جنگ بیولوژیک؛ حربه آمریکا برای نابودی نسل ها از ویتنام تا منا

به گزارش تور هند ارزان، خبرنگاران، گروه بین الملل: جنگ بیولوژیک شیوه ای است که ایالات متحده آمریکا حداقل در هفت دهه اخیر استفاده از آن را در دستور کار خود قرار داد که اوج بکارگیری این شیوه نیز به جنگ این کشور با ویتنام و پس از آن، بازمی شود.

جنگ بیولوژیک؛ حربه آمریکا برای نابودی نسل ها از ویتنام تا منا

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

سلاح های بیولوژیکی به دلیل آثار مخرب و مرگباری که دارند، از جمله تسلیحات کشتار جمعی محسوب می شوند. اهمیت استراتژیک سلاح های بیولوژیکی برای ایالات متحده آمریکا از آنجایی است که تأثیر مخرب آنها حتی بر نسل های بعدی کسانی که از این سلاح ها علیه آنها استفاده شده است، باقی می ماند.

گرچه آمریکا همیشه با سر دادن شعارهای عوام فریبانه، نمایش امحای تسلیحات کشتار جمعی از جمله سلاح های بیولوژیکی را به راه انداخته، اما باید به این واقعیت اشاره نمود که آنها، خود سازنده این تسلیحات کشتار جمعی و عامل اصلی گسترش آن بوده اند.

تاریخ، خود بزرگترین گواه بر استفاده مکرّر آمریکایی ها از تسلیحات بیولوژیک علیه مردم بی دفاع و بی گناه در جنگ های مختلف است. تأثیر مخرب این تسلیحات مرگبار به حدی است که بعضی از کشورها با وجود گذشت چند دهه، همچنان از آثار کُشنده آن رنج می برند.

در مـاه ژوئن سـال 1925 بـیـشـتر دولت های بزرگ آن موقع اقدام به امضای پروتکلی در ژنـو کـردنـد کـه بـه کـارگـیـری گـازهـای خـفـه کـنـنـده سـمـی و امـثـال آن و نـیـز استفاده از تجهیزات باکتریولوژیک در جنگ را ممنوع نموده بود.

29 کشور این پـروتـکـل را امـضـا کـردنـد ولی ایـالات مـتـحـده آمـریـکا از این کار سرباز زد؛ مسأله ای که به خوبی تمایل این کشور برای بکارگیری و استفاده از تسلیحاتی از این دست را ثابت می نماید.

ایالات متحده آمریکا در سال 1943 به دستور فرانکلین روزولت رئیس جمهور وقت این کشور برنامه سلاح های بیولوژیک خود را آغاز کرد. تحقیق درباره این سلاح ها در سال های پس از جنگ دنیای دوم ادامه یافت و در طول این دوران، آمریکا پیروز شد انبار عظیمی از عوامل و سلاح های بیولوژیک به وجود آورد.

از بحث انگیزترین جنبه های آزمایش های سلاح های بیولوژیک آمریکا این بود که این کشور در سال 1956 در عملیاتی موسوم به شهر بزرگ (Big City) با اگزوز ماشین اقدام به پراکنده کردن باکتری بیماری سیاه زخم در بعضی شهرهای آمریکا که بیشتر ساکنان سیاه پوست داشت کرد.

تا کنون وجود 7 عامل بیولوژیک در زرادخانه تسلیحات بیولوژیک آمریکا اثبات شده است. این عوامل موارد زیر را شامل می شوند:

*باکتری باسیلوس آنتراسیس، عامل بیماری سیاه زخم

*فرانسیلا تولارنسیس، باکتری عامل بیماری تولارمی یا تب خرگوش

*بروسلا، باکتری عامل بیماری تب مالت

*باکتری کوکسیلا بورنتی، عامل بیماری تب کیو

*ویروس عامل آنسفالیت اسب ونزوئلایی

*سم بوتولینیوم، عامل بیماری بوتولیسم

*عامل بیماری آنتروتوکسین B استافیلوکوکی

از سویی؛ در سال 1945 و در زمان جنگ دنیای دوم، به دستور هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا، هیروشیما و ناکازاکی ژاپن هدف حملات شیمیایی این کشور قرار دریافتد. این دو حمله وحشیانه باعث ویرانی و کشتار گسترده شهروندان این دو شهر گشت. حدود 220٬000 نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می دادند.

امروز نیز با وجود گذشت بیش از 70 سال از این حمله شیمیایی، ساکنان این دو شهر همچنان از پیامدهای ناشی از این حمله وحشیانه و غیر انسانی رنج می برند. بسیاری از بچه هایی که در این دو شهر متولد می شوند، عمدتا یا معلول هستند و یا از بیماری های مختلف و صعب العلاج رنج می برند. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا همچنان از یک عذرخواهی ساده از ژاپنی ها امتناع می نماید؛ عذرخواهی که البته چیزی را تغییر نخواهد داد.

در سال 1955 هم سازمان CIA در اقدامی به منظور آزمایش میزان توانمندی خود جهت آلوده سازی مناطق شهری توسط عوامل بیولوژیک، باکتری مخصوصی را در شهر تامپا بای ایالت فلوریدا پخش کرد که از زرادخانه تسلیحات بیولوژیک ارتش آمریکا گرفته بود. به دنبال آن، دایره شیمیایی ارتش آمریکا آزمایش های جدیدی با استفاده از LSD بر روی بیش از هزار نفر از شهروندان آمریکایی را آغاز کرد که تا سال 1958 ادامه داشت.

در سال 1956 ارتش آمریکا پشه های ناقل بیماریتب زرد را در دو شهر ساوانا و آوون پارک ایالت فلوریدا منتشر کرد و برای آنالیز آثار انتشار این بیماری عوامل خود را در قالب کارشناسان و متخصصان بهداشت عمومی به میدان گسیل کرد تا تاثیرات این بیماری را بر روی قربانیان آنالیز کند. مهمترین عوارض ویروس تب زرد آسیب رسیدن به کبد و بروز یرقان یا همان زردی اما به شکل شدید آن در فرد بود.

اوج بکارگیری تسلیحات شیمیایی و یا همان تسلیحات کشتار جمعی توسط آمریکا به جنگ ویتنام باز می شود. در آن موقع، آمریکایی ها به منظور ممانعت از مخفی شدن سربازان ویتنامی در زیر شاخ و برگ درختان، از مواد شیمیایی دیفولیانت استفاده کردند که یکی از مشهورترین این مواد عامل نارنجی نام داشت.

بر همین اساس، به دلیل وجود آثار مخرب ناشی از استفاده از این مواد سمی در شیر مادرانی که در معرض این هجوم وحشیانه قرار دریافتد، این مواد به نسل های بعدی در ویتنام نیز منتقل شدند. میلیون ها ویتنامی در طول جنگ در معرض عامل نارنجی قرار دریافتد.

بر اساس آمار موجود، در حال حاضر تقریبا یک میلیون ویتنامی در اثر این مواد سمی دچار معلولیت یا دیگر مسائل سلامتی هستند.

با وجود اینکه تمامی قوانین بین المللی از دیرباز تاکنون استفاده از هرگونه تسلیحات کشتار جمعی را ممنوع می دانند، اما ایالات متحده آمریکا ضمن زیر پا گذاشتن تمامی قوانین و موازین بین المللی، از این دست تسلیحات علیه مردم بی گناه و بی دفاع بهره برداری نموده و جنگ هایی نابرابر را رقم زده است؛ جنگ هایی که قربانیان اصلی آن غیرنظامیان بی دفاعی بوده اند که تا به امروز هم در حال پس دادن تاوان اقدامات وحشیانه آمریکا هستند.

علاوه بر ویتنام، کوبا نیز از جمله دیگر کشورهایی است که قربانی استفاده آمریکا از تسلیحات بیولوژیکی شده است. در سال 1981 دولت کوبا رسما بیان کرد که به دنبال حمله بیولوژیک ارتش آمریکا به این کشور 300 هزار نفر از اتباعش به بیماری تب دنگو مبتلا شده و بسیاری از آنها بر اثر شدت خونریزی مداوم از پای درآمده و کشته شدند.

از سوی دیگر آمریکایی ها نه تنها خود به صورت مستقیم و به کرّات از تسلیحات بیولوژیکی استفاده نموده اند، بلکه این تسلیحات کشتار جمعی را در اختیار مزدوران خود نیز قرار داده اند. مجهز ساختن رژیم صدام معدوم به تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی توسط آمریکایی ها امروز دیگر بر هیچکس پوشیده نیست. این اقدام ایالات متحده نشان می دهد که مقامات این کشور هیچ ابایی از گسترش چنین تسلیحاتی در نقاط مختلف دنیا نداشته و ندارند.

در سال 1987 قرارداد ممنوعیت تحقیق و توسعه تسلیحات بیولوژیک توسط دولت آمریکا به امضا رسید. با این حال، وزارت دفاع این کشور در همان سال مجوز انجام این تحقیقات در 127 مرکز و دانشگاه را صادر کرد.

در سال 1955 دولت آمریکا اعتراف کرد که به جنایاتکاران جنگی ژاپن پیشنهاد داده بود، در قبال در اختیار قرار دادن اطلاعات مربوط به تحقیقات تسلیحات بیولوژیک دولت ژاپن، به آنها حقوق و مصونیت از تعقیب اعطا کند. در همین سال دکتر گارس نیکلسن فاش کرد که عوامل بیولوژیک مورد استفاده در جنگ خلیج فارس در شهرهایی همچون هوستون، تگزاس، بوکاراتون و فلوریدا فراوری شده و پیش از این بر روی زندانیان تگزاس آزمایش شده بودند.

در سال 2001 سندی از پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا به دست آمد که نشان می داد، طی سال های 1962 تا 1973 هزاران سرباز آمریکایی عمدا در معرض عوامل شیمیایی و بیولوژیک قرار دریافتد، عواملی مانند گاز اعصاب، گاز سارین، باکتری ای کولای (E-coli)، باکتری باسیلوس گلوبیجی (Bacillus globigii)، سیاه زخم و طاعون بر روی نظامیان بی خبر از همه جا که توان هیچ گونه دفاع یا محفاظتی از خود نداشتند، انواع و اقسام آزمایش های شیمیایی و بیولوژیک انجام شد.

نکته مهم مذکور در این سند آن بود که این گزارش تنها دو روز پس از حملات 11 سپتامبر منتشر شده بود و در آن موقع به دلیل شرایط حاکم بر آمریکای پس از حوادث 11 سپتامبر هیچ کس توجهی به آن نکرد.

این در حالی است که بسیاری از اسناد موجود از بکارگیری سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی توسط آمریکایی ها در افغانستان در جریان حمله سال 2001 به این کشور حکایت دارند. علاوه بر این، در سال 2003 نیز شاهد استفاده آمریکایی ها از تسلیحات شیمیایی در جریان حمله آنها به عراق بودیم.

در حال حاضر نیز شاهد استفاده از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی در کشورهایی نظیر عراق و سوریه توسط گروه های تروریستی ـ تکفیری مزدور ایالات متحده هستیم. هرچند که آمریکایی ها اخیرا از این تسلیحات علیه کشوری بهره برداری ننموده اند، اما مزدوران آنها در حال حاضر در نقاط مختلف دنیا به نمایندگی از این کشور اقدام به استفاده از این تسلیحات می نمایند.

طی سالهای اخیر گروه های تروریستی ـ تکفیری در سوریه بارها از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی در مناطق مسکونی این کشور استفاده نموده اند. پر واضح است که یک عده تروریست تکفیری که به خاطر یک مُشت دلار راهی سوریه شده اند، از تکنولوژی و امکانات لازم جهت ساخت این تسلیحات مرگبار برخوردار نیستند.

بنابراین کشورهای حامی آنها و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا یا اقدام به تجهیز آنها به این تسلیحات نموده اند و یا تکنولوژی مورد احتیاج برای ساخت آن را در اختیار تکفیریها قرار داده اند.

در عراق نیز طی چند نوبت شاهد استفاده از تسلیحات شیمیایی بوده ایم. به عنوان نمونه در استان کرکوک طی چند نوبت تسلیحات شیمیایی استفاده شد که نحوه قرار دریافت این تسلیحات در اختیار تکفیریها بسیار سؤال برانگیز است.

در یمن نیز، سازمان ها و نهادهای حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل بارها با صدور بیانیه های مختلف استفاده رژیم سعودی از تسلیحات شیمیایی علیه مردم بی دفاع یمن را محکوم نموده اند؛ سلاح هایی که ایالات متحده آمریکا در اختیار رژیم سفّاک سعودی قرار داده است.

آمریکایی ها البته مدعی هستند که این سلاح ها بر اساس توافقات نظامی فیمابین در اختیار سعودیها قرار گرفته اند و واشنگتن هیچ مسئولیتی در قبال استفاده از آنها علیه غیرنظامیان یمنی را نمی پذیرد.

در هر صورت، شکی نیست که در حال حاضر بزرگترین زرادخانه سلاح های میکروبی و بیوتکنولوژیکی در ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است و این کشور بر خلاف ادعای مضحک خود مبنی بر لزوم خلع سلاح های شیمیایی، این تسلیحات کشنده را در اختیار مزدوران خود در سراسر دنیا قرار می دهد.

در سرانجام اینکه؛ بر اساس این سبقه تاریخی، بهره گیری از جنگ بیولوژیک توسط این کشور و مزدورانش نظیر رژیم سعودی مسبوق به سابقه و غیر قابل انکار است، بر همین اساس نمی توان از عدم نقش آفرینی این تسلیحات در رقم خوردن فاجعه ای بزرگ همچون فاجعه منا با قطعیت سخن گفت؛ چنانچه پرونده تزریق نیترات و آرسنیک در آب زمزم هنوز باز است و احتمالاتی مبنی بر استفاده از بعضی ویروسها در ایام حج به قوت خود باقی است، مسأله ای که در گزارش آینده به طور مفصل به آن پرداخته خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 484

به "جنگ بیولوژیک؛ حربه آمریکا برای نابودی نسل ها از ویتنام تا منا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ بیولوژیک؛ حربه آمریکا برای نابودی نسل ها از ویتنام تا منا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید