برترین روش برطرف نشتی واشر سر سیلندر

به گزارش تور هند ارزان، برطرف نشتی واشر سر سیلندر از جهات زیادی دارای اهمیت است. با شناخت نشانه های سوختن واشر سرسیلندر می توانید از آسیب های جدی به موتور خودرو جلوگیری کنید.

برترین روش برطرف نشتی واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر تحت فشار شدید ترک می خورد و آب و روغن به داخل آن نفوذ می نماید. در نتیجه به خرابی سر سیلندر و مسائل جدی تر منجر خواهد شد و باید برای تعمیر ماشین و تعویض قطعه اقدام کنید.

برای برطرف نشتی این قطعه باید با علائم آن آشنا باشید. تشخیص نشانه های سوختن واشر سرسیلندر آسان است. در این مقاله، درباره علائم نشتی واشر سر سیلندر و دلایل آن صحبت می کنیم. علاوه بر این، راه چاره هایی را هم برای برطرف نشتی واشر سر سیلندر شرح خواهیم داد.

نکات کلیدی

  • شایع ترین علت سوختن یا آسیب دیدگی واشر سر سیلندر خودرو جوش آوردن موتور است.
  • دود سفیدی که از اگزوز خارج می گردد نشان دهنده ورود مایع خنک نماینده به محفظه احتراق به علت سوختن واشر سر سیلندر است.
  • وجود حباب داخل مایع خنک نماینده حاصل از گازهای احتراق نشانگر آسیب دیدگی واشر سر سیلندر است.
  • نشت روغن همراه با کاهش سطح روغن و روشن شدن چراغ روغن روی داشبورد نشان می دهند واشر سر سیلندر سوخته است.
  • از دست دادن قدرت موتور یکی از علائم سوختن واشر سر سیلندر است.

واشر سر سیلندر چیست و چه کاربردی دارد؟

واشر سر سیلندر بین سرسیلندر و بلوک موتور واقع شده است. این واشر، قطعه ای کوچک و در عین حال حیاتی برای آب بندی فرآیند احتراق داخلی موتور خودرو است.

واشر سر سیلندر به مایع خنک نماینده و روغن اجازه می دهد تا برای خنک شدن و روانکاری در همه قسمت های موتور، جریان پیدا نمایند. اگر این واشر به هر علتی بسوزد، مسائل جدی برای موتور ایجاد می گردد.

واشر سر سیلندر، محفظه احتراق موتور را آب بندی می نماید. علاوه بر این، نقش عایق قسمت احتراق موتور برای گردش روغن و مایع خنک نماینده را هم بر عهده دارد. به این ترتیب خودروی شما قدرت کافی برای حرکت به جلو را فراوری می نماید.

بعلاوه از خروج گازهای مضر از محفظه احتراق با راهنمایی آنها به وسیله سیستم اگزوز جلوگیری می گردد. از این رو برطرف نشتی واشر سر سیلندر اهمیت زیادی دارد و باید سریعا عیب یابی و تعمیر گردد.

واشر سر سیلندر در خودروهای مدرن از چندین لایه مواد فولادی در هم تنیده با الاستومر تشکیل شده است. این ساختار، باعث دوام و ماندگاری بیشتر این واشرها می گردد.

واشر سر سیلندر باعث می گردد فشار ایجادشده از اشتعال بخارات سوخت شمع، داخل محفظه احتراق باقی بماند. محفظه احتراق حاوی پیستون ها است و احتراق مناسب پیستون ها، به فشار زیادی احتیاج دارد.

روغن و خنک نماینده وظایف یکسانی دارند. با این حال برای تکمیل عملکرد خود، نمی توانند با هم ترکیب شوند. واشر سر سیلندر، محفظه ها را جدا نگه می دارد تا از آلودگی حاصل از ترکیب مایعات، جلوگیری کند.

نشانه های سوختن واشر سرسیلندر

موتور خودرو برای فعالیت خود به سه مایع حیاتی متکی است: سوخت، مایع خنک نماینده و روغن موتور. سوختن واشر سر سیلندر به ورود و خروج تمام سیالات از محفظه احتراق منجر می شوند.

این اتفاق با علائمی همراه است که در ادامه به آنالیز آن ها می پردازیم. با توجه به این نشانه ها ببینید آیا واشر سرسیلندر خودروی شما احتیاج به تعویض دارد یا خیر.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

1. آلوده شدن شمع ها

اگر متوجه نقاط سفید رنگی روی شمع های خودرو شدید احتمالا واشر سر سیلندر ایراد پیدا نموده است. این نقاط سفید به علت سوختن مایع خنک نماینده داخل محفظه احتراق ایجاد شده اند.

مشاهده این نقاط سفید در کنار علایم دیگر سوختن سر سیلندر به شما هشدار می دهند باید برای عیب یابی دست به کار شوید.

2. نشت مایع خنک نماینده

نشت مایع خنک نماینده یکی از دلایل ترک خوردن واشر سرسیلندر است. با این حال، ممکن است نشانه نشتی واشر سر سیلندر هم باشد. اگر علائم سوختن واشر سر سیلندر شدید باشد، احتمالاً مایع خنک نماینده همراه با روغن، از آن نشت می نماید.

این اتفاق باعث می گردد موتور خودروی شما بیش از حد گرم گردد. در موارد نشت داخلی، ممکن است مایع خنک نماینده به داخل محفظه احتراق یا مجرای روغن نفوذ کند.

برای برطرف نشتی واشر سر سیلندر باید به طور مرتب سطح مایع خنک نماینده خودرو را آنالیز کنید. رانندگی با وجود نشت مایع خنک نماینده یا کاهش سطح آن خطرناک است. بهتر است هر چه سریع تر برای تعمیر سرسیلندر اقدام کنید.

3. عملکرد ضعیف موتور

یکی از اولین نشانه های سوختن واشر سرسیلندر کاهش قدرت موتور است. اگر واشر سر سیلندر ترک بخورد، هوایی که در محفظه احتراق فشرده شده خارج می گردد. وقتی این اتفاق می افتد، متوجه کندتر کار کردن ماشین خود می شوید.

4. خروج دود سفید از اگزوز

سوختن واشر سر سیلندر ممکن است علت دود سفید ماشین باشد. معمولا ترک های بزرگ باعث می شوند مایع خنک نماینده به داخل محفظه احتراق نفوذ کند و دود سفید از موتور خارج گردد.

علاوه بر این، وقتی روغن نشت می نماید ممکن است با اجزای داغ موتور تماس پیدا کند. این اتفاق هم باعث ایجاد دود سفید می گردد. خروج دود سفید یکی از علائم مهم سوختن سر سیلندر است و باید سریعا عیب یابی و تعمیر گردد.

5. روشن نشدن خودرو

اگر ترک واشر سر سیلندر جدی باشد، مخلوط موجود در محفظه احتراق باعث احتراق ناقص می گردد. یعنی مخلوط موجود در محفظه آنطور که باید نمی سوزد. گاهی حین رانندگی، ماشین شما خاموش می گردد و مجبور می شوید آن را مجدد روشن کنید.

6. نشت روغن

سر سیلندر حاوی روغن است. وجود ترک در سر سیلندر، به نشت روغن منجر می گردد. اگر این اتفاق بیفتد، چراغ روغن روی داشبورد ماشین شما روشن می گردد که نشان دهنده کاهش فشار روغن است.

در این حالت کاپوت را بالا بزنید و اگر واشر سرسیلندر ترک خورده، روغن را آنالیز کنید. گاهی اوقات نشت روغن، داخلی است. در چنین مواردی، ممکن است نشتی روغن مشاهده نگردد. به جای آن متوجه خروج دود آبی از اگزوز شوید.

دلایل سوختن واشر سر سیلندر

بعد از شناخت نشانه های سوختن واشر سرسیلندر، برای پیشگیری از این مشکل ضروری است عوامل ایجادنماینده را بشناسیم.

1. جوش آوردن موتور خودرو

جوش آوردن و گرمای بیش از حد، شایع ترین علت سوختن واشر سرسیلندر است. کاهش آب رادیاتور، خرابی فن خودرو و گرمای هوا از جمله دلایل جوش آوردن ماشین هستند.

2. اتمام عمر مفید واشر سرسیلندر

واشر سر سیلندر مانند تمام قطعات دیگر خودرو دارای عمر مشخصی است. بعد از مدتی به علت خراب شدن مواد و کم شدن انعطاف پذیری، واشر سر سیلندر می سوزد و باید تعویض گردد.

3. تغییرات دمایی

اگر ماشین خود را روشن کنید و بلافاصله پدال گاز را فشار دهید، تغییرات دائمی باعث ایجاد شوک می گردد. این شوک میتواند به واشر سر سیلندر آسیب برساند. برای جلوگیری از این مشکل، قبل از گاز دادن، صبر کنید تا دمای ماشین تان ثابت گردد.

4. نصب نادرست

اگر واشر سر سیلندر به درستی تعویض نگردد و در جای خودش ثابت و محکم نباشد، مدت زیادی دوام نخواهد داشت. واشر سر سیلندر باید به صورتی صاف بسته گردد. کلمه top باید روی واشر رو به بالا باشد.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه ای خبرنگاران

برطرف نشتی واشر سر سیلندر با زردچوبه

جالب است بدانید که از زردچوبه می توان برای برطرف نشتی واشر سر سیلندر استفاده کرد. برای این کار باید آنالیز کنید که نشتی دقیقا در کجا ایجاد شده است. یادتان باشد موتور ماشین باید خاموش باشد.

برای برطرف نشتی واشر سر سیلندر با زردچوبه ابتدا سر سیلندر را باز کنید. برای این کار باید ابزارهای مناسب را در دسترس داشته باشید. بعد از باز شدن سر سیلندر، واشر را تعویض کنید. واشر به دلایل مختلفی ممکن است باعث ایجاد نشتی گردد.

بعد از تعویض واشر سر سیلندر، اندازه از زردچوبه را روی سطحی از سر سیلندر بریزید که با واشر تماس دارد. زردچوبه به برطرف نشتی واشر سر سیلندر و جلوگیری از مسائل احتمالی در آینده یاری می نماید.

در مرحله بعد، سرسیلندر را دوباره در جای خودش ببندید و موتور ماشین را روشن کنید. برای اطمینان از برطرف نشتی، موتور خودرو را برای چند دقیقه روشن نگه دارید. اگر متوجه هیچ نشتی نشدید، نشان دهنده این است که کار به درستی صورت گرفته است.

مسائل ناشی از سوختن واشر سر سیلندر

سوختن واشر سر سیلندر مسائل زیادی را برای ماشین شما ایجاد می نماید. مایع خنک نماینده ممکن است به وسیله ترک ها وارد سیلندرها و بلوک موتور گردد. در نتیجه این اتفاق، روغن آلوده می گردد و عملکرد موتور به مشکل می خورد.

سوختن واشر سیلندر می تواند باعث ایجاد حفره و آسیب به بلوک موتور گردد. اگر مایع خنک نماینده وارد خود سیلندر گردد، اغلب در اگزوز می سوزد و به سیلندرها آسیب می رساند. تعویض واشر سر سیلندر تنها راه چاره برای این مسائل است.

جمع بندی

نشت روغن، عملکرد ضعیف موتور، نشت مایع خنک نماینده، خروج دود سفید از اگزوز و بد روشن شدن ماشین از مهم ترین نشانه های سوختن واشر سرسیلندر هستند.

برای برطرف نشتی واشر سر سیلندر می توانید از زردچوبه بهره ببرید. در موارد جدی تر، واشر سر سیلندر باید تعویض گردد. برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، ماشین خود را در سریع ترین زمان به تعمیرکار خودرو نشان دهید.

سوالات متداول

آیا می توانم با سر سیلندر آسیب دیده رانندگی کنم؟

پاسخ این سوال منفی است. واشر سر سیلندر سوخته قابل تعمیر است. ادامه کار موتور خودرو در این مواقع، اوضاع را بدتر خواهد نمود.

موتور ماشین با واشر سر سیلندر سوخته چقدر دوام می آورد؟

بسته به شدت نشتی یا سوراخ شدن آن، معمولاً ماشین با واشر سر سیلندر سوخته بیشتر از یک ماه دوام نمی آورد.

خرابی سرسیلندر چه تاثیری روی خودرو دارد و آیا می توان آن را تعمیر کرد؟

اگر روغن یا مایع خنک نماینده به داخل بلوک موتور نشت کند، به قطعات داخلی موتور آسیب می رساند. ترک ها قابل تعمیر هستند؛ اما به علت هزینه بالا، تعویض واشر سر سیلندر به صرفه تر است.

منبع: آچاره
انتشار: 18 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1403 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2391

به "برترین روش برطرف نشتی واشر سر سیلندر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روش برطرف نشتی واشر سر سیلندر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید