خبرنگاران مجوز 33 رسانه غیرفعال در مازندران لغو شد

به گزارش تور هند ارزان، ساری - خبرنگاران - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از لغو مجوز 33 رسانه غیرفعال در استان بر اساس ماده 16 قانون مطبوعات طی 2 سال اخیر خبر داد.

خبرنگاران مجوز 33 رسانه غیرفعال در مازندران لغو شد

به گزارش خبرنگار تور هند ارزان، بر اساس ماده 16 قانون مطبوعات ، صاحب امتیاز موظف است ظرف 6 ماه پس از صدور پروانه، نشریه مربوطه را منتشر کند و در غیر این صورت با یک بار اخطار کتبی و دادن فرصت 15 روزه مجدد ، در صورت عدم عذر موجه اعتبار پروانه از بین می رود. عدم انتشار منظم نشریه در یک سال نیز اگر بدون عذر موجه ( به تشخیص هیأت نظارت) باشد، موجب لغو پروانه خواهد بود.

عباس زارع روز سه شنبه در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره مطبوعات مازندران اضافه نمود که مجوز این رسانه ها به خاطر فعالیت نداشتن در مدت زمان طولانی لغو شده است.

وی همچنین از صدور مجوز برای 9 رسانه جدید در مازندران طی سال جاری خبر داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران همچنین در این نشست درباره شرایط کمّی رسانه های این استان توضیح داد و گفت : طبق آخرین آمارهای معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، در حال حاضر 502 رسانه ثبت شده شامل رسانه های محلی و سرپرستی رسانه های سراسری در استان داریم و مازندران از نظر تعداد رسانه ها در بین سه استان برتر کشور قرار گرفته است و از این منظر شرایط خوبی در کشور داریم.

وی با اشاره به تعدد رسانه های مجازی در مازندران اضافه نمود : پنج هزار و 405 رسانه مجازی در استان داریم که در این میان 650 کانال بالای پنج هزار مخاطب دارند. این رسانه های مجازی فرصتی خوبی را برای فرهنگسازی ایجاد کردند، اما تاکید داریم که همراهی و همکاری این رسانه ها با رسانه های رسمی و حرفه ای بیشتر شود. به این شکل که تولید محتوا با رسانه ها و بازنشر به عهده فضای مجازی باشد.

تولید محتوا، فصل الخطاب ارزیابی رسانه ها

زارع تولید محتوا را فصل الخطاب ارزیابی رسانه ها توسط متولیان رسانه و مردم دانست و گفت: تولید محتوا فصل الخطاب ما در حوزه رسانه محسوب می شود. وجه تمایز رسانه های ما در استان در حال حاضر فقط تولید محتواست. رسانه هایی که تولید محتوا دارند در صدر قرار می گیرند. این که در استان حدود 200 نفر در جشنواره شرکت می کنند نشان می دهد افراد ثابت و مشخصی در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنند و بسیاری از تور هند ارزان فعال نیستند.

وی اضافه نمود: تولید محتوا، نقد منصفانه و مطالبه گری نکاتی هستند که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از رسانه ها انتظار داریم. رسانه ها مطالبه گری را با رعایت اخلاق رسانه ای انجام دهند. مطالبات را با در نظر دریافت همه شرایط و امکانات و محدودیت ها مطرح کنند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی مازندران اظهار داشت: از نقد منصفانه به عنوان موتور محرک جامعه و ادارات استقبال می کنیم و از مدیران می خواهیم به نقدها پاسخ دهند. اگر ما اشتباهی کردیم صراحتاً می گوییم اشتباه کردیم. اگر بتوانیم پاسخ مستند دهیم رسانه ها و افکار عمومی توجیه می شوند.

زارع اظهار کرد: آمار شکایت از رسانه های ما بالاست. بعضا هم از سوی شهرداران است که از استاندار می خواهیم که به این موضوع ورود کنند.

وی اظهار داشت: اوضاع رسانه های کاغذی ما خوب نیست. اگر تا 2 هفته دیگر نتوانیم تعاملی با اداره ثبت بابت آگهی های ثبتی داشته باشیم رسانه های کاغذی ما با مشکل روبرو می شوند.

تعدد رسانه ها در مازندران یکی از نقدهایی است که متخصصان رسانه به فضای رسانه ای مازندران مطرح می دانند. در حالی که مازندران یکی از استان های پیشتاز از نظر تعداد رسانه ها و تور هند ارزان در کشور است، از نظر کیفیت فعالیت های رسانه ای جایگاهی مطلوب در مقایسه با برخی استان های دیگر ندارد.

همچنین استفاده برخی سیاسیون از ابزار رسانه و رسانه داری آن ها سبب بروز برخی انحرافات در فعالیت های رسانه ای شده و اعتبار رسانه های محلی را زیر سوال برده است. از طرفی دیگر گسترش نگرش اقتصادی در رسانه های محلی مازندران فرآیند کار حرفه ای در رسانه های مازندران را با چالش روبرو کرده است. به این موارد می توان پدیده چندمجوز بودن برخی افراد در مازندران را نیز اضافه نمود که با اهداف شخصی و منافع اقتصادی ایجاد شده و طی سال های اخیر فرایند رو به رشدی داشت. به طوری که می توان به فردی اشاره کرد که بیش از 20 مجوز رسانه و سرپرستی در مازندران در اختیار دارد.

وجود این رسانه های روی کاغذ که بسیاری از آن ها صرفا از امتیاز مجوز برای منافع اقتصادی بهره می گیرند و تیراژ یا بازدید بسیار محدودی دارند در مجموع سبب شده که اعتماد و نگاه جامعه نسبت به رسانه ها تغییر کند.

مازندران 17 روزنامه و حدود 60 هفته نامه دارد و از نظر رسانه های آنلاین نیز از استان های پیشرو در تعداد رسانه ها محسوب می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1137

به "خبرنگاران مجوز 33 رسانه غیرفعال در مازندران لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مجوز 33 رسانه غیرفعال در مازندران لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید