نفوذ چین در بلوچستان پاکستان تهدیدی برای جنبش سیاسی مردم بلوچ است

به گزارش تور هند ارزان، رئیس سازمان دانشجویان بلوچ آزاد در نشستی بیان کرد که تحولات سیاسی و حوادث منطقه ای، جنبش ملی بلوچ را تحت تاثیر قرار می دهند و سرمایه گذاری میلیاردها دلاری چین در ایالت بلوچستان پاکستان نیز تهدید جدیدی برای این جنبش است.

نفوذ چین در بلوچستان پاکستان تهدیدی برای جنبش سیاسی مردم بلوچ است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش دفتر منطقه ای تور هند ارزان به نقل از دیلی آزادی، بانک کریم بلوچ رئیس سازمان دانشجویان بلوچ آزاد (BSO-Azad) پاکستان در نخستین نشست کمیته مرکزی این سازمان گفت: تحولات سیاسی موجود و حوادث کشورهای همسایه جنبش ملی بلوچ را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اضافه نمود: امضای توافقنامه میلیاردها دلاری پاکستان با چین و نفوذ روبه رشد این کشور در ایالت بلوچستان برای جنبش سیاسی بلوچ آزاد نگران نماینده است.

رئیس سازمان دانشجویان بلوچ آزاد گفت: مردم بلوچ برای دسترسی به منابع ملی نه تنها با دولت پاکستان در حال مبارزه است بلکه با شرکت های خارجی که خواهان سرمایه گذار در ایالت بلوچستان هستند نیز مخالفت می نمایند.

بانک کریمه بلوچ اظهارداشت: کشورهای خارجی که در سرمایه گذاری در ایالت بلوچستان و یا هرگونه همکاری با دولت اسلام آباد دست دارند، مستقیم یا غیر مستقیم در حال مبارزه با جنبش ملی بلوچ هستند.

وی توضیح داد: نیروهای دولتی پاکستان یاری های نظامی که برای مبارزه با شبه نظامیان از کشورهای خارجی دریافت می نمایند، برای نسل کشی مردم بلوچ مورد استفاده قرار می دهند.

رئیس سازمان دانشجویان بلوچ اعلام کرد: عملیات نظامی پاکستان علیه مردم بلوچ پس از امضای توافقنامه راهرو مالی پکن- اسلام آباد تشدید شده است.

کریمه بلوچ گفت: دولت پاکستان منابع بلوچ را با قیمت مناسب برای حفظ منافع مورد به فروش می رساند و از سوی دیگر نیز جغرافیای بلوچ را برای منافع جنگی و مالی چین به این کشور تحویل می دهد.

رئیس جمهور چین در ملاقات اخیرش از پاکستان علاوه بر امضای 32 توافقنامه در خصوص راهرو مالی پکن و اسلام آباد، 51 توافقنامه دیگر در بخش های مختلف با مقامات این کشور به امضا رساند.

در حالی که بعضی از احزاب سیاسی پاکستان در خصوص تغییر جهت راهرو مالی چین و پاکستان، دولت فدرال این کشور را تحت فشار قرار داده اند، دولت پکن چندی پیش هشدار داد که اسلام آباد باید تهدیدات احتمالی برای این راهرو را از سوی گروه های جدایی طلب ایالت بلوچستان نیز در نظر داشته باشد.

به گفته مقامات چین، سه هزار کیلومتر راهرو مالی چین و پاکستان قرار است در ایالت بلوچستان این کشور ساخته گردد و این مسافت طولانی تهدید بزرگی از سوی گروه های جدایی طلب و افراطی در پاکستان است که بعضی از آن ها از حمایت سازمان اطلاعات هند(را) برخوردارند.

مقامات دولتی پاکستان در 11 نوامبر (20 آبان) بیش از 923 هکتار زمین در حومه بندر گوادر در ایالت بلوچستان که منطقه آزاد تجاری این کشور است را به مدت 43 سال به شرکت نظارت بر بنادر چین (COPHCL) اجاره داده است.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 738

به "نفوذ چین در بلوچستان پاکستان تهدیدی برای جنبش سیاسی مردم بلوچ است" امتیاز دهید

2 کاربر به "نفوذ چین در بلوچستان پاکستان تهدیدی برای جنبش سیاسی مردم بلوچ است" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفوذ چین در بلوچستان پاکستان تهدیدی برای جنبش سیاسی مردم بلوچ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید