جریان ساخت اقامتگاه در کنار دفن شدگان چند صد ساله دولاب چیست؟

به گزارش تور هند ارزان، ایسنا/ بدنبال اخبار و گزارشهای منتشر شده، این پرسش مطرح می شود که جریان ساخت اقامتگاه در کنار دفن شدگان چند صد ساله دولاب چیست؟

جریان ساخت اقامتگاه در کنار دفن شدگان چند صد ساله دولاب چیست؟

اقامتگاه در کنار دفن شدگان چند صدساله در دولاب تهران؟!

تصاویر همه چیز را نشان نمی دهند، چه از اقدامات شروع شده در دو ماه گذشته در محوطه دروازه دولاب و چه برنامه ریزی هایی که حرف زیادی برای گفتن دارند، از زمانی که طرحشان را برای ایجاد یک میدانگاه در محدوده بین دو قبرستان تهیه کردند تا وقتی تامین سرویس های بهداشتی محوطه را در دستور کارشان قرار دادند.

اما حالا بعضی از کسبه و بومی های این محدوده تاریخی در دروازه دولاب تهران حرفهای دیگری هم از این محدوده تاریخی و اقدامات در حال انجام دارند.

دو طرف خیابان را سردر و ورودی می زنند | می خواهند درختان را قطع نمایند!

حسین حسن، سنگ تراش محدوده آرامستان های ارامنه که مغازه اش چسبیده به قبرستان آشوری هاست، می گوید: گویا قصد دارند خیابان را مانند خیابان سی تیر پیاده راه نمایند، یک ماه است زندگی ما را فلج نموده اند. هیچ راه ورودی نداریم و دو سمت شمال و جنوب خیابان را بسته اند.

او با بیان اینکه از بعضی متولیان پروژه شنیده که قرار است دو طرف خیابان را ببندند و بعد از انتها طرح در حال انجام با نصب سردر و ورودی از بازدیدنمایندگان هزینه ورودی نیز دریافت نمایند، ادامه می دهد: طبق حرفهایی که شنیده ام قرار است بعضی درختان را قطع نمایند، خیابان را بنمایند و محدوده را سنگفرش نمایند؛ چیزی شبیه به خیابان سی تیر.

او حتی به نامه ای اشاره می نماید که از املاک شهرداری منطقه 14 به او رسیده و درخواست شده تا در صورت امکان بخشی از ملکش را برای تبدیل محدوده به اقامتگاه از او خریداری نمایند، اما هیچ اجباری برای این کار نبوده است.

یکی دیگر از بومی های مسن منطقه که باید برای رفت و آمد به خانه از موانع ایجادشده توسط پیمانکاران طرح عبور کند، می گوید: شنیده ایم قرار است برای این منطقه درهای ورود و خروج بگذارند، اما به نظر می رسد تا زمانی که این کار اجرایی می گردد باید ساکنان این منطقه در بدترین شرایط رفت وآمد کنیم، به خصوص ما مسنهای منطقه در شرایط بدی می توانیم این کار را انجام دهیم.

او نیز از قطع شدن درختان و ایجاد مکان هایی به عنوان اقامتگاه شنیده و می گوید: نمی دانم اقامتگاه را به چه منظوری ایجاد می نمایند، درختان این منطقه آنقدر قدیمی هستند که ما آنها را حتی به اندازه سن خود و بیشتر از آن تخمین می زنیم، چطور می خواهند این کار را انجام دهند؟

شاید قصدشان اقامتگاه بومگردی است، اما قرار بر بارگذاری جدیدی در این آرامستان نیست

مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران درباره طرح ساماندهی و بازسازی آرامستانهای دوازه دولاب می گوید: مجموعه آرامستانهای دولاب توسط سازمان بهشت زهرا (س) و در راستای حفاظت از آرامستانهای تاریخی تهران بازسازی و ساماندهی می شوند.

او با بیان اینکه این طرح با اعتبارات سازمان بهشت زهرا و همکاری شهرداری منطقه و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران در دست اجراست، ادامه می دهد: در این پروژه گذر میانی مجموعه آرامستانها که پیش از این به صورت خیابان آسفالته بود، با رویکرد ایجاد بستر گردشگری در این منطقه، سنگفرش و پیاده راه شده و کلیه دیوارهای بیرونی آرامگاه ها بازسازی می شوند.

او با اشاره به اینکه این مجموعه در سال 1379 به شماره 2688 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، می افزاید: طرح پیشنهاد عرصه و حریم این مجموعه آرامستان تاریخی توسط مشاور تهیه شده و در جلسه حرایم وزارتخانه نیز مطرح شده است.

او با تاکید بر اینکه قرار است همه جهتهای بازدید بین قبور نیز شن ریزی شده و با احیای جوی ها و کانال های سیمانی و آجری آن به شکل اولیه، بافت داخلی نیز ساماندهی گردد، اضافه می نماید: در این مرحله بهسازی سرویس های بهداشتی و بازسازی و ساماندهی دیوارهای داخلی و نیمکت ها و بعضی المان های داخل آرامستان در دست اجراست.

او درباره حرف های شنیده شده مبنی بر ایجاد اقامتگاه در این محدوده تاریخی نیز می گوید: آنجا اقامتگاهی نداشته که قرار بر ساماندهی آن باشد، فعلا در این مرحله موارد اعلام شده را فقط تایید نموده ایم. شاید قصد دارند برای پلاکهای آن محدوده مجوز اقامتگاه بومگردی یا مهمانپذیر بگیرند، چون چند خانه در آن جهت است.

او با تاکید بر اینکه قرار نیست هیچ بارگذاری جدیدی در آرامستان ها انجام گردد، به ساماندهی سرویس های بهداشتی در این محدوده اشاره می نماید و می افزاید: در طرح تهیه شده قرار است آن محدوده دیگر ماشین رو نباشد، اقدامی که مستلزم مجوز دستگاه های مربوطه است تا بتوانند خیابان را ببندند.

به گفته ادیب زاده، میراث فرهنگی در جلسه شورای حریم وزارتخانه مصوب و بیان کرد تا مشاور طرح، بعد از اصلاحِ طرح، بار دیگر آن را ارائه کند، بر این اساس خیابان میانی در قبرستان جز عرصه تاریخی باشد و همه مجموعه را همراه با خیابان میانی یک مجموعه ببینیم، چون پتانسیل گردشگری آنجا خیلی بالاست و برای مردم محلی می تواند اشتغالزایی داشته باشد.

پرونده ثبتی آرامستان را برای این طرح دیده اید؟

سعید سادات نیا، کارشناس تهیه پرونده ثبتی در پرونده ثبتی گورستان ارامنه در منطقه دولاب تهران که اواخر دهه 70 تهیه شده، اینطور آورده است: قدمت این بنا را به قدیمی ترین سنگهای قبر حاضر در محوطه گورستان یعنی اواخر دوره قاجار نسبت می دهند، که بعد از تغییر کاربری گورستان ونک به باشگاه آرارات، تعدادی از سنگهای قبر باارزش آن به این مجموعه منتقل شد. قدمت این سنگ قبرها 150 سال است و بیشترین تصاویر برجسته ای را شامل می شوند که به عنوان میراث باارزش فرهنگی قوم ارامنه در ایران قابل نگهداری خواهند بود.

نه تنها خود قبرستان که قرار دریافت کلیسایی به ابعاد 4*8 مترمربع در گورستان کاتولیک ها آن را متمایزتر و ارزشمندتر نیز نموده است، یا حتی قرار دریافت کلیسایی با طراحی داخلی و گچ بری و نقاشی دیواره ها و سقف ها در گورستان روس و یونان و مقبره سربازان گمنام جنگ جهانی دوم. نکته قابل توجه طبق آن چیزی که در پرونده ثبتی اعلام شده، پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل برای ثبت ملی این قبرستان تاریخی در تهران است.

براساس اعلام سیدمحمد بهشتی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی به محمدرضا آیت الهی، استاندار وقت تهران در سال 1379 ثبت ملی گورستان ارامنه به این مقام تهران ابلاغ و تاکید شده که براساس مواد قانونی 558 تا 569 کتاب پنجم مجازات اسلامی هر نوع تغییر و دخل و تصرف در اثر مدکور جرم تلقی شده و مرتکب، مشمول مجازاتهای قانونی می گردد، این نامه در آن موقع به شهرداری منطقه 12 تهران نیز رونوشت شده است.

اکنون در این شرایط یکی از مهمترین اتفاقات پیش رو برای این محوطه تاریخی طرحی است که پیمانکار شهرداری در حال انجامی آن برای قبرستان تاریخی است، محدوده ای که شهرداری در جلسات مختلف بارها از ساماندهی آن حرف زده است، اما اینکه این طرح تا چه میزان براساس تصویب میراث فرهنگی و مصوبات آنالیز شده اجرایی می گردد، جای سوال است.

منبع: همگردی
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1465

به "جریان ساخت اقامتگاه در کنار دفن شدگان چند صد ساله دولاب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریان ساخت اقامتگاه در کنار دفن شدگان چند صد ساله دولاب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید