جبران نمی شود. ما خیلی تلاش کردیم تسهیلات خوبی دریافت کنیم، اما حمایتی نشد.

این موزه دار گفت: در دوران کرونا یکسری از مشاغل آسیب بیشتری متحمل شده اند، در عین حالی که بعضی از مشاغل اتفاقا در این دوران رشد اقتصادی هم داشته اند. این وظیفه دولت است که به میزان آسیب پذیری مشاغل، از آن ها حمایت کند. فضاهای توریستی در این دوران بیشترین آسیب و خسارت را دیده و عملا تعطیل شده اند. از اسفند 98 تا امروز، هیچ گونه درآمدی نداشتیم، دارایی خود را فروختیم به امید اینکه اوضاع بهتر می شود. دائما با تهران و اصفهان در تماس بودیم که حمایتی را دریافت کنیم، اما هیچ خبری نشده است.

او سپس بیان نمود: آنهایی که وارد بخش فرهنگ می شوند، اشخاصی با دغدغه و عرق فرهنگی هستند، به ویژه موزه دارها که البته در مفهوم آن نوعی تضاد دیده می شود؛ اگر موزه خصوصی برپا کنیم، باید سرمایه گذاری به شکلی انجام شود که سود و برداشت اقتصادی داشته باشد، در حالیکه موزه در کشور ما سودده و فعالیتی اقتصادی نیست، بنابراین افرادی که وارد موزه داری می شوند بیشتر به حمایت نیاز دارند.

شکرانی در ادامه گفت: موزه دار که نباید همه دارایی خود را صرف کند که فقط سرپا بماند، وظیفه دولت است در شرایط بحرانی و ویژه ای مثل کرونا به همه مشاغل با یک چشم نگاه نکند. باید بسته به اینکه کدام مشاغل بیشتر آسیب دیده اند حمایت ها را درنظر بگیرد. مبلغ و شرایط وام حمایتی دولت برای بخش موزه ها واقعا خنده دار است. وزارت میراث تا قبل از کرونا تسهیلات بلاعوض به موزه ها اختصاص می داد که شرایط خوبی هم داشت، اما از زمانیکه این ویروس شایع شده و مشاغل مرتبط با این حوزه دچار خسارت سنگین شده و در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند، همان مقدار تسهیلات هم متوقف شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1740

به "موزه موسیقی اصفهان در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه موسیقی اصفهان در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید