روستای سیرچ، تکه ای از بهشت در دل کویر کرمان

به گزارش تور هند ارزان، آشنایی با روستای سیرچ در کرمان

کرمان از بزرگترین استان های ایران است که در بخش بزرگ کویری کشورمان قرار گرفته است. جاذبه های تاریخی و ارزشمند بسیاری در آن قرار گرفته است که که تنها 700 مورد از آن ها در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار گرفته است، همین خود دلیلی است تا به عنوان پنجمین شهر تاریخی ایران عنوان بگیرد. اما تقریبا تمام ما این شهر تاریخی را به عنوان منطقه کویری میشناسیم در حالی که روستایی به نام سیرچ در این منطقه قرار گرفته است که در بخش شهداد واقع است و یک ناحیه بسیار خوش آب و هوا نیز می باشد. فاصله این روستا تا کرمان 80 کیلومتر است و از قدیم محل ییلاق بخش گرمسیرى و کویرى شهداد و آبادى هاى تابعهٔ آن بوده و بهارستان نام داشت. سیرچ چشم اندازى زیبا، پوشیده از توده هاى انبوه درختان دارد. در مرکز سیرچ چندین درخت کهنسال سرو و چنار نیز وجود دارد. در ادامه همراه ما باشید در مجله گردشگری خبرنگاران تا بیشتر با روستای سیرچ در کرمان آشنا شوید.

روستای سیرچ، تکه ای از بهشت در دل کویر کرمان

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم روستای سیرچ نقطه تناقض استان کویری کرمان است و با آب و هوای کوهستانی که دارا هست توانسته به عنوان یک منطقه ییلاقی در کرمان محسوب بگردد. این روستا در 80 کیلومتری شهر کرمان و 25 کیلومتری مرکز شهرستان شهداد نیز واقع است و در ارتفاع 1550 متر در دره رودی به همین نام نیز واقع شده است. جمعیت آن در تابستان به علت موقعیت تفرجگاهى به بیش از ده هزار نفر مى رسد. پوشش گیاهی آن هم توده هایی از انبوه درختان است که در بین آن ها درختان کهنسال سرو و چنار نیز دیده می گردد.

علت قابل توجه بودن روستای سیرچ آن است که در دل کویر منطقه ای شبیه به شمال کشور وجود دارد و هوایی مرطوب و خنک داراست. این روستا بر روی ارتفاعات قرار گرفته و زیبایی شبیه به منطقه ها سوییسی با همان سرسبزی و فراز و فرودها نیز شامل می گردد. در قسمت مرطوب سیرچ به علت آب هاى فراوان جارى تعدادى از باغ ها به باتلاق تبدیل شده اند. در این منطقه انواع درختان صنوبر، انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو در دامنهٔ کوهسارها لابه لاى سنگلاخ کاشته شده است و چون زمین مسطح کم دارد، کشت مزارع جو و گندم کم یافت مى گردد، اما از زمین هاى محدود و آب فراوان، براى احداث باغ استفاده شده است. این منطقه یکى از قطب هاى اصلى جهانگردى استان محسوب مى گردد.

آب و هوای روستای سیرچ

با توجه به اینکه گفتیم روستای سیرچ در ارتفاعات 1550 متری قرار گرفته آب و هوایی سردسیر و معتدل را شامل می گردد که در کنار آن رودخانه دائمی پر آب و زلالی در طبیعت سرسبز آن جاری است. همین آب و هوا سبب شده تا درختان و چشم میزان های غیرقابل وصفی در این منطقه رشد و نمو کند و شغل اصلی مردم این منطقه دامداری و کشاورزی است و محصولات سردسیری بسیار مرغوبی را در طی فعالیت های خود در این منطقه به عمل می آورند؛ شما در چهار فصل سال می توانید در این منطقه شاهد شکوفه های خندان باغ های میوه در بهار، درختچه ها و درختان سر به فلک کشیده سرسبز و گل ها و گیاهان وحشی باشید که در کنار این طبیعت زیبا هوای خنک و دلپذیر در تابستان و طبیعت رنگارنگ آن در پاییز و منظره ارتفاعات پراز برف و پیست اسکی آن در زمستان تنها گوشه ای از جمله زیبایی بی نظیری است که روستای سیرچ در کرمان برای مسافران خود فراهم می آورد.

برترین زمان برای سفر به سیرچ

اما برای اینکه بدانید برترین زمان برای رفتن به روستای سیرچ در کرمان چه زمانی است باید بدانید که تمام فصل های سال بسیار مناسب است و می توانید از طبیعت بی نظیر و دلچسب آن بهره ببرید. حتی در زمستان های می توانید از ارتفاعات پر از برف و پیست اسکی آن به منظور اسکی کردن بهره ببرید.

جاذبه های روستای سیرچ

از جمله مهمترین جاذبه های روستای سیرچ می توانیم به رودخانه زیبای که در این منطقه وجود دارد و بعلاوه سرو کهن سالی که در آن وجود و بیش از 1000 سال قدمت دارد نیز اشاره کنیم. بعلاوه قرار گیری سیرچ در مجاورت شهداد و منطقه کلوت ها و هم جواری دو نوع آب هوای متضاد، این روستا را به یک نمونه مجذوب نماینده تفریحی وگردشگری در جهت کویر تبدیل نموده است. علاوه بر این ها در این روستا چشمه آبگرمی هم وجود دارد که در ادامه درباره آن توضیح خواهیم داد.

چشمه آبگرم روستای سیرچ

در محدوده روستای سیرچ چشمه آبگرمی به نام چوشان وجود دارد که یکی از محدود آب گرم های ساماندهی شده در استان کرمان است و روزانه پذیرای مراجعه نمایندگان بسیاری به سمت خود است. این چشمه آبگرم در بخش شمالی روستای جوشان از توابع بخش گلباف شهر کرمان سرچشمه می گیرد. این چشمه تا شهر کرمان 45 کیلومتر است و در ارتفاعات جنوبی ییلاق خوش آب و هوای سیرچ قرار گرفته است. به علت مواد معدنی موجود در این آب گرم، همه روزه تعداد زیادی از مردم برای آب درمانی به این چشمه آب گرم می فرایند. مردم محلی و افرادی که به این آب گرم مراجعه می نمایند اعتقاد دارند این آب گرم در برطرف مسائل مفصلی و پوستی تاثیر گذار است.

جهت دستیابی به روستای سیرچ

به منظور دسترسی به روستای سیرچ در کرمان باید به 80 کیلومتری شرق کرمان و 30 کیلومتری جنوب شرقی شهداد نیز واقع شده است. خوبی که روستای سیرچ دارد این است که از هر دو جاده کرمان-سیرچ و شهداد-سیرچ که آسفالت هم است نیز دسترسی داشته باشید.

زمانی که به این روستای رفتید می توانید از محصولات اهالی آن که ترکیبی از روغن حیوانی، خشکبار، قالیچه های کوچک و حصیرهای بافته شده را به عنوان سوغاتی همراه خود بیاورید.

منبع: الی گشت
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2104

به "روستای سیرچ، تکه ای از بهشت در دل کویر کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای سیرچ، تکه ای از بهشت در دل کویر کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید