چالش های سفر سالمندان در ایران ، هند و سنگاپور برای گردشگران سالمند چه تسهیلاتی دارند؟

به گزارش تور هند ارزان، با وجود آنکه سفر یکی از راههای بهبود وضعیت سلامت روان سالمندان است اما مسائل بیشتری برای آنها نسبت به اغلب گروه های جامعه در زمینه سفر وجود دارد.

چالش های سفر سالمندان در ایران ، هند و سنگاپور برای گردشگران سالمند چه تسهیلاتی دارند؟

همراه ما باشید تا با تور سنگاپور از توسعه‌یافته ترین کشور آسیا دیدن کنید.

خبرنگاران: سفر حق تمامی شهروندان از جمله سالمندان است و همانطور که سفر برای اغلب افراد لذت بخش است برای سالمندان هم لذت بخش است علاوه بر اینکه پژوهش ها نشان می دهد سفر در بهبود سلامت روان سالمندان هم بسیار تاثیر می گذارد واین مساله باعث افزایش سطح بهزیستی در یک جامعه می گردد.

در بسیاری از کشورها برای سفر سالمندان تسهیلات و امکاناتی از سوی، دولت، بخش خصوصی و دیگر نهادها ارائه می گردد، برای نمونه در سنگاپور افراد بالای 60 سال همانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، کارت مخصوصی دارند که با آن امکاناتی را دریافت می نمایند، یکی از این امکانات دریافت تورهای مسافرتی با تخفیف است. در این کشور همچنین تورهای ویژه سالمندان تعریف و اجرا می گردد. حتی شهروندان بالای 60 سال در سنگاپور امکان خرید بلیت کشتی های تفریحی کروز را با تخفیف دارند.

هند هم در بخش حمل و نقل تسهیلاتی را برای سالمندان در نظر گرفته است مثلا در قطارهای هند واگن های ویژه ای برای افراد بالای 60 سال وجود دارد، همچنین کانتر فروش و پذیرش بلیت قطار سالمندان هم جداگانه تعبیه شده تا آنها مجبور نباشند در صف های طولانی بایستند. در امریکا هم استفاده از راه آهن برای افراد بالای 62 سال 15 درصد ارزانتر است.

بعضی شرکت ها در بخش خصوص هم امکانات مناسبی را برای سالمندان در نظر می گیرند، برای نمونه تمامی خطوط هوایی آمریکا و همچنین خط هوای بریتیش ایرویز برای افراد بالای 65 سال با تخفیف محاسبه می گردد.

در ایران بعضی تسهیلات برای سفرهای سیاحتی و زیارتی از سوی صندوق بازنشستگی کشور و همچنین صندوق بازنشستگی بعضی ادارات و دستگاه ها به سالمندان ارائه می گردد، شهرداری تهران هم با صدور کارت منزلت برای سالمندان، امکان بازدید از بعضی مراکز تفریحی شهرداری، برای افراد بالای 65 سال را مهیا نموده است اما در خصوص مسائل اساسی سفر سالمندان در ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کمبود رمپ، آسانسور و دیگر امکانات برای تردد سالمندان در مراکز تفریحی، موزه ها و …

کمبود سرویس بهداشتی به میزان کافی و مناسب سازی شده برای سالمندان

گران بودن خدمات سفر به نسبت حقوق بازنشستگی و…

منبع: چمدان
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 399

به "چالش های سفر سالمندان در ایران ، هند و سنگاپور برای گردشگران سالمند چه تسهیلاتی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های سفر سالمندان در ایران ، هند و سنگاپور برای گردشگران سالمند چه تسهیلاتی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید