قتل به جای قهر؛ چرا؟

به گزارش تور هند ارزان، من می خواهـم این موضوع را که خشونت خانگی در کشـور ما اتفاق افتاده از منظر ارتباطات بررسی کنم. این روزهـا در جامعه شـاهد خشـونت های غیر قابل تصور هستیم که به خشونت هـای خانگی کشـیده شده اسـت. اما اساساً خشونت در جامعه کی رخ می دهد؟! جـامعـه شناسـان معتقدند زمانی که جامعه به بن بست می رسد به خشونت رو می آورند. یعنی معادل خشونت، مدارا است. چون مدارا پایه اولین بخش از ارتباط است. این بدان معنی است که هنوز گفت و گو، توافق، تفاهم، قرارداد و در نهایت کنش متقابل ارتباطی بر مبنای تقسیم بندی هابرماس رخ نداده است.

قتل به جای قهر؛ چرا؟

مدارا یعنی طرفین فعلاً همدیگر را تحمل می کنند و خود این رخداد بعدی را به وجود می آورد که گفت و گو است.

وقتی در یک جامعه اتفاقاتی خشن رخ می دهد و مدارا به حداقل می رسد، دلایل مختلفی دارد. از دید کارشناسان ارتباطات به واقع تبادل معنا صورت نمی گیرد یعنی شاهد گفت و گوی ارتباطی نیستیم پس معنایی هم مبادله نمی شود.در خشونت های خانگی، قاتل می گوید ما باهم تفاهم و گفت و گو نداشتیم و آزار می دیدیم اما این توجیه است چرا که اگر چنین بوده باید قهر اتفاق بیفتد نه قتل. چرا به جای قهر، قتل رخ می دهد؟

ما در حال حاضر شاهد قتل یعنی بالاترین سطح خشونت هستیم. دلیلش آن است که تبادل معنایی صورت نمی گیرد. اتفاق دوم آن است که ما در ارتباطات پدیده ای داریم به نام ایمیجینگ یعنی تصورهایی که از مفاهیم و مصادیق به وجود می آیند.ما ممکن است از موضع طرف مقابل مان یک تصوری پیدا کنیم که آن تصور با واقعیت فاصله دارد. اما چرا دچار سوء برداشت می شویم؟

به خاطر اینکه به واقع آن چیزی که در مصداق عینی و مصداق عملی درون جامعه است حداقل است.مصادیق در جامعه ما باید به سمت یک تفاهم و گفت و گوی جمعی یا گروهی و فردی باشد.

خشونت خانگی از دید من آیینه ای است از یک جامعه به خشونت و به بن بست رسیده. من این عوامل را بسیار جدی می دانم.

توصیه اول من به نخبگان است. نخبگان باید با همه دلخوری هایی که دارند به میدان بیایند چون می توانند راه چاره ارائه دهند. هم به بالای هرم که حاکمان اند و هم به میانه هرم که کنشگرانند و هم به پایین هرم که شهروندانند.نخبگان در هرجامعه ای سرمایه بزرگی هستند و از این سرمایه بزرگ اجتماعی باید استفاده کرد. باید راه گفت و گو را باز کنیم تا به یک راه چاره برسیم که حتی اگر آن را قبول نداشته باشیم وقتی که اجرا می شود نتیجه اش آرامش برای جامعه است. اگر آرامش باشد آدم ها حذف نمی شوند. نخبگان باید این چرخه غلطی را که در جامعه رخ داده برگردانند. باید این زنگ خطر را جدی بگیریم تا شاهد اتفاقات بدتری نباشیم.

*استاد دانشگاه و پژوهشگر ژورنالیسم

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1737

به "قتل به جای قهر؛ چرا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قتل به جای قهر؛ چرا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید