23 جهش ژنتیکی کرونا شناسایی شد، جهش ها چه زمانی مرگ آور می گردد؟

به گزارش تور هند ارزان، خبرنگاران : معاون فناوری پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری گفت: با مطالعه بیش از 200 توالی ژنی و ژنوم کرونا، 23 جهش ژنتیکی این ویروس شناسایی شد که چهار جهش آن مختص ایران است.

23 جهش ژنتیکی کرونا شناسایی شد، جهش ها چه زمانی مرگ آور می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دکتر محمدعلی ملبوبی روز آدینه گفت: ویروس کرونا در مقیاس بسیار بالایی تکثیر می شوند، براساس منابع علمی هر ویروس روزانه حدود 900 ویروس جدید فراوری می نماید.

وی اضافه نمود: بعضی مردم بر این باور غلط هستند که تعداد کم ویروس نمی تواند مسئله ای ایجاد کند به طور مثال اگر یک ویروس وارد بدن گردد روز اول به حدود 900 ویروس تکثیر می گردد و در روز دوم به حدود یک میلیون ویروس می رسد و پس از آن به میلیاردها ویروس، به عبارتی این ویروس به سرعت بدن را فرا می گیرد.

وی به مردم توصیه کرد با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی خود را در معرض ویروس کرونا قرار ندهند.

تجمیع جهش های ژنتیکی می تواند خطرناک باشد

معاون فناوری پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری همچنین گفت: هرچند تقریبا تمام جهش های ژنتیکی ویروس کرونا خنثی و بی خطر هستند و به ندرت یک جهش تک منجر به تهاجمی شدن می گردد، اما تجمیع آنها موضوع مهمی بوده و می تواند خطرناک باشد.

ملبوبی با یادآوری این که تا به امروز بیش از 12 هزار جهش در ژنوم ویروس کرونا در دنیا شناسایی شده است، ادامه داد: ویروس ها سعی می نماید با جهش های متعدد، بقای خود را در جمعیت میزبان حفظ نمایند که این کار سلامت انسان ها را به خطر می اندازد.

این ویروس شناس امکان جهش های متعدد ویروس کرونا در انسان را محتمل دانست و گفت: جهش ها تقریبا خود به خود طی تکثیر ویروس رخ می دهند، چون جنس این ویروس از آر ان ای مثبت است، زمان همانند سازی خطا در ویروس رخ می دهد که به آن جهش گفته می گردد.

ملبوبی یادآور شد: 23 جهش ژنتیکی ویروس کرونا در ایران شناسایی شده است که از مطالعه بیش از 200 توالی ژنی و ژنوم به دست آمده اند. بعضی از این توالی یابی ها در داخل کشور و بعضی از ویروس کرونا از بدن بیمار ایرانی با سابقه مسافرت به کشور در خارج صورت گرفته اند. بخشی از این جهش در کشورهای دیگر هم مشاهده شده است اما چهار جهش ویروس کووید19 مختص ایران است.

وی اضافه نمود: متخصصان در حال آنالیز بر روی جهش های ژنتیکی هستند تا تعیین گردد چه تغییراتی در آنها اتفاق افتاده یا جهش ها چه مقدار بوده است؟ تا براساس آن بتوانیم روش های تشخیص بیماری را بهینه و امکان گروه بندی بیماران انجام گردد.

وی با یادآوری این که در ساخت واکسن ها به جهش های ژنتیکی توجه جدی می گردد، اضافه نمود: براساس جهش های شناسایی شده، می توان بیماران را گروه بندی کرد تا بهترین دارو برای مداوای آنان انتخاب گردد.

وی تاکید نمود: در این حالت بیماران زودتر مداوا می شوند و هزینه های درمان کاهش پیدا می نماید. بعضی از داروها ممکن است حال بیمار را بدتر نمایند که باید با دانستن نوع و سویه ویروس از مصرف آن جلوگیری گردد.

مسافرت، سبب درهم آمیختن جهش های می گردد

معاون فناوری پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری همچنین گفت: در حال حاضر در بعضی شهرها جهش ژنتیکی ویروس کرونا مشاهده شده است که با مسافرت مبتلایان، امکان درهم آمیختن جهش ژنتیکی و تجمیع آنها در جمعیت و حتی در سویه های ویروسی بیشتر می گردد.

ملبوبی ادامه داد: افراد مبتلا با مسافرت از شهری به شهر دیگر در یک استان یا از استانی به استان دیگر و حتی مسافرت هوایی داخلی و خارج از کشور، می توانند کار را سخت تر و سلامت افراد بیشتری را به خطر اندازد.

وی، محدودیت های ترددی بین شهری را مفید ارزیابی کرد و گفت: کاش محدودیت های اخیر زودتر اعمال می شدند و مردم نیز با آگاهی از واقعیات فوق بیشتر همکاری و همراهی نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1403

به "23 جهش ژنتیکی کرونا شناسایی شد، جهش ها چه زمانی مرگ آور می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "23 جهش ژنتیکی کرونا شناسایی شد، جهش ها چه زمانی مرگ آور می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید