چابهار عامل پیوند اقتصاد چین و پاکستان به ایران

به گزارش تور هند ارزان، در نشست وزیر امور خارجه با مدیران منطقه آزاد چابهار، افزایش 48 درصدی ثبت شرکت های خارجی در دوره پسابرجام، ظرفیت طرح سیپک برای افزایش قدرت چانه زنی اقتصاد ایران در سطح بین الملل، صندلی آشور بانک در این منطقه تشریح و تببین شد.

چابهار عامل پیوند اقتصاد چین و پاکستان به ایران

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش تور هند ارزان به نقل از روابط عمومی منظقه آزاد چابهار، عبدالرحیم کردی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار روز پنجشنبه در نشستی به منظور آنالیز راهبردهای منطقه ای و معرفی ظرفیت ها و قابلیت های چابهار که با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و تیم همراه برگزار گردید، با تاکید بر نقش و آثارظرفیت های این منطقه ضمن اعلام آمادگی چابهار در ایفای نقش برون مرزی در اقصادی ایران گفت: طرح توسعه منطقه آزاد چابهار از 14 هزار هکتار به 80 هزار هکتار اکنون در دست نمایندگان است و امروزه چابهار یکی از چهار شهر لجستیک ایران به شمار می رود.

صدور مجوز فرودگاه بین المللی چابهار

وی ادامه داد: مجوز فرودگاه بین المللی چابهار هم صادر شده و در ماه های آینده ساخت آن شروع می گردد.

کردی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی این منطقه به منظور حضور در اقتصاد بین الملل خطاب به ظریف بیان کرد: این موارد امکاناتی به شمار می رود که یاریگر حضور اقتصاد کشور در سطح بین المل است و در این روزگار سخت که شما در راس یک گروه، هر روز در کشوری پیگیر مسائل موضوعات بین الملل هستید، این منطقه به عنوان یک ظرفیت و امتیاز خوب می تواند پشتیبان موضوعات گروه وزارت خارجه در عرصه خارجی مطرح باشد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با تاکید بر دستاوردهای این منطقه طی دوره ریاست جمهوری آقای روحانی گفت: از زمان دولت یازدهم، چابهار وارد یک فصل تازه شد و آمار و ارقام نشان می دهد حرکتی بزرگ در این منطقه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه حجم سرمایه گذاری این منطقه در سه سال گذشته برابر است با سرمایه گذاری در سال های پیش از آن، اضافه کرد: 48 درصد از شرکت های خارجی ثبت شده در چابهار نیز مربوط به دوره پسابرجام می گردد.

تعریف بیش از 30 میلیارد دلار طرح در حوزه پتروشیمی چابهار

کردی با تاکید بر سرمایه گذاری درصنایع چابهار بیان کرد: بیش از 30 میلیارد دلار طرح نیز در حوزه پتروشیمی تعریف شده و 5 میلیارد دلار نیز طرح مجموعه فولاد دارای سرمایه ثبت شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار روند توسعه را نیازمند حمایت دانست و گفت: اگر نتوانیم شریان اقتصادی را برای این پیوند و ارتباط برقرار کنیم، این روند پیشرفت آهسته می گردد.

موضوعات مربوط به آرشو بانک ها همچنان برای سرمایه گذاران مهم بوده؛ به طوری که پرونده مربوط به این موضوع در شعبه اقتصاد مطرح است.

وی یادآور شد: اگر شرایطی فراهم گردد که یک بانک حتی از افغانستان را متقاعد کنیم تا شعبه ای در چابهار داشته یا اجازه تاسیس یک آرشو بانک اخذ گردد، یک جریان اقتصادی برقرار می گردد.

کردی با تاکید بر ظرفیت موجود به منظور توسعه اقتصادی بین المللی ایران ادامه داد: گاز، انرژی و ... نیازهای اصلی پاکستان و چین در این منطقه به شمار می رود که می توانیم احداث یک منطقه ازاد مشترک را بین چین پاکستان و ایران را در ریمدان دنبال کنیم.

چابهار عامل پیوند و وابستگی اقتصاد چین و پاکستان به ایران

وی اضافه کرد: این منطقه یک ناحیه صنعتی مستقل خواهد بود که پیوند و وابستگی اقتصاد چین و پاکستان به ایران را در پی خواهد داشت و صندلی ما را در این حوزه تقویت خواهد نمود.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: با تکیه بر ظرفیت پاکستان و افغانستان و توانمندی مردم این منطقه می توان بخش عمده ای از مسائل اقتصادی امروز ایران را رفع کرد و مدل های خاصی نیز تنظیم شده که می تواند به این منطقه یاری کند.

وی با تاکید بر افزایش قدرت ایران در عرصه بین الملل یادآور شد: توسعه تعاملات بین المللی و فضای چابهار توانست ما را از فضای تحریم خارج کند. فقط این امکان باید تقویت گردد تا قدرت چانه زنی وزرات خارجه و اقتصاد کشور افزایش یابد.

کردی با اشاره به توسعه و تعاملات ارتباطی از چابهار با سطح بین الملل گفت: دوره همکاری بنادر چابهار و گوارد و اضافه کردن آن به طرح سیپک می تواند هم به جهت جذاب کردن آن برای چین و درگیر کردن منافع پاکستان در چابهار ابزار مناسبی باشد که قابل تامل است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 216

به "چابهار عامل پیوند اقتصاد چین و پاکستان به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چابهار عامل پیوند اقتصاد چین و پاکستان به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید