واکنش طلبکارانه وزارت خارجه انگلیس به برطرف توقیف نفتکش گریس-1

به گزارش تور هند ارزان، وزارت امور خارجه انگلیس با انتشار بیانیه ای به آزاد شدن نفتکش حامل نفت ایران واکنش نشان داد.

واکنش طلبکارانه وزارت خارجه انگلیس به برطرف توقیف نفتکش گریس-1

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل تور هند ارزان، وزارت امور خارجه انگلیس روز پنج شنبه پس از صدور حکم برطرف توقیف نفتکش گریس -1 از سوی دادگاه عالی جبل الطارق طی بیانیه ای خاطرنشان کرد ایران نباید تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض کند.

وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه خود اعلام نموده است: ما خاطرنشان می کنیم که دولت جبل الطارق از ایران تضمین گرفته است که گریس-1 راهی سوریه نخواهد شد. ایران باید به تضمین هایی که سپرده است، پایبند باشد.

در ادامه این بیانیه، وزارت امور خارجه انگلیس با متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح های شیمیایی مدعی شده است: ما اجازه نمی دهیم و تحمل نمی کنیم که ایران یا هر کشور دیگری تحریم های حیاتی اتحادیه اروپا علیه دولتی که از سلاح های شیمیایی علیه مردم خود استفاده می نماید را نقض کند.

وزارت امور خارجه انگلیس همچنین توقیف نفتکش استینا ایمپرو توسط ایران را غیرقانونی خوانده و مدعی شده است که توقیف نفتکش گریس-1 در آب های جبل الطارق توسط نیروی دریای انگلیس بر اساس قانون تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه صورت گرفته و قابل مقایسه با توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران نیست.

مقامات انگلیس برای توجیه اقدام غیرقانونی خود در توقیف ابرنفتکش گریس-1 چندین بار در اظهارات خود مقصد این نفتکش را بهانه نموده و مدعی شده اند که گریس-1 راهی سوریه بوده است؛ در حالی که این ابرنفتکش حامل بیش از 2 میلیون بشکه نفت خام بوده و همان طور که سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز تأکید نموده، با توجه به زیرساخت های بنادر سوریه اساساً قادر به پهلو دریافت در بنادر این کشور نبوده است.

تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه سوریه از سال 2011 شروع شده و همچنان ادامه دارد. با این حال اجرای این تحریم نفتی -که البته مشروعیت آن نیز همواره زیر سؤال بوده است- تنها منحصر به کشورهای اتحادیه اروپاست و دیگر کشورها وظیفه ای در قبال آن ندارند. به عبارت دیگر حتی اگر نفتکش گریس-1 راهی سوریه نیز بوده باشد، نیروی دریایی انگلیس اجازه نداشته است با بهانه قرار دادن تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه اقدام به توقیف آن کند.

چند روز پس از توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص ادعاهای مقامات و رسانه های انگلیس در خصوص مقصد ابرنفتکش توقیف شده گریس-1 تأکید کرد: همان طور که قبلاً هم گفته ام این نفتکش نمی تواند در بنادر سوریه پهلو بگیرد زیرا یک سوپرتانکر است. از سوی دیگر، سؤال ما از انگلیس این است که مگر جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم اتحادیه اروپا واقع شده است؟ مگر اروپا ما را تحریم نفتی نموده است؟ به فرض آنکه این نفتکش به سوریه می رفته است، مگر آنها نبودند که ادعا می کردند ما قوانین مان فراسرزمینی نیست و علیه دیگر کشورها اعمال نخواهیم کرد؟ آنها همواره منتقد این موضوع بوده اند ولی چطور شده است که اکنون خود به بهانه نقض تحریم های سوریه، این کار را انجام می دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 319

به "واکنش طلبکارانه وزارت خارجه انگلیس به برطرف توقیف نفتکش گریس-1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش طلبکارانه وزارت خارجه انگلیس به برطرف توقیف نفتکش گریس-1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید