دو دهه با روباه آتشین؛ نگاهی به تاریخچه بیست ساله موزیلا فایرفاکس

به گزارش تور هند ارزان، موزیلا فایرفاکس، مرورگری نام آشنا، قدرتمند و محبوب که اگرچه محبوبیت آن در مقایسه با سال های قبل کمتر شده اما با این حال در طول این 20 سال، یکی از برترین مرورگرهای موجود بوده است.

دو دهه با روباه آتشین؛ نگاهی به تاریخچه بیست ساله موزیلا فایرفاکس

در کنار گوگل کروم، مایکروسافت اج و سافاری، موزیلا فایرفاکس همواره یکی از برترین مرورگرهایی بوده که کاربران برای وب گردی از آن استفاده می کردند و همچنان هم استفاده می نمایند. البته کاربران کامپیوترهای شخصی باید بیشتر با این مرورگر محبوب آشنایی داشته باشند. مرورگری که 20 سال از طراحی آن می گذرد. البته اگر شما در اینترنت جست و جو کنید می بینید که خود موزیلا به شما می گوید تولد فایرفاکس نهم نوامبر است در حالی که این اتفاق در 23 دسامبر اتفاق افتاده است.

نخستین نسخه از فایرفاکس در تاریخ 23 دسامبر عرضه شد

علت اصلی اینکه موزیلا می گوید فایرفاکس در تاریخ 9 نوامبر راهی بازار شده به این خاطر است که نخسه 1.0 این مرورگر در تاریخ یادشده در دسترس نهاده شد. اما موزیلا فقط خواسته این نسخه را شروع به کار فایرفاکس در نظر بگیرد در حالی که نخستین نسخه از این مرورگر محبوب (0.1) در تاریخ 23 دسامبر 2002 در دسترس نهاده شد.

نام رمز این مرورگر، پسکدرو (Pescadero) بود؛ نام یک شهر واقع در بخش سن متئو. نکته جالب هم اینجاست که موزیلا برای نام رمز بسیاری از بیلدهای مختلف فایرفاکس 1.0 و قبل تر از آن از نام شهرهای مختلف دنیا استفاده نموده است. در نسخه 2.0، در نام گذاری این مرورگر از نام پارک های ملی استفاده شد و بعد از نسخه 4 هم شاهد استفاده از نام پرندگان بودیم. در حال حاضر نسخه 105 این مرورگر راهی بازار شده و مطمئن هستیم در طول این مدت، بارها نام رمز این مرورگر تغییر نموده است.

حقایق جالب در رابطه با فایرفاکس

تولد 20 سالگی فایرفاکس قطعا پر بوده از اتفاقات مختلف که اگر بخواهیم به تک تک آن ها بپردازیم قطعا از حوصله متن خارج خواهد بود. در نتیجه به صورت خیلی خلاصه به بیان یک سری حقایق جالب در رابطه با این مرورگر می پردازیم.

  • روژه موزیلا در سال 1998 با انتشار کد منبع مرورگر Netscape ایجاد شد. Netscape نسخه 6 و 7 مبتنی بر بسته اپلیکیشن موزیلا بودند. اما نسخه 8 مرورگر Netscape مستقیما بر اساس فایرفاکس بود. مرورگر Netscape تا سال 2008 بر اساس فایرفاکس بود تا اینکه در این سال به طور کامل به کار خود سرانجام داد.
  • نخستین نسخه از فایرفاکس در تاریخ 23 دسامبر 2002 در دسترس نهاده شد. فایرفاکس و Netscape به مدت 6 سال با یکدیگر به رقابت پرداختند. در حالی که هر دو مرورگر بر اساس یک کد طراحی شده بودند. دقیقا مشابه رقابتی که گوگل کروم و مایکروسافت اج که هر دو مبتنی بر کرومیوم هستند با یکدیگر دارند.
  • فایرفاکس در سال 2009، یعنی یک سال پس از سرانجام کار مرورگر Netscape توانست به بالاترین اندازه محبوبیت خود برسد و 32.21٪ از سهم بازار را در اختیار بگیرد. در جولای 2009، اندازه دانلود این مرورگر از مرز 1 میلیارد عبور کرد تا فایرفاکس به پردانلودترین نرم افزار متن باز دنیا تبدیل گردد. لقبی که تا به امروز نیز در اختیار همین فایرفاکس است.
  • در سال 2009، فایرفاکس از لحاظ محبوبیت در اروپا از اینترنت اکسپلورر 7 هم عبور کرد تا مایکروسافت برای نخستین بار در بازار مرورگر، غافله را به یک شرکت رقیب واگذار کند. البته گوگل کروم هر دوی این مرورگرها را چند سال بعد با اختلاف زیادی از پیش رو برداشت.
  • در حال حاضر فایرفاکس چهارمین مرورگر برتر بعد از کروم، سافاری و مایکروسافت اج است و 3.26٪ از سهم مرورگرها را هم در اختیار دارد. شما می توانید در ویدیوی بالا، سهم مرورگرها از بازار را از سال 2012 تا سرانجام سال 2021 مشاهده کنید.
  • فایرفاکس کاملا متن باز است؛ قابلیتی که سایر مرورگرها از آن بی بهره اند. البته شاید بگویید کرومیوم متن باز است اما کرومیوم کدی است که گوگل کروم بر اساس آن نوشته شده و در نتیجه نمی توان آن را کاملا با فایرفاکس برابر دانست.
  • فایرفاکس نخستین مرورگری بود که از افزونه، تم و بازی سه بعدی پشتیبانی می کرد. قابلیتی که اکنون در تمام مرورگرهای بزرگ در دسترس قرار گرفته است.
  • نام فایرفاکس برگرفته از نام پاندای قرمز است.

همانطور که می بینید، فایرفاکس در طول این 20 سال اتفاقات زیادی را گذرانده است. اگرچه این مرورگر مثل گذشته محبوب و پرطرفدار نیست اما با این حال یکی از ایمن ترین و برترین مرورگرهایی است که می گردد برای وب گردی استفاده کرد. خصوصا در این دوره که مردم خیلی به امنیت و حریم خصوصی خود اهمیت می دهند.

آینده فایرفاکس چگونه خواهد بود؟

فایرفاکس در حال حاضر جهت نرمالی را در پیش گرفته است. موزیلا هم اعلام نموده هیچ برنامه ای برای خارج شدن از بازار مرورگرها ندارد و این یعنی همچنان فایرفاکس را شاهد خواهیم بود. با این حال برای هواداران این مرورگر محبوب یک سری خبرهای بدی هم وجود دارد. اینطور که به نظر می رسد، سهم این مرورگر از بازار طی چند سال اخیر به شدت افت داشته و این روند نزولی ادامه دار بوده است. بسیاری از کاربرانی که این مرورگر را ترک نموده اند به استفاده از گوگل کروم روی آورده اند که مرورگر کاربردی تری است.

فایرفاکس در سال 2021 پشتیبانی از فایر TV آمازون، اکو شو و اپ های تحت وب را متوقف کرد که باعث شد بسیاری از کاربران این مرورگر دیگر رغبتی به استفاده از آن نداشته باشند. فقط در سال 2022 ده ها میلیون از کاربران این مرورگر آن را رها نموده و به سراغ استفاده از مرورگرهای رقیب رفته اند. بعلاوه حالا وب سایت بسیاری از بانک ها و موسسات اعتباری هم دیگر از این مرورگر پشتیبانی نمی نمایند.

با این حال از آینده این مرورگر نمی توانیم با اطمینان حرف بزنیم. کرومیوم در حال حاضر پایه و اساس دو مرورگر از سه مرورگر برتر حال حاضر را تشکیل می دهد (گوگل کروم و مایکروسافت اج). این دو مرورگر در حال حاضر 75٪ از سهم بازار را در اختیار دارند که اصلا اندازه کمی نیست. نمی توان حقیقت را نادیده گرفت؛ شرایط برای موزیلا و مرورگر محبوبش اصلا خوی نیست و نمی دانیم چقدر قرار است به این صورت ادامه پیدا کند.

حال شما بگویید؛ از چه مرورگری استفاده می کنید؟

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 مهر 1401 بروزرسانی: 5 مهر 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2230

به "دو دهه با روباه آتشین؛ نگاهی به تاریخچه بیست ساله موزیلا فایرفاکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "دو دهه با روباه آتشین؛ نگاهی به تاریخچه بیست ساله موزیلا فایرفاکس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو دهه با روباه آتشین؛ نگاهی به تاریخچه بیست ساله موزیلا فایرفاکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید