چین برای پاسخ به تهدید آمریکا مدرن سازی توان موشکی خود را سرعت می بخشد

به گزارش تور هند ارزان، چین بلافاصله به تهدید آمریکا درباره استقرار موشک های دارای برد متوسط در آسیا واکنش نشان داد و احتمالاً برای دفاع مقابل تهدیدات جدید تمرکز خود را به روی گسترش توان موشکی نیروهای دریایی و نیروهای هوایی قرار خواهد داد.

چین برای پاسخ به تهدید آمریکا مدرن سازی توان موشکی خود را سرعت می بخشد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور هند ارزان، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا امروز در تحلیلی نوشته است: ایالات متحده، روسیه و چین را تهدید نموده که موشک های دارای برد متوسط استقرار زمینی خود را در نزدیکی مرزهای آنها مستقر خواهد نمود. مقامات مسکو اعلام نموده اند که روسیه مبتکر آغاز دور جدید مسابقه تسلیحاتی نخواهد بود، ولی مقامات پکن آن طور که از بیانیه وزارت امور خارجه این کشور معین شده، دست روی دست نخواهند گذاشت، چرا که نیروهای موشکی هسته ای این کشور هنوز قابل رقابت با توان موشکی هسته ای روسیه و آمریکا نیست، ضمن اینکه اکثر آنها روی زمین مستقر هستند و تهدیدی برای خاک آمریکا به شمار نمی روند، به همین دلیل، به عقیده کارشناسان، چین در پاسخ به تهدیدات آمریکا کوشش خواهد نمود تا آهنگ مدرنیزه سازی توان موشکی نیروهای دریایی و نیروهای هوایی این کشور را سرعت بخشد.

پس از آنکه واشنگتن از پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط خارج شد، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا که تازه در اواخر ماه جولای مسئولیت خود در این سمت را آغاز نموده، گفت که پنتاگون میخواهد در آینده نزدیک و احتمالاً طی چند ماه آینده، این نوع موشک ها را در منطقه آسیا مستقر کند. واکنش مقامات پکن به این اظهارات بسیار سریع بود. کانگ فو مدیرکل بخش کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین گفت که پکن قصد ندارد در مقابل استقرار موشک های آمریکایی بی تفاوت بمانند و قطعاً اقداماتی برای مقابله با تهدیدات احتاقتصادی در این زمینه اتخاذ خواهد شد.

این مقام چینی گفت: ما از همسایگان خود می خواهیم تا اجازه ندهند که آمریکا موشک های دارای برد متوسط خود را در خاک آنها مستقر کند.، منظور وی، به احتمال زیاد کشورهای ژاپن، کره جنوبی و استرالیا است، ولی به طور معین نامی از این کشورها نبرد.

کانگ فو همچنین تأیید کرد که چین قصد ندارد در مذاکرات سه جانبه با روسیه و آمریکا در زمینه کنترل تسلیحات شرکت کند. به گفته وی، اکثر موشک های ارتش چین نمی توانند به خاک ایالات متحده برسند. وی شرح داد: با توجه به قدرت هسته ای آمریکا و روسیه، توان بالقوه هسته ای چین با این دو کشور قابل مقایسه نیست و چین قصد ندارد در هیچ مذاکراتی برای کنترل چنین تسلیحاتی شرکت کند.

به نوشته این روزنامه، تأمین اقتصادی قابل توجه آمریکا در عرصه توسعه توان موشکی هسته ای این کشور و فروپاشی پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط، اکنون به یک دردسر بزرگ برای چین تبدیل شده است.

مقامات پکن با توجه به روابط نزدیک خود با مسکو، در رابطه با روسیه نگرانی خاصی ندارند، ولی بعد از فروپاشی پیمان موشکی، آمریکا می تواند با استفاده از موشک های دارای برد متوسط خود، تهدیدی جدی برای چین به وجود آورد.

چین قدرت پاسخ گویی به تهدیدات موشکی جدید از سوی آمریکا را دارد

پاول کامینوف کارشناس ارشد مؤسسه شرق دور آموزشگاه علوم روسیه یادآور شده است؛ چین با اصلاحات نظامی آغازشده در سال 2015 توجه خود را به روی توسعه توان موشکی نیروهای مسلح این کشور معطوف کرد. در پاسخ به این اقدام، آمریکا نیز کوشش نموده تا استقرار تجهیزات نظامی خود در سواحل چین را گسترش دهد.

به گفته وی، مقامات چین همیشه بر این عقیده بوده اند که توان هسته ای این کشور اهمیت بازدارندگی دارد و برای تأمین امنیت کشور توجه خاص خود را به روی توسعه موشک های دارای برد کوتاه و متوسط قرار داده اند که تاکنون با توجه به اجرای پیمان دوجانبه بین آمریکا و روسیه، این دو کشور در این عرصه محدودیت هایی را در نظر گرفته بودند، ولی اکنون این محدودیت دیگر برداشته شده است.

این کارشناس یادآور شد: بیشترین قدرت نظامی آمریکایی ها روی گسترش تسلیحات نظامی دریایی و نظامی هوایی متمرکز است که تا به امروز نیز قدرت مانور نظامی این کشور در مناطق دور از خاک آمریکا را تأمین نموده است، به همین دلیل آمریکا با خروج از پیمان موشکی تغییر زیادی در برنامه های نظامی خود نخواهد داد و همچنان در صدد تأمین رجحان کامل توان نظامی خود در عرصه هوایی و دریایی خواهد بود.

کامینوف اضافه نمود: مسلماً چین در زمینه در اختیار داشتن موشک های دارای توان متوسط به ایالات متحده نمی رسد، به همین دلیل پاسخ چین به تهدیدات جدید از سوی ایالات متحده می تواند روی گسترش توان موشکی نیروهای هوایی و نیروهای دریایی این کشور متمرکز گردد تا بتواند تهدیدات احتاقتصادی از سوی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام را پاسخ دهد و چین به خوبی قدرت چنین کاری را دارد.

روسیه به توان دفاعی خود در مقابل تهدیدات جدید از سوی آمریکا اطمینان کامل دارد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نخستین اظهارنظر خود بعد از توقف اجرای پیمان نابودی موشک های برد کوتاه و متوسط که به ابتکارعمل واشنگتن صورت گرفت، گفت که این کشور با توجه به از بین رفتن این توافقنامه راهبردی، اکنون مجبور است روی توسعه این نوع موشک ها کار کند و اگر طرف آمریکایی آغاز به فراوری این تسلیحات نظامی کند، روسیه نیز این کار را خواهد نمود. البته وی ابراز اطمینان کرد که تا ورود چنین تسلیحاتی به نیروهای مسلح روسیه که نیازمند زمان است، روسیه از هم اکنون تسلیحات قابل اعتمادی، مانند موشک های استقرار هوایی نظیر x 101 و کینجال، موشک های استقرار دریایی از نوع کالیبر و موشک های فوق صوت از نوع سیرکون در اختیار دارد.

پوتین تأکید کرد که روسیه نخستین کسی نخواهد بود که چنین موشک هایی را مستقر کند، مگر اینکه ابتدا طرف آمریکایی دست به چنین اقدامی بزند. وی گفت: تمامی اقدامات ما جنبه متقابل و پاسخگویانه خواهد داشت. این مسئله مربوط به توسعه، فراوری و استقرار موشک های دارای برد کوتاه و متوسط استقرار زمینی است. تا زمانی که آمریکا موشک های برد کوتاه و متوسط خود را مستقر ننموده، روسیه دست به استقرار این نوع تسلیحات نخواهد زد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین به وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و سرویس اطلاعات خارجی این کشور دستور داد تا با دقت تمام اقدامات آمریکا در زمینه توسعه، فراوری و استقرار موشک های برد کوتاه و متوسط را زیر نظر داشته باشند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 279

به "چین برای پاسخ به تهدید آمریکا مدرن سازی توان موشکی خود را سرعت می بخشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین برای پاسخ به تهدید آمریکا مدرن سازی توان موشکی خود را سرعت می بخشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید