اجرای طرح نگهداشت و افزایش فراوری نفت متوقف نمی گردد

به گزارش تور هند ارزان به نقل از وزارت نفت، غلامرضا منوچهری، در نشستی مشترک با مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اهواز اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران بر آن است تا با همه توان، سقف فراوری خود را حفظ کند و امیدواریم زمانی که پروژه های نگهداشت و افزایش فراوری نفت به پایان می رسند و منتهی به افزایش فراوری نفت می شوند، در شرایط متفاوتی نسبت به امروز باشیم.

اجرای طرح نگهداشت و افزایش فراوری نفت متوقف نمی گردد

وی با اشاره به این که غالب بسته های طرح نگهداشت و افزایش فراوری نفت به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اختصاص دارد، هدف گذاری اصلی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران را از اجرای این بسته های سی وچهارگانه، اشتغال زایی و ایجاد رونق در کسب وکار شرکت های داخلی فعال در صنعت نفت عنوان نمود و گفت: در شرایط رکود نسبی کاری، اجرای این حجم از پروژه ها می تواند نقش بسزایی در تحقق هدف گذاری ها داشته باشد.

منوچهری با بیان این که تامین منابع ارزی و ریالی این طرح با مسئله ای روبه رو نخواهد شد، از اخذ مصوبات و مجوزهای لازم برای فروش اوراق مشارکت ریالی اطلاع داد و گفت: آنچه در اجرای طرح نگهداشت و افزایش فراوری نفت حائز اهمیت است، حفظ انسجام و یکپارچگی فعالیت ها به منظور پیشبرد هماهنگ امور و معطل نماندن سرمایه هاست؛ موضوعی که هم کارفرما و هم پیمانکاران باید مدنظر قرار دهند و توان خود را برای انجام کار در برنامه زمانی مشخص گردیده به کار گیرند.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در این نشست، برای کارفرمایان این بسته های کاری سی وچهارگانه که شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بزرگ ترین آنهاست نیز توصیه هایی داشت؛ از جمله آن که کارفرما باید در هر مقطعی از کار، بر روال انجام کار از سوی پیمانکار نظارت کافی داشته باشد و بداند که هر بخش از کار قرار است با چه راهبردی، با چه نوع تقسیم کار، چه سازوکار و چه تشکیلاتی اجرایی گردد.

وی با تاکید بر این که راهبرد پیاده سازی امور در هر مقیاسی بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: مجموع این عوامل، نشان دهنده اهمیت پیمانکار است و به همین دلیل است که احراز صلاحیت پیمانکاران در این پروژه ها مورد توجه قرار گرفته است.

این مقام مسوول در عین حال بر ضرورت همکاری و همراهی کارفرما با پیمانکار و کوشش برای به حداقل رساندن گره های کاری پیمانکاران تاکید نمود و اضافه نمود: کارفرما در ایجاد شرایط و فضای کاری مساعد برای پیمانکار نقش اساسی دارد.

برخورداری از شبکه کاری قوی، برقراری ارتباط مناسب با شرکت های بهره بردار، پیاده سازی نظام مدیریت پروژه به شکل مطلوب، انضباط کاری، برگزاری کارگاه های آموزشی به منظور تبیین مدل قراردادی (EPC/EPD)، گزارش دهی مناسب، کاهش بوروکراسی های اداری و تسریع فرایندهای سازمانی و حداکثرسازی ارتباطات، دیگر مواردی بود که منوچهری بر آنها تاکید نمود و گفت: ما هیچگونه اطلاعات پنهانی نداریم. چرخه اطلاعاتی به بلوغ ما و به انجام بهتر کارها یاری می نماید. پس باید این چرخه اطلاعاتی را تقویت کنیم و نباید اجازه دهیم اطلاعات در جایی رسوب کند.

وی به اختصاص 4 درصد از اعتبارات این طرح به مسئولیت اجتماعی هم اشاره و ابراز امیدواری کرد این مقدار اعتبار به بهبود شرایط رفاهی در مناطق عملیاتی مربوطه بینجامد.

منوچهری با اشاره به قراردادهای مرتبط با طرح های مناطق غرب کارون، جاسک و همین طور قراردادهای طرح نگهداشت و افزایش فراوری نفت که در آینده امضا خواهند شد، گفت: پیش بینی می کنیم در مجموع تا خاتمه سال، تعداد قابل توجهی قرارداد امضا گردد و تحرک خوبی را در نظام پیمانکاری کشور ببینیم. اگرچه دشمن بر آن است با تحریم های سختگیرانه ما را متوقف کند، اما می توانیم با برنامه ریزی درست و هدفمند، حرکتی شتابان داشته باشیم و دشمن را در دستیابی به اهدافش ناکام بگذاریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 71

به "اجرای طرح نگهداشت و افزایش فراوری نفت متوقف نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای طرح نگهداشت و افزایش فراوری نفت متوقف نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید