اینترفکس: پاشینیان اواخر آوریل استعفا می دهد

به گزارش تور هند ارزان، رسانه آمریکایی گزارش داد که به احتمال زیاد نخست وزیر ارمنستان دهه سوم ماه آوریل جاری از سمت خود استعفا می دهد.

اینترفکس: پاشینیان اواخر آوریل استعفا می دهد

بهه گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شبکه اینترفکس گزارش داد که نیکل پاشینیان نخست وزیر ارمنستان به زودی از سمت خود کناره گیری خواهد نمود.

این رسانه آمریکایی چهارشنبه شب (چهارده آوریل) گزارش داد که پاشینیان اواخر ماه آوریل جاری کناره گیری خواهد نمود و در انتخابات پارلمانی نیز شرکت خواهد نمود.

دو هفته پیش رسانه های ارمنستان از قول نخست وزیر این کشور گزارش دادند که پاشینیان در نهایت تسلیم فشار مخالفان شده و گفته در آوریل کناره گیری خواهد نمود.

امروز همچنین فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح روسیه با همتای ارمنی خود جلسه گفت وگویی در مسکو داشته و از ارمنستان به عنوان متحد اصلی روسیه در منطقه قفقاز یاد نموده است.

نخست وزیر ارمنستان امروز چهارشنبه در جمع قانون گذاران این کشور درباره تحولات اخیر این کشور به ویژه شرایط ارمنستان بعد از جنگ دوم قره باغ گفت وگو کرد و اتحاد و همکاری با روسیه را مهمترین اصل در تأمین امنیت خارجی دانست (جزئیات بیشتر).

جمهوری آذربایجان و ارمنستان سال گذشته بعد از 44 روز درگیری در قره باغ کوهستانی با وساطت روسیه 24 آبان (نهم نوامبر) ، بر سر آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی به توافق رسیدند.

براساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ دام، کلبجر و لاچین را تخلیه نموده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات های نظامی در قره باغ، کریدور لاچین را برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی 44 روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شد. روسیه نیز طی این مدت، به عنوان حافظ آتش بس نیروهای پاسدار صلح خود را در منطقه قره باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر نموده است.

رؤسای جمهور سه کشور یاد شده حدود دو ماه بعد (11 ژانویه) در مسکو به دعوت پوتین جمع شدند و بر ایجاد کار گروه در سطح نمایندگان نخست وزیر در سه کشور با هدف اجرای مفاد توافقات مذکور به ویژه در زمینه حمل و نقل و توسعه روابط مالی به توافق رسیدند.

شکست ارمنستان در این جنگ و عقب نشینی نیروهای این کشور از اراضی هفتگانه اشغالی جمهوری آذربایجان باعث اعتراضات علیه پاشینیان شده است. او بعد از ماه ها اعتراض مخالفان، مجبور شد بگوید ماه آوریل جاری از سمت خود کناره گیری خواهد نمود تا زمینه را برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام فراهم گردد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1684

به "اینترفکس: پاشینیان اواخر آوریل استعفا می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترفکس: پاشینیان اواخر آوریل استعفا می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید