پیامد سنگین اشتباه ژنرال زنگنه در تغییر قرارداد گازی با ترکمنستان

به گزارش تور هند ارزان، اشتباه محرز وزارت نفت در تغییر نحوه تسویه قرارداد گازی موجب شده تا در شرایطی که کشور بیش از هر زمانی نیازمند درآمدهای ارزی است باید مبلغی نزدیک به دو میلیارد دلار را به صورت نقدی به کشور ترکمنستان بپردازد.

پیامد سنگین اشتباه ژنرال زنگنه در تغییر قرارداد گازی با ترکمنستان

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری تور هند ارزان، سال 1997 قرارداد صادرات 25 ساله گاز ترکمنستان به ایران امضا شد که براساس آن سالانه این کشور باید 8 تا 10 میلیارد مترمکعب گاز به ایران صادر می کرد؛ اما در این سال ها، کشور ترکمنستان خواسته های جدیدی را در رابطه با گاز صادراتی بیان نمود که عمده آن مربوط به تغییر قیمت فروش گاز بود.

با توجه به شرایط جغرافیایی کشور ترکمنستان، فروش گاز به ایران برای دولت آن بسیار اهمیت دارد؛ زیرا تعداد واردکنندگان آن محدود به 2 یا 3 کشور ایران، روسیه و چین می شود. این کشور در برهه های مختلف اختلافات شدید گازی نیز با روسیه داشت که در نهایت حتی روسیه میزان واردات گاز از این کشور را به پایین ترین میزان خود رساند. ایران نیز می توانست با استفاده از این فرصت، شرایط مناسب تری را در قراردادهای خود با این کشور لحاظ کند.

تغییرات اشتباه زنگنه در قرارداد گازی

دولت دهم در دور اول تحریم ها به دلیل سخت شدن نقل و انتقال پول، توافقی را با دولت ترکمنستان امضا کرد که طی این قرارداد هزینه گاز وارداتی توسط ایران با صادرات خدمات فنی و مهندسی، کالا و محصولات پتروشیمی و سایر تجهیزات فنی تهاتر شود. اما مجدد در سال 92 پس از ورود زنگنه به وزارت نفت، قرارداد ایران با کشور ترکمنستان تغییر کرد و طی آن قرار بر این شد که دولت ایران هزینه ارزی گاز وارداتی را به صورت نقدی بپردازد. در این قرارداد جریمه ای هم در نظر گرفته شد که در صورت دیرکرد پرداخت هزینه، ایران جریمه ای را بپردازد. در این سال ها میزان جریمه دیرکرد به بیش از 2 میلیارد دلار رسیده که عدم پرداخت آن از سوی ایران، موجب افزایش تنش ها و اختلافات میان ایران و ترکمنستان شد و نتیجه آن منجر به قطع گاز ایران گشت.

اقدامات وزارت نفت و اعلام بی نیازی نسبت به واردات گاز از ترکمنستان نیز مؤثر واقع نشد. انتها شرکت ترکمن گاز برای دریافت مطالبات خود و جریمه دیرکرد از ایران، به ICC شکایت کرد و ایران نیز در قبال شکایت این کشور گران فروشی گاز، پنالتی های قراردادی و کیفیت پایین گاز را بیان نمود.

تایید پرداخت جریمه توسط وزارت نفت

بر اساس رأی دیوان داوری، ICC ایران ملزم را به پرداخت نزدیک به دو میلیارد دلار جریمه کرد و تنها ادعای ایران مبنی بر پایین بودن کیفیت گاز مورد پذیرش قرار گرفت که براساس آن قرار شده به ایران غرامتی حدوداً 150 میلیون دلاری پرداخت شود.

روابط عمومی وزارت نفت در توئیتی به نقل از کسری نوری مواردی ذکر کرده که عملاً خسارت و جریمه ای که دولت ایران باید بپردازد را تایید کرده است و عملاً بدون اشاره به تغییر ایجاد شده در این قرار داد مبنی بر جایگزینی پرداخت نقدی به جای تهاتر، آن را تأیید کرد کرده است.

اشتباه محرز وزارت نفت در تغییر نحوه تسویه قرارداد گازی موجب شده تا در شرایطی که کشور بیش از هر زمانی نیازمند درآمدهای ارزی است، باید مبلغی نزدیک به دو میلیارد دلار را به صورت نقدی به کشور ترکمنستان بپردازد. در صورتی که ایران می توانست در شرایط فعلی معادل همین مقدار را به ترکمنستان خدمات و کالا صادر نماید و موجبات رشد داخلی کشور نیز فراهم شود.

4141/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1191

به "پیامد سنگین اشتباه ژنرال زنگنه در تغییر قرارداد گازی با ترکمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامد سنگین اشتباه ژنرال زنگنه در تغییر قرارداد گازی با ترکمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید