رئیس جمهور مدرن ترین پروژه آبرسانی کشور را افتتاح کرد ، بهره گیری از روش مهندسی معکوس در انتقال آب به کردستان

به گزارش تور هند ارزان، پروژه آبرسانی از سامانه انتقال آب سد آزاد به سنندج با اعتبار 850 میلیارد تومان به وسیله رئیس جمهور افتتاح شد.

رئیس جمهور مدرن ترین پروژه آبرسانی کشور را افتتاح کرد ، بهره گیری از روش مهندسی معکوس در انتقال آب به کردستان

به گزارش خبرنگاران، پروژه آبرسانی از سامانه انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج با سرمایه گذاری بالغ بر 850 میلیارد تومان صبح امروز به وسیله رئیس جمهور در این شهر افتتاح شد.

این پروژه از سال 99 به علت مسائل و معضلات کمی و کیفی در تامین آب از سد قشلاق و به منظور حذف طعم و بوی نامطبوع آب شرب سنندج، شروع و با همت مضاعف، روحیه جهادی و کوشش شبانه روزی دنبال شد، اگرچه این طرح تا انتها دولت دوازدهم کمتر از 35درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما با تخصیص 750میلیارد تومان اعتبار جهشی در طول یک سال گذشته، امروز به بهره برداری رسید.

حجت الله محقق، معاون اجرایی طرح انتقال آب در رابطه با جزئیات این پروژه با بیان اینکه هم اکنون حدود هزار لیتر بر ثانیه آب به وسیله سامانه انتقال وارد تصفیه خانه سنندج و در دسترس شهروندان قرار می گیرد، گفت: این سامانه انتقال، سالانه 57میلیون متر مکعب آب را با ظرفیت 2.5 مترمکعب در ثانیه برای افق 1425 سنندج تأمین نموده و در مجموع برای اجرای این پروژه حدود 850میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

وی در رابطه با ویژگی های منحصر به فرد این طرح گفت: این طرح را می توان به عنوان یکی از مدرن ترین پروژه های آبرسانی کشور معرفی کرد چراکه ایستگاه کاهش فشار از 30 اتمسفر به 2 اتمسفر برای نخستین بار در ایران راه اندازی شده است.

معاون اجرایی طرح انتقال آب از سامانه سد آزاد به تصفیه خانه سنندج با اشاره به اینکه این اتفاق به وسیله یکسری شیرهای سوزنی انجام می گردد، اضافه نمود: تکنولوژی این مدل از کاهش فشار به وسیله متخصصان داخلی از روی یک مدل ایتالیایی و طی یک فرایند پیچیده مهندسی معکوس، بدون اینکه احتیاج به واردات چنین قطعاتی باشد، در داخل کشور ساخته شد.

وی در رابطه با ضرورت بهره مندی از روش مهندسی معکوس در اجرای این طرح گفت: به علت توپوگرافی منحصر به فرد منطقه و اختلاف ارتفاعی که در مبدأ و مقصد طرح آبرسانی وجود دارد، اندازه فشار آب دریافتی در مبدأ به شدت افزایش می یابد، بنابراین بدون احداث ایستگاه کاهش فشار آب تا 2 اتمسفر عملاً امکان دریافت آب در تصفیه خانه سنندج وجود نداشت.

وی در خصوص ساز و کار عملیاتی شدن این اتفاق نیز مطرح نمود: با یاری این طرح، اپراتور می تواند بر اساس برنامه منابع و مصارف مشخص شده اندازه دبی مورد احتیاج هر بخش از سامانه اعم از انشعابات و تصفیه خانه شهر را طی یک جدول به سیستم وارد نموده و پس از آن سیستم به صورت اتوماتیک وارد عمل شده و عملیات کنترل فشار را انجام می دهد.

محقق، بعلاوه در خصوص دیگر ویژگی های طرح انتقال آب از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج شرح داد: در این طرح رکورد طرح آبرسانی در کوتاه ترین زمان ممکن به وسیله نیروهای متخصص داخلی شکسته شد. این اتفاق در حالی رقم خورد که طرح در یک منطقه کوهستانی با ارتفاعات سخت گذر و طبیعتی خشن اجرایی شد.

وی یادآور شد: بر خلاف بسیاری از پروژه های عمرانی که با تأخیر و تعلل فراوانی اجرایی می شوند، پروژه آبرسانی به سنندج به سرعت و با کوشش شبانه روزی نهایی و از 28 آبان ماه آب شرب این طرح وارد شبکه شد.

معاون اجرایی طرح انتقال آب با اشاره به اینکه آب شرب شهر سنندج پیش از اجرای طرح انتقال آب از سد آزاد تغذیه گرا شده بود و اگرچه به لحاظ بهداشتی آب مسئله ای نداشت، اما همین شرایط، طعم و بوی نامطبوعی به آب می داد که برای شهروندان آزار دهنده بود، بیان نمود: از ابتدای اجرای طرح تا به امروز حدود 900هزار متر مکعب آب شرب با کیفیت به شبکه آب شهر سنندج تزریق شده و آنالیز های نشان می دهد با اجرایی شدن این پروژه کیفیت آب شرب این شهر تا 80 درصد بهبود پیدا نموده است؛ اتفاقی که اساساً به عنوان یکی از اهداف اصلی پروژه نیز مد نظر قرار گرفته بود.

طول کلی مسیر پروژه آبرسانی از سد آزاد به شهر سنندج حدود 60 کیلومتر و ارتفاع پمپاژ اولیه 480 متر است که در این میان 27 کیلومتر از این مسیر با لوله های فولادی به قطرهای 1400 و 1200 میلی متر منشعب شده و با بهره برداری از آن سالانه امکان انتقال 57 میلیون مترمکعب آب به تصفیه خانه آب شهر سنندج ایجاد شده تا مردم از آب شرب با کیفیت و پایدار بهره مند شوند.

در این طرح از سیستم کنترل یکپارچه سامانه انتقال آب و ایستگاه کاهش فشار از 27 به 2 بار برای اولین بار در دیسپاچینگ انتقال آب کشور طراحی شده که در نوع خود کم نظیر است و طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی آن به طور کامل به وسیله متخصصان، کارشناسان ایرانی و تولیدکنندگان داخلی صورت گرفته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 آذر 1401 بروزرسانی: 10 آذر 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2256

به "رئیس جمهور مدرن ترین پروژه آبرسانی کشور را افتتاح کرد ، بهره گیری از روش مهندسی معکوس در انتقال آب به کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور مدرن ترین پروژه آبرسانی کشور را افتتاح کرد ، بهره گیری از روش مهندسی معکوس در انتقال آب به کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید